162 találat a(z) beszerzés cimkére

EU-s használt személygépkocsi beszerzése Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Egy németországi GmbH (nem autókereskedő) eladja egy magyarországi kft.-nek a saját tulajdonában lévő személygépkocsiját, aki azt cégautóként kívánja használni. Az eladó ( német ) EU-s adószámát a számlán feltüntette. A számlán megjegyzésként az áfára vonatkozóan azt írta. „ÁFAMENTES EUS ÉRTÉKESÍTÉS„ A magyarországi vevő is rendelkezik EU-s adószámmal. Ha a beszerzést az általános szabályok szerint kezelem, akkor az áfabevallásban (1565A-01-01-lap 14. sor ) mint termékbeszerzést feltüntetem, és a 15A60-as ba is beírom. Kérdésem, hogy akkor, mint közösségi beszerzés után levonható áfát is írhatok? (1565A-01-02. lap 69. sor) ? Vagy ebben a sorban nem írom be az áfa összegét, mert a magyar törvény alapján a személygépkocsi áfája nem visszaigényelhető. Ez esetben áfát kellene fizetnem? Több tájékoztatóban is olvastam, hogy a közösségen belül beszerzett használt személyautó nem áfaköteles. Lehetséges az is, hogy ebben az esetben sehol sem kell jelentenem, mint közösségi beszerzést? Erre az esetre melyik jogszabály vonatkozik az áfa szempontjából?

Áru vagy használt Kérdés

T. Szakértő! Az alábbiakban felmerülő problémákra kérném segítségét: Roncs autó és bontott autóalkatrész értékesítésével foglalkozik egy kft.. beszerzéseit az EU-ból kereskedőktől intézi, ahonnan változó tartalmú számlákat kap: „ a számla az áfát tartalmazza” vagy „a számla áfamentes” vagy 10 százalékos mértékű és az áfa nem levonható” vagy „figyelemmel az árrés adózásra”. A szállítói számlák nem mindegyikén található EU.-s adószám. Az értékesítés belföldön felszámított áfával (27%) történik. EU-ba történő eladás esetén a számlát milyen tartalommal kell kiállítani? A roncs autó és bontott autóalkatrész áru vagy használtcikk megítélés alá esik-e? Az áfabevallásban az EU-ból beszerzett áruként kerül feltüntetésre az Összesítő Nyilatkozatban is jelentésre kerülnek azok a számlák, melyeken EU-s adószám van feltüntetve. Az EU területére kiszállított áru ugyancsak szerepel az áfabevallásban és az Összesítő Nyilatkozatban is. Válaszát előre is köszönöm.

Személygépjármű EU-n belüli beszerzése, majd eladása Kérdés

Üdvözlöm! Az lenne a kérdésem, hogy ha a külföldről behozott áfa nélküli személygépjárművet értékesítem mint autókereskedő, akkor az eladási ár után fel kell számítanom a 27 százalék áfát ugye?

EU-n belüli kereskedés Kérdés

T. Hölgyem/Uram, A kérdéskör amelyre szeretnénk választ kapni, a következő: Ha egy Magyarországon bejegyzett és magyar telephellyel rendelkező kereskedő cég egy EU-tagországban vásárol egy gépet és azt továbbadja egy szintén EU-tag, de más országbeli cégnek, akkor - szükséges-e, hogy az áru belépjen Magyarországra? - lehetséges-e az áru átvétele és egyben továbbadása az eladó telephelyén? Innen a vevő szállítaná tovább az árut. - a vevőtől kapott számla áfamentes, ugye a vevő felé is áfamentes számla állítható ki? - hogyan alkalmazható itt az ekáer? Gyakorlatilag az árufuvarozást a vevő végzi közvetlenül az eredeti eladótól. Válaszukat előre is köszönjük. Üdv. Valasek László

Áfabevallás Kérdés

Az alábbiban kérném a segítségét: áfabevallás 80. sor. Evaalanyoktól történt beszerzések összege a 76. sorból. Kérdésem: ebbe a sorba csak az evaalanyoktól történt beszerzéssel kapcsolatosan levonható adót kell beírni? Az evaalanyoktól igénybe vett szolgáltatást nem kell kiemelni, és ebbe a sorba nem kell beírni? Válaszát köszönöm Üdvözlettel Szalay Marcsi

Alanyi mentes adózó, EU-beszerzés Kérdés

Tisztelt Szakértők! Kérdésünk a következő: 2014-ben egy alanyi adómentes cég személygépjárműveket szerzett be EU-n belül továbbértékesítési célból, de a partnernek nincs közösségi adószáma, valamint számla sem készült, csak adásvételi szerződés és kifizetési nyugta ellenében vette meg az autókat. Az össz beszerzési érték 3520 euró, tehát nem érte el a 10 ezer eurót, és korábban, 2013-ban nem volt ilyen jellegű beszerzése. Kell-e áfát bevallani, illetve fizetni a beszerzés után, ha igen,mikor? Ha továbbértékesíti az autókat, akkor van-e áfa, annak ellenére, hogy alanyi mentes? Válaszukat előre is köszönjük! Novák Produkt Kft.

Áfás átalányadózó egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, ha az átalányadózó egyéni vállalkozó áfakörös, akkor külön nyilvántartás alapján a fizetendő áfából levonható a beszerzés áfája? köszönettel

Kis értékű tárgyi eszközök nagy titkai – így kerülhető el a galiba Cikk

A napokban megjelent cikkemben a kis értékű tárgyi eszközök elszámolásával egy olyan – aprónak tűnő – könyvviteli hibára szerettem volna felhívni a figyelmet, amely később komoly galibát okozhat a cégnek. Olvasói hozzászólások, vélemények alapján úgy látom, nem hiábavaló kicsit még időznünk a témánál.

EKAER: hézagos a szabályozás, rövid a felkészülési idő, bírságveszély Cikk

A raktárosok, logisztikusok és beszerzők számára komoly fejfájást jelenthet, hogy mit kezdjenek egy más EU tagállamból érkezett szállítmánnyal, ha annak indításáról előzetesen nem kaptak információt, így azt az EKAER-ben sem tudták bejelenteni – írja blogbejegyzésében Hegedüs Sándor (RSM DTM partner).

Beszerzés adószámos magánszemélytől Kérdés

Adószámos (nem egyéni vállalkozó) magánszemélytől történő dísztárgyak beszerzése (a dísztárgyakat a magánszemély állítja elő az általa beszerzett anyagokból) esetén a beszerző vállalkozásnak milyen kötelezettségei vannak (szja, járulék, szochó, eho)? Az adószámos magánszemély az értékesítéséről számlát állít ki. A beszerző vállalkozás ezeket a tárgyakat továbbértékesíti. A magánszemély és a vállalkozás között nincs megbízás, a beszerzett tárgyakat nem kizárólag a beszerző részére "gyártja" le, bárki vásárolhat tőle.

Art 38§(3.a)-(3.B) pont értelmezése - beszerzés vizsgálata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az ART. 38§. (3.a)-(3.b) pontjának értelmezésében kérném a segítségüket. A fenti jogszabály szerint 2013-tól a az adóalany szerződésenként, egy naptári hónapban 1,5 millió forint összegben teljesíthet készpénz szolgáltatást. Kérdésem lenne, hogy a folyamatos anyag és árubeszerzések esetében mit kell egy szerződésnek tekinteni? A szállító és vevő nem kötnek az egyes beszerzések esetében szerződést, mivel folyamatosan a vevői igényeknek megfelelően történik a beszerzés. Kérdésem lenne, hogy ebben az esetben mit kell egy szerződésnek tekinteni? Az adott áru és anyagbeszerzés összegét, vagy az összes folyamatos beszerzés összegét kell vizsgálni havi szinten? Tájékoztatásukat köszönöm!

Fordított áfa bevallás arányosítás esetén Kérdés

Fordított áfás termék beszerzése esetén mivel az áfát a vevő fizeti, a termékre eső áfa összegét bevallja az áfa 01-es lap 29. soron, alap és áfa összege.Viszont a beszerzéskor a levonható áfa összegét arányosítani kell, mivel nem tudja eldönteni a szervezet hogy áfás, vagy nem áfás tevékenységéhez használta fel pl a búzát. Az arányosítást 01-02 68-sorban kell szerepeltetnie. Ha ez igy van, akkor ebben az esetben a beszerzett búza után be kell vallani fizetni az áfát, viszont levonni csak arányosan lehet.Jól gondolom?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csekély értékű ajándék

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szja/1. számú melléklet/8.43

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 július
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Együttműködő partnereink