23 találat a(z) adóköteles jövedelem cimkére

Egyszerűsített foglalkoztatott adóalapja Kérdés

Figyeljen a bevallásnál, ha külföldi pénznemben szerzett adóköteles jövedelmet! Cikk

A Magyarországon adóztatható jövedelem után az adókötelezettséget forintban kell teljesíteni akkor is, ha megszerzése euróban, dollárban vagy más valutában/devizában történt. Ismertetjük a külföldi pénznemben szerzett jövedelem forintra történő átszámítására vonatkozó szabályokat.

Iparűzési adó alapja Kérdés

Nem biztosított családi járulékkedvezmény megosztása Kérdés

Öröklés Kérdés

Életbiztosítás adózása 2020-ban Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Az alábbiakban kérem a segítségüket. Adott egy kft., amely befektetéshez kötött életbiztosítási szerződést kötött (a szerződő a kft.). A biztosított a kft. tulajdonosa, halál esetén vagy baleseti halál esetén kedvezményezettek a tulajdonos gyermekei. Kérdés: jól gondolom, hogy a cég által havi rendszerességgel kifizetett biztosítási díj adóköteles jövedelem a biztosítottnál, amit havonta számfejteni kell. Válaszukat előre is köszönöm.

Haszonélvezeti jog értékesítése, átadása Kérdés

Kedves Kollegák! Kérem segítségüket az alábbi esethez kapcsolódó adókötelezettség megállapításához. 1.) Egy édesanya és fia értékesítik a közös tulajdonukban álló lakóingatlant. Az ingatlant 10 évvel korábban szerezték öröklés címén. A fiú tulajdonrészét az édesanya haszonélvezeti joga terheli. Az adásvételi szerződésben az áll, hogy az édesanya – ellenérték fejében – lemond a haszonélvezeti jogáról a vevő javára. Álláspontom szerint ebben az esetben nem keletkezik adóköteles jövedelem az ingatlan eladásakor, tekintettel az szja-törvény 62. § (4) bekezdésére. 2.) Egy édesanya és a fia közös tulajdonukban álló lakóingatlant értékesítenek. Az ingatlant 10 évvel korábban szerezték, öröklés címén. A fiú tulajdonrészét az édesanya haszonélvezeti joga terheli. Az adásvételi szerződésben az áll, hogy az édesanya lemond a haszonélvezeti jogáról a fia javára, térítés nélkül. Tudomásom szerint a haszonélvezeti jog nem forgalomképes, a jogról való lemondással megszűnik, a fiú az édesanya lemondásával nem szerezhet haszonélvezeti jogot saját tulajdonú ingatlanán. Ezért a fiú csak az ingatlant tudja értékesíteni – teher nélkül – magasabb áron. Kérdésem az, hogy keletkezik-e adóköteles jövedelme a fiúnak az édesanya lemondásával? Köszönöm segítségüket.

Kft. tulajdonában levő lakás költségei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi jogesettel kapcsolatban kérem szíves állásfoglalását. Magyarországi székhelyű kft. – amely egy németországi vállalkozás leányvállalata – megvásárol egy budapesti, új építésű lakást. A lakás a kft. nevén van, azt a könyveiben saját tárgyi eszközként tartja nyilván. A lakásvásárlás a német anyacég utasítására történt, befektetési céllal, azonban az ingatlan hasznosítására semmilyen formában (például bérbeadás) nem kerül sor. A lakás csak és kizárólag azt a célt szolgálja, hogy amikor a német ügyvezetők havonta egyszer idejönnek Magyarországra három napra a magyar leányvállalathoz látogatóba, ne szállodában kelljen megszállniuk. A köztes időben a lakás üresen áll. 1.) A lakás vételárának áfatartalma, illetve a lakáshoz kapcsolódó közüzemi számlák áfatartalma levonható-e? (Véleményem szerint nem, mivel a lakás megléte nem kapcsolódik a cég bevételszerző tevékenységéhez, de kérem, erősítsen meg ebben.) 2.) A német ügyvezetőknek keletkezik-e adóköteles jövedelmük Magyarországon amiatt, hogy három napig a lakást használják? (Például a megspórolt szállodai szállásdíj okán.) 3.) A lakás után elszámolt költségeket (értékcsökkenés, rezsiköltségek, javítási költségek, közös költség stb.) lehet-e érvényesíteni a társasági adó alapjában, vagy ezeket egytől egyig adóalapot növelő tételként kell figyelembe venni? Tisztelettel kérem, hogy a jogszabályhelyek idézgetése helyett szíveskedjen a feltett kérdésekre egyértelmű, konkrét válaszokat adni. Köszönöm!

Üzletrész értékének meghatározása Kérdés

Egy magánszemély eladja az XXL Kft.-ben lévő üzletrészét, a vevő egy kft. (pl. Bonusz Kft.). Az üzletrészeladásért a magánszemély 30 millió Ft vételárat kap. Kérdés a piaci érték meghatározása és az adóköteles jövedelem összege, kinek mit kell fizetni? Az XXL Kft. nyilvános jóváhagyott beszámoló mérlegében a saját tőke: 100 millió Ft., a jegyzett tőke: 10 millió Ft, a magánszemély üzletrészének névértéke: 3,5 millió Ft.

Külföldi partner szállásköltsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nemzetközi ügyletünk előkészítéséhez szükséges egyeztetések és tárgyalások miatt szállodai szállást biztosítottunk tárgyaló partnerünk számára egy budapesti szállodában. Azt szeretném megtudni, hogy ebben az esetben – a szállodai számlán kívül – szükséges-e bármilyen egyéb dokumentáció az ügylet elszámolásához, és azt, hogy adóköteles-e az elszámolás? Amennyiben adóköteles, milyen adókötelezettség merül fel?

Életbiztosítás részleges visszavásárlása Kérdés

Egy kft. 2010-ben befektetéshez kötött életbiztosítást kötött. Szerződő a kft, biztosított a személyesen közreműködő tag (ügyvezető), kedvezményezett az ügyvezető házastársa(aki szintén a társaság személyesen közreműködő tagja). A biztosítás egész életre szól, biztosítási esemény a biztosított halála. A szerződő a biztosított hozzájárulásával rendszeres pénzkivonást kérhet a felhalmozási egységek terhére. A kft. 2015 decemberében a biztosítóhoz benyújtotta részleges visszavásárlási igényét. A kft. ügyvezetője – mint magánszemély – 2015 decemberében ugyanezzel a biztosítóval nyugdíjbiztosítási szerződést kötött. A biztosító által küldött értesítés alapján a kft. részleges visszavásárlási kérelmét 2015. 12. 30-án végrehajtotta, amely alapján a kft.-t egymillió forint illeti meg. A biztosító azonban nem utalta vissza a kf. bankszámlájára ezt az összeget, hanem 2016. január 2-án az ügyvezető nyugdíjbiztosítási szerződésének 2016-os biztosítási díjaként jóváírta. 1. Kft esetében: a fenti gazdasági eseményt számvitelileg hogyan, és mikor kell elszámolni? 2. A magánszemély ügyvezetőnél: • A 2016-os nyugdíjbiztosítási díj jóváírása miatt keletkezik-e adó- és járulékköteles jövedelem? • Ha a magánszemély eláll a nyugdíjbiztosítási szerződéstől, és a biztosító visszautalja számára a jóváírt 1 millió forintot, keletkezik-e adóköteles jövedelem?

Fuvarosok napidíja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az Ellentmondások a fuvarosok napidíja körül. Hátrányos szabályok című cikk nyomán szíves véleményét kérdezném a témával kapcsolatban, ugyanis a rendelet hatálya alapvetően a munkáltatókra és velük az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 178. § 22. pontja szerinti munkaviszonyban álló munkavállalóra terjed ki, de a 437/2015. (XII. 28.) kormányrendelet 5. §-a a „munkavállaló” kifejezésről „foglalkoztatott”-ra vált. Olvasatunk szerint a két fogalom között a Tbj. szerint van különbség: „R. 23. § (1) A 24–27/B. § rendelkezéseit (2) A 26–27/B. § alkalmazásában a) munkavállaló: a Tbj. 5. § (1) bekezdés a), b), g), h) pontjában és (2) bekezdésében meghatározott jogviszonyban álló személy, a Tbj. szerinti társas vállalkozó, és a külföldi jog szerint annak megfelelő jogviszonyban álló személy”. „Foglalkoztatott, aki nem minősül egyéni, illetve társas vállalkozónak, és foglalkoztatója biztosítással járó jogviszony keretében foglalkoztatja [Tbj-tv. 4. § i) pont] Ennek okán merül fel a kérdés, hogy a Tbj. szerinti társas vállalkozónál ez a kifizetés adóköteles bevételnek számíthat? Üdvözlettel: Takácsné

Kaució magánszemélynek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy a magánszemélynek cégnek történő bérbeadás esetén fizetett kaució összege (kéthavi bérleti díj) mikor válik adóköteles jövedelemmé: rögtön a számlájára történő beérkezés pillanatában, vagy abban az időszakban, amikor az összeg "felhasználásra" kerül? Egyéves, határozott idejű szerződésről van szó. Előre is köszönöm a válaszát! Lendvainé Gyöngyi

Németországi jövedelem adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben a magyar állampolgár 2014. második félévében mindösszesen 157 napot állt Németországban német munkáltató alkalmazásában, és Magyarországon van egyéb bevallásköteles jövedelme, akkor a Németországból származó jövedelmet hol kell feltüntetnie a 1453-as bevallásban, illetve az adóköteles lesz-e, ha Németországban levonták az adót belőle? Segítségét előre is köszönöm. Tisztelettel: G.

Külföldi cserediák jövedelme Kérdés

Tisztelt Szakértő! Több országból (Portugália, Tunézia) Magyarországon tanuló cserediákot megbíztak egy ügy lebonyolításával, megbízási szerződéssel, nulla forint megbízási díjjal. Ennek elintézéséhez külföldre (Franciaország, Portugália) kellett utazni, melyhez kiküldetési utasítás készült. Az a kérdésem, hogy a kiküldetés elszámolásakor keletkező adóköteles jövedelemből kell-e személyi jövedelemadót vonni, ez Magyarországon adóköteles jövedelem-e, vagy csak igazolást adunk ki, és a saját országukban adóznak ezen összeg után? Jelenleg sem adóazonosító jellel, sem taj számmal nem rendelkeznek. Köszönettel: Csákányos Katalin

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi gazdaság kilépő tagja

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Munkabért terhelő párhuzamosan több letiltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink