39 találat a(z) FEOR cimkére
Betanított munkás FEOR száma
Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Az állásfoglalásukat szeretnénk kérni FEOR számmal kapcsolatban. Az egyik gazdasági társaságunknál van egy munkavállaló, aki betanított szövő munkát fog végezni, ami konkrétan azt jelenti, hogy pár hónap múlva szőni fog. Erre kérnénk egy megfelelő FEOR számot, amennyiben tudnak segíteni. A továbbiakban pedig a 9239-es FEOR számot szoktuk alkalmazni, hogyha nem végzettséghez kötött, hanem egyéb kisegítő vagy szolgáltatást nyújtó munkavállalóról van szó például szórólapkiosztó, a fent megnevezett munkakör, mint betanított szövő. Ebbe a FEOR számba kiket lehet besorolni, melyek után igénybe lehet venni a szociális hozzájárulási kedvezményt? A KSH honlapon erre a tevékenységi körre nem tér ki teljeskörűen, ezért fordulunk Önökhöz. Együttműködésüket megköszönve, maradok tisztelettel: Bereczki Judit
Szakképesítés nélküli munkakör
Kérdés
Tisztelt Cím! A munkáltató gyros- és pizzabárban alkalmaz 9235 FEOR-szám alatt gyorséttermi eladót. Helyesen jár-e el, ha munkabérként szakképzetlen minimálbért 111 000 Ft /hó bért ad, mivel a FEOR-besorolás szerint szakképzetlen munkakörbe tartozik ez a munkakör? A szocho-kedvezménynél érvényesíti a szakképesítés nélküli kedvezményt a szabályoknak megfelelően.
Egy munkáltató két munkakör
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cégnél jelenleg napi 4 órás munkaviszonyban takarítóként dolgozik az alkalmazott. Munkaszerződése napi 6 órára módosul, 3-3 óra takarítási és szakasszisztensi tevékenységre, de nem két munkaszerződése lesz, csak egy. A T1041-es nyomtatványon melyik FEOR-ral kell bejelentenem a változást? Szochokedvezmény megadható-e a takarítói 9-es FEOR-szám után? Ha igen, akkor csak a bér felére? Hogyan kell a '08-as bevalláson szerepeltetni a bért? Elég csak az egyik FEOR-t feltüntetni ott, vagy megosztva?
Vezető állású munkavállaló
Kérdés
Tisztelt Szakértő, Egy kétszemélyes kft. ügyvezető tagja a társasági szerződés értelmében munkaviszonyban látja el az ügyvezetést. Egyéb tevékenységet jelenleg nem végez, de amennyiben egyéb módon is közreműködik majd a vállalkozás tevékenységében, kapcsolt munkakörű szerződést kíván a kft. kötni vele. A foglalkoztatása részmunkaidőben (heti 5 óra) történik, díjazása a minimálbér arányos része alapján került megállapításra. A kérdéseim a következők lennének: - a részmunkaidős foglalkoztatásnak van-e bármi akadálya? - vezető állású munkavállalónak minősülhet (nincs minimális bér korlátja)? Milyen szabályok vonatkoznak rá? Milyen kötelező nyilvántartások terhelik ez esetben (munkaidő-nyilvántartás, szabadság-nyilvántartás stb.) a kft.-t? Milyen előnyökkel-hátrányokkal jár ez a foglalkoztatási forma? Milyen FEOR számon kell jelenteni? Köszönettel:
Szakképzettség eldöntése?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A szakképzett munkakör kizárólag a feor-besorolástól függ? A 9-es feor-osztályban sok olyan munkakör nem szerepel, amihez kifejezett szakképzettség nem szükséges. Például, akinek gimnáziumi érettségije van, nem szakképzett, de el tud látni irodai adminisztratív feladatokat. Ilyen esetben a jelenlegi szabályok alapján 3-as és 4-es feor-osztályba sorolásnál kötelező-e a szakképzett minimálbért megadni, vagy lehetséges a szakképzetlen bért és járulékot fizetni? Megbüntethet-e a NAV egy esetleges ellenőrzéskor, amikor egyéb irodai ügyintézőhöz nem a szakképzett bér van besorolva? Vagy ragaszkodjunk a 9-es feor-osztály munkaköreihez, és a többi munkakör mind 129 000 forintos bérrel helyes csak? Várom válaszukat.
Zenész egyszerűsített foglalkoztatása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó (zenész) az együttese tagjait egyszerűsített foglalkoztatással foglalkoztatja. A foglalkoztatottak (zenészek, énekesek) nem szakképzett zenészek (nincs erről sem középiskolai, sem főiskolai végzettségük, amatőrök). Az egyéni vállalkozó a foglalkoztatás miatt a feor 2724 alatt tevékenykedik, napi munkabérük jóval meghaladja a minimum kifizetendő díjat (még a garantáltat is): 900 forint/óra. A feor besorolás csak azért ezzel a számmal történik, mert nem találtunk mást, ami esetleg amatőr zenészt jelentene. A kérdés lényege az, hogy a feorbesorolása meghatározza-e azt, hogy a foglalkoztatás szakképzettséget igényel-e? Problémát okoz ugyanis, hogy a kifizetésről kiállított igazolásra mit írjunk. Középfokú végzettséget vagy szakképzettséget igénylő munkakör-e ez? Hiszen a mentesített keretösszeg meghatározásánál ennek nagy szerepe van. Az egyéni vállalkozó nem várja el sem azt, hogy érettségizett legyen, sem azt, hogy szakképzett legyen. Az óradíj minden foglalkoztatottnál egységes, 900 Ft/óra. Azzal, hogy a 2724 feor alatt foglalkoztatunk, az már azzal egyenértékű, hogy kell a középfokú képesítés, és így a garantált bérminimumhoz kell a mentesített keretösszeget számolni? Egyáltalán van-e jelentősége a feor besorolásnak? Köszönöm!
Piaci árus, zöldség-gyümölcs
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Zöldség-gyümölcs piaci értékesítéssel foglalkozó egyéni vállalkozó alkalmazottját az 5115 FEOR-számhoz kell besorolni. Emiatt jár neki a garantált bérminimum. A kérdés, hogy milyen iskolai végzettséggel végezhető ez a munkakör? Elég-e a 8 általános? Köszönöm szépen.
Kiva-alap kedvezményezett foglalkoztatott esetén
Kérdés
A kiva-alap megállapításánál a hvg-ben úgy láttam, hogy az FEOR 9-es foglalkoztatottak után is lehet 50 000 Ft Tbj.-alapcsökkentéssel számolni. Ez a változás a kiva bevallás tájékoztató szövegében benne van, de az alatta található táblázatban már nincs benne. Ez most teljesen megzavart. A táblázatban szereplő kedvezményekkel számoltam, de ha az hiányos és véletlenül maradt ki a 9-es FEOR-ral foglalkoztatott után igénybe vehető 50 000 Ft bérjövedelem-csökkentés, akkor emiatt rossz döntést hoztam egy céggel kapcsolatban. Már más is feltette az ezzel kapcsolatos kérdését, de számomra nem volt egyértelmű a válasza. Várom válaszát.
FEOR-ba sorolás
Kérdés
Cégünk kukoricapehely előállításával,csomagolásával, és értékesítésével foglalkozik. (teáor szerint 1089 M.n.s egyéb élelmiszer gyártás)Dolgozóink többsége betanított munkás. csomagoló,ízesítő, gyártó) A munkakör ellátásához szakképesítés nem szükséges. Régi 03-as FEOR szerint minden dolgozónk 9190-es feorral volt jelentve. A 08-as FEOR-ba való átsorolás alkalmával már nem tudtuk egyéterműen a 9-es FEOR alá soroni őket, így 7114-es FEOR-ba soroltuk (pék-édesipari termék gyártó). A munkaszerződésükbe betanított munkás és a munkakör betöltése szakképzetséget nem igényel szöveg fel van tüntetve.Kérdésem a következő: mivel az ellátott munkakörhöz nem szükséges szakképesítés( cégünk betanítási tanusítványt állít ki a dolgozók számra) ,így adhatom-e a minimálbért, illetve ha át kell sorolnom a 9-es FEOR-ba mi alaján dönthetem el hogy pontosan melyi alcsoportba tartoznak. Válaszukat előre is köszönöm.Tisztelettel: Fazekasné