29 találat a(z) üzembe helyezés cimkére
Tárgyi eszköz bekerülési értéke Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk pályázati forrásból szerzett be eszközöket, amelyek nagyrészt üzemi berendezések! A kérdésem az, hogy a pályázatíró munkadíjával megemelhetem-e a tárgyi eszköz bekerülési értékét, amit az üzembe helyezésig teljesítettünk. Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Fedor Krisztina
Családi gazdaság támogatási előlege Kérdés
Szeretnék segítséget kérni mezőgazdasági családi gazdálkodó támogatási előlegével kapcsolatban. 2018-ban beruházáshoz kapcsolódóan 90 millió forint támogatási előleget kapott a családi gazdálkodó. A beruházást meg kellett kezdenie, ezért a beszerzett eszközt üzembe is helyezte még 2018-ban, 50 millió forint volt a bekerülési értéke. A kapott előleget elszámolhatom erre a beruházásra vagy meg kell várjam a következő évben történő elszámolást a hivatallal? Köszönöm.
Napelemes kiserőmű üzembe helyezése Kérdés
Tényállás: Egy kft. építtetett egy 499 kW kimeneti teljesítményű napelemes kiserőművet. Ezt az erőművet az áramszolgáltató átvette 2018. január végén. A hatóságoktól a mai napig nem kaptuk még meg a kiserőmű használatbavételi engedélyét és a termelői földkábelhálózat létesítésének használatbavételi engedélyét. A napelemes kiserőmű 2018 januárjától termeli az áramot, és havonta számlázzuk is a MAVIR felé a megtermelt áram értékét. Az alábbi kérdéskörben szeretnénk a véleményüket kérni: 1. Üzembe helyezhető-e a napelemes kiserőmű 2018 januárjától, és elszámolható-e az értékcsökkenés úgy, hogy a hivatalos használatba vételi engedély a mai napig nincs meg? 2. Üzembe helyezhető-e a napelemes kiserőmű, hogy a telket telekként aktiválom, és a létesítményt, a termelőberendezést, a napelemes kiserőművet – amivel az áramot termeljük – műszaki berendezésként 15 év hasznos élettartammal (panelek, inverterek élettartama)? Vagy az egészet együtt egyéb építményként szükséges aktiválni? A kiserőmű használatbavételi engedélyén az alábbi szerepel: A létesítmény • az erőmű típusa: fotovoltaikus kiserőmű (kis teljesítményű erőmű) • az erőmű teljesítménye: 499 kW • erőműhöz kapcsolódik: betonházas transzformátorállomás • létesítés helye • építési engedély száma:. A dokumentumban továbbiakban építményként hivatkoznak a kiserőműre. A kiserőmű építése építésiengedély-köteles, de nem építmény. Az építési naplóban napelempark létesítése néven fut a beruházás.
Vállalatirányítási rendszer Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalatirányítási rendszert vásároltunk, aminek csak a demo verzióját használjuk, mert most folyik a testreszabása és az illetékes munkavállalók oktatása a rendszer használatára. Az éles használata csak fél év elteltével várható. Mivel az immateriális javakat nem lehet befejezetlen beruházásra könyvelni, azokat egyből aktiváljuk. Viszont ténylegesen még nem használjuk a szoftvert. Ez nem okoz ellentmondást, hiszen az üzembe helyezés után már elkezdődik az értékcsökkenése is a rendszernek? Válaszát előre is köszönöm!
Kiva idöszak alatti beruházás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kata/kiva törvény 20. § (7) bekezdése rendelkezik a még használatba nem vett eszközökkel kapcsolatos szabályokról, miszerint akár a személyi jellegű kifizetési adóalapja is csökkenthető a beruházásra a tárgyévben ténylegesen kifizetett összeggel, függetlenül attól, hogy az üzembe helyezés megtörtént-e. Viszont arra sehol sem találok szabályt, hogy a még üzembe nem helyezett beruházást a csökkentő tétel figyelembevétele esetén mennyi időn belül kell üzembe helyezni, vagy hogy egyáltalán üzembe kell-e helyezni, illetve mennyi időn belül lehet elidegeníteni. Ha ilyen szabályozás nincs, akkor előfordulhat, hogy a kedvezménnyel érintett beruházást végül üzembe sem helyezik, vagy rövid időn belül eladják. Kérdésem lenne, hogy tényleg nincs a beruházás üzembe helyezésével illetve elidegenítésével kapcsolatos előírás a törvényben? Köszönettel: Nagy Péter
Informatikai csomag Kérdés
Tisztelt Szakértő! Beszereztünk felújított számítógépeket, 8 darabot. A szállító a számlát egy darab informatikai csomagról állítja ki, és szerepelteti rajta, hogy annak tartalma 8 darab számítógép, windows, egér, billentyűzet. Kérdésem az lenne, hogy ezt szabályosan hogyan kell üzembe helyezni? Válaszát előre is köszönöm!
Ingatlan aktiválása életjáradékkal való vásárlás esetén Kérdés
Gazdasági társaság lakóingatlant vásárolt egy egyösszegű vételárért plusz életjáradékért. Az ingatlanvásárlás célja a hosszú távú bérbeadás, a cég fő tevékenysége is ez. Az adóhatóság állásfoglalása szerint az ingatlan bekerülésébe beleszámít a használatba vételig eltelt idő alatt kifizetett életjáradék. „A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (számviteli törvény) 47. § (1) bekezdése az eszköz bekerülési értéke részének tekinti mindazon tételeket, amelyek az eszköz megszerzése, létesítése, üzembe helyezése érdekében az üzembe helyezésig felmerültek és azok az eszközhöz egyedileg hozzákapcsolhatók. Az életjáradéki szerződés alapján teljesített életjáradék üzembehelyezésig felmerült részét tehát – a számviteli törvény előírásait figyelembe véve – a társaságnak az eszköz beszerzési értékeként kell elszámolni. Az eszköz üzembehelyezéséig (használatba vételéig) így felmerült ráfordítást a beruházások között kell nyilvántartani az eszköz aktiválásáig. Amennyiben az eszköz (az ingatlan) használatba vétele az életjáradékot fizető részéről megtörtént, azt követően a teljesített életjáradék már költségként számolandó el.” Kérdésünk ahhoz kapcsolódik, hogy számviteli értelemben mikor kerül használatba vételre sor? Akkor, amikor a tulajdonszerzést bejegyezték, függetlenül attól, hogy az eladók még lakják az ingatlant, tehát annak bérbeadásáról nem lehet szó? Vagy akkor, amikor ténylegesen az életjáradékra jogosultak elhaláloznak? Esetleg a tényleges adásvételkor?
Telephely üzembehelyezése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kft. A 2015. évben telephelyet kezdtek el készíteni a tag szüleinek üres földterületén. Az épitési engedély kérésénél a szülők hozzájárultak a telephely kialakításához. A csarnoképületet vállalkozó készítette el, fordított adózással számlázott. Villany-, víz ezetéket más vállalkozó készítette. Ugyanúgy a betonozási munkálatokat. Most a végéhez érnek. Szakhatósági engedélyek az üzembe helyezéshez egy kivételével megvannak, de az is hamarosan meglesz. Kérdésem: üzembe helyezéskor saját vállalkozásban készített beruházásként kell-e elszámolni? Áfabevallásban kell-e szerepeltetni fizetendő, egyben levonható tételként? Saját maguk nem végeztek rajta munkát, csak vállalkozók. A telken és az épületen riasztóberendezést készítettek. Ez az épülethez hozzátartozik-e, vagy különálló létesítményként kell üzembe helyezni? Válaszát előre is köszönöm.
Termékértékesítés unión kívülre Kérdés
Tisztelt Szakértő! Unión kívülre értékesített gép esetén a megrendelő azt kéri – lehet, hogy a fizetendő vámja miatt –, hogy a számlán külön értékkel szerepeljen a gép tényleges ára, a külföldi helyszíni üzembe helyezés, a dokumentációkészítés költsége. Ilyet sosem szoktunk tenni, de lehetséges-e? Milyen tevékenységnek számít az általunk gyártott gép megrendelő telephelyén történő üzembe helyezése, és milyen tevékenység a gép dokumentációjának elkészítése. Hogyan néz ez ki az áfában? Válaszát előre is köszönöm.
Próbaüzem költségei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nagy értékű gyártó gépsort vásároltunk. Az üzembe helyezés megtörtént. Már az üzembe helyezésig nagy értékű alapanyagot használtunk fel. Az üzembe helyezés után is – beállítási problémák miatt – sok a selejt, aminek jelentős a költsége. Mi a helyes számviteli elszámolása a felhasznált alapanyagnak az aktiválásig, meddig tarthat a próbaüzem időszaka, mi az aktiválás után felmerült többletköltség sorsa? Kérem a helyes dokumentálásról is tájékoztasson. A géphez állami támogatást kaptunk, tehát nagy jelentősége van a helyes elszámolásnak!
Online kasszák: öt nap múlva lejár a határidő Cikk
A januártól online pénztárgép használatra kötelezetteknek még öt napjuk van arra, hogy igénybe vegyék az 50 ezer forintos állami támogatást. Ehhez viszont május 2-áig üzembe kell helyezniük a pénztárgépet – figyelmeztet az NGM. A vállalkozások már több mint harminc pénztárgéptípusból választhatnak.
Ingatlan üzembe helyezése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. vásárolt egy ingatlant irodaépület céljából, melyen számos javítási, karbantartási (festés, falak bontása, járólapozás, villamosenergia-hálózat lecserélése...stb.) munkát hajtanak végre. Az irodába közben beköltözött a cég, a földhivatalba is bejegyezték a tulajdonjogot. Kisebb munkálatok még mindig folynak, de ez nem akadályozza a cég működését. Mikor kell aktiválnom az ingatlant? Amikor beköltöztünk, vagy amikor bejegyezték a földhivatalba, esetleg amikor teljesen végeztek a karbantartásokkal? Az aktiválási értékbe miket tehetünk bele: például egy gázkazán a részét képezi, vagy azt külön aktiváljuk, vagy egy még apróbb dolog: az ingatlan parkolójában elhelyezett "parkolni tilos" tábla? Mit aktiválhatunk az épületre ilyen szempontból, és mit nem? Ha mondjuk még nem aktiváljuk, akkor a közben már kiszámlázott közüzemi díjakat költségként számoljuk el? Válaszát előre is köszönöm!
Fejlesztési tartalék feloldásának bizonylata? Kérdés
Tisztelt Szakértő! A fejlesztési tartalék feloldása mikor történhet meg és milyen bizonylattal? Értelmezésem szerint azokra az eszközbeszerzésekre, beruházásokra, melyek után terv szerinti értékcsökkenési leírás elszámolható, beleértve az ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni jogokra is. A feloldás a beruházás létesítésekor, nem pedig az üzembe helyezéskor számolható el. Áthúzódó beruházások esetén ez abban az évben, amikor a 161 beruházási számlára került a beszerzés, nem pedig az üzem behelyezés időpontjában. Bizonylata a beruházáshoz kapcsolódó számlák (ezek mellékletei) egyéb számviteli bizonylatok. Az üzembe helyezéssel egyidejű feloldás helyes megoldás?
Online pénztárgépek: üzembe helyezési problémák Cikk
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal tájékoztatást adott ki az online pénztárgépek üzembe helyezési problémáinak kezeléséről.