26 találat a(z) üdülő cimkére

Üdülőingatlan eladásának adózása Kérdés

1997-ben vettünk a férjemmel egy hétvégi házat. Két éve meghalt a férjem és most szeretném eladni. A fele az enyém volt, a másik feléről a gyerekek lemondtak az én javamra. Az illeték kiszabásakori árnál magasabb értékben szeretném eladni, hiszen azóta is rendbe tettük, igaz, erről nincs számla. Hogyan adózik, és mennyi adót kell fizetnem?

Munkáltató által fenntartott üdülő Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltató saját tulajdonú üdülővel rendelkezik. Az üdülőben jelenleg kedvezményes üdülési lehetőséget biztosít azonos feltételek mellett munkavállalói és nyugdíjasai számára, az Szja tv. 70. § 1 (a) alapján, egyes meghatározott juttatásként. 2019. 01. 01-jétől várhatóan ez a paragrafus kikerül a törvényből, ami értelmezésünk szerint azt vonja maga után, hogy bérként fog adózni. A gyakorlatba való átültetésben megakadtunk: tételezzük fel, hogy 3000 Ft/fő/éjszaka költsége merül fel a munkáltatónak a megelőző adóév fenntartási (eszközök, szolgáltatások igénybevétele, rezsi, gondnok díjazása stb.) költségeit tekintve. A munkavállaló 1000 Ft/fő/éjszaka áron veheti igénybe a vállalati üdülőt, a fennmaradó 2000 forintot részére kedvezményesen juttatja a munkáltató. Ebben az esetben melyik részt, hogyan kellene adóztatni/járulékoztatni? Milyen terhe keletkezik a munkáltatónak és milyen terhe keletkezik a munkavállalónak? Válaszát előre is köszönöm!

Kft. üdülője Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. vásárol egy üdülőt, visszaigényli az áfát, mert bevételszerzés céljából vásárolta. Jól gondolom, hogy ha a tulajdonosok és a dolgozók is igénybe veszik üdülésre az ingatlant, természetbeni juttatás jön létre? Van-e különbség tulajdonos vagy dolgozó tekintetében?

Szálláshelyszolgáltatás átalányadója 2018 Kérdés

Üdülőháznak több tulajdonosa van, cégek és magánszemély. Magánszemély tulajdonos 8 szobáig adózhat-e a 38 400 forint/szoba tételes átalányadózással egy ilyen üdülőben 2018-tól? Milyen feltételek érvényesek részletesen 2018-tól erre a tevékenységre?

Kft. üdülővásárlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. új építésű üdülőt vásárol a közeljövőben a Balatonnál. Az eladó is adóalany, megfelelő a tájékoztatása, hogy a normál szabályok szerinti áfaalany (vagyis az említett kft.) visszaigényelheti majd a 27 százalék áfát? A tevékenységek között nincs 6810-es TEAOR, nem értékesítésre veszi, a tárgyi eszközei között fogja szerepeltetni. Milyen szabályokra, törvényekre kell figyelni, miután üzembe helyezte? Tervei között szerepel a dolgozók és tulajdonosok üdültetése is.

Új építésű üdülő áfájának levonhatósága Kérdés

Cégünk első sorban befektetési céllal új építésű üdülőt vásárolna egy társasüdülőben. Nyaranta bérbe adná, ha talál bérlőt, aki egész szezonra bérelné, egyébként nem hasznosítaná. A cégnek jelenleg semmilyen ingatlanforgalmazási, -bérbeadási tevékenysége nincs, sem ezzel kapcsolatos áfaválasztása. A birtokbaadás jövő év első felében lenne, így a nem lakáscélú ingatlan-bérbeadási és -forgalmazási tevékenységeket felvenné a cég, és választaná áfa szempontjából az általános adó mértéket a mentesség helyett. Ebben az esetben levonható lenne a vásárláshoz kapcsolódó áfa? Köszönöm a válaszát! Üdvözlettel: B. Erzsébet

Saját rezsis beruházás Kérdés

Társaságunk 2010-ben vásárolt egy ingatlant, üdülőház volt rajta, benne üdültetést folytatott 2015-ig, az ingatlannyilvántartás szerint is üdülő volt. 2015-ben bővítést határozott el a kft., plusz egy szint ráépítésére kért építési engedélyt, amit úgy kapott meg, hogy lakóépületre szól, mivel ezen a városrészen csak lakóingatlanra adnak ki engedélyt. A kivitelezés a 2016. év folyamán elkezdődött, részben külső vállalkozó igénybevételével, részben saját munkaerő felhasználásával. A szükséges anyagot az építtető vásárolta meg. A cég minden ingatlannal kapcsolatos tevékenységre az áfaalanyiságot választotta. 2016-ban az ingatlan nem készült el. Hogyan könyveljük a gazdasági eseményeket a kivitelezés során, valamint a 2017-es évben, ha a beruházást aktiváljuk? Ez saját rezsis beruházásnak tekintendő, mivel az ingatlannyilvántartás szerint a használat jogcíme megváltozott, lakóingatlanként fogják az engedélyt megadni? Hogyan kezelendő az áfa a kivitelezés során, valamint ha az aktiválás megtörténik? A kivitelezés során mi az előzetesen felszámított áfát nem vontuk le. Köszönöm szépen.

Üdülő lakássá minősítése Kérdés

Ügyfelünk 2015. évben üdülőkomplexum építésébe kezdett. Időközben az építési engedély módosítását kezdeményezték az építésügyi hatóságnál. A kérelem eredményeként a hivatal az ingatlanok 60 százalékát átminősítette lakássá, a 40 százalék továbbra is üdülő funkcióban épül. Az építkezés előrehaladtával a megépült ingatlanok egy részére előszerződést kötött a cég a vevőjelöltekkel. Az előszerződésben bruttó vételárat fogalmaztak meg, melyből már történtek előlegfizetések az ütemezés szerint. Az előlegek befizetéséről a cég az aktuális építési engedély alapján, az üdülőkre vonatkozó 27 százalékos áfát magában foglaló előlegszámlákat bocsátott ki. Az építési engedély 2016. október 20-án módosult, mely alapján az ingatlanok jelentős része lakásként fog megépülni, melyekre már csak 5 százalék az áfamérték Mi a helyes eljárásrend ebben az esetben? Mi lesz a 27 százalékos mértékű beszedett áfával, amit természetesen már befizettek a költségvetésbe? Úgy gondoljuk, mivel megváltozott a szerződés tárgya, ezért felbontjuk a szerződéseket, és új szerződéseket írunk lakásépítésre. A kibocsátott előlegszámlákat lesztornózzuk, és a módosított építési engedély jogerőre emelkedésének napjával – mint teljesítési időponttal – új előlegszámlát bocsátunk ki, már a lakásokra vonatkozó 5 százalékos áfatartalommal. A sztornózás és új számlák kibocsátása miatt keletkező áfatöbbletet pedig visszaigényeljük a NAV-tól. Jó-e az elgondolásunk, esetleg van-e más megoldás a problémánkra? Köszönöm válaszát! Berki Zoltán

Visszterhes vagyonátruházási illeték Kérdés

Magánszemély vásárol üdülőövezetben lévő ingatlant. Eladja a budapesti lakását, ebből fizeti ki az ingatlant. Kérdésem, hogy mi az illeték alapja? A vételárból levonható-e az eladott lakás ára? Köszönettel: Rácz Ildikó

Üdülő iroda céljából Kérdés

Tisztelt Szakértő, A tulajdoni lap szerinti "kivett üdülőépület" lakóingatlannak minősül-e az áfatörvény szerint? Amennyiben egy társaság irodaként szeretné hasznosítani a megvásárolt "kivett üdülőépületet", levonható-e a beszerzés áfája? Segítségüket köszönöm!

Kft. saját üdülőjével kapcsolatos elszámolások, adózás Kérdés

Kft. üdülőépületet vásárolt. Az üdülőt felújította, a felújításra fordított összeget aktiválta, az áfát teljes egészében levonta. Felszerelte napi használatos eszközökkel, melyeket részben amortizációval, másrészt egy összegben költségként számolt el. Itt is levonta az áfát. Az üdülőt saját dolgozók és hozzátartozóik használják, de előfordul idegen üdültetése is. A saját dolgozók kedvezményes, a felmerült költségeket csak kis részben fedező térítési díjat fizetnek oly módon, hogy SZÉP-kártyát kapnak a kft.-től mint munkáltatójuktól, és abból fizetik a térítési díjat. Az idegenek a saját dolgozókénál magasabb összegű díjat fizetnek, de vélhetően ez sem fedezi teljesen a felmerült költségeket. Kérdés: 1. Mi az áfa elszámolás helyes módja? Visszaigényelhető-e a beruházás és a működési költségek áfa tartalma részben, vagy teljes összegében, ha az üdülésben résztvevők a térítési díjról áfás számlát kapnak? Helyesen járt-e el a kft.? 2. A kft.-t, illetve az üdülésben résztvevőket terheli-e, és ha igen, milyen mértékű adófizetési kötelezettség (tao. szja, eho stb) amiatt, hogy nem a piaci értéknek megfelelő díjat fizetnek, illetve a kft. költségei a fizetett térítési díjban nem térülnek meg? 3. Mi a számviteli elszámolás helyes módja, hol kell megjeleníteni az üdülővel kapcsolatosan felmerült költségeket?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt. beltag, rokkantsági ellátás

Winkler Róbert

nyugdíjszakértő

Készletszámítás

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Garanciális munka

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink