7 találat a(z) újépítésű ingatlan cimkére

Lehet-e áfaköteles magánszemély ingatlanértékesítése? Kérdés

Építményadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy újépítésű társasháznak 2019. december hónapban emelkedett jogerőre a használatba vételi engedélye. A társasház lakásait egy tároló kivételével az építtető eladta, adásvételi szerződést kötött a vevőkkel, melyet a földhivatalhoz benyújtott. A vevők nevére a tulajdonjog bejegyzése, a vonatkozó dokumentumok benyújtása és a földhivatal bejegyző határozata 2020. évben történt. Az ingatlan fekvése szerinti önkormányzat az építtető terhére ki akarja szabni az építményadót. Kérdésem ezzel kapcsolatban, hogy vonatkozhat-e rá a a helyi adó tv. 502. § (7) szakaszából: Újonnan létrehozott építmény tulajdonjogának – a használatbavételi (fennmaradási) engedély jogerőre emelkedését vagy véglegessé válását, használatba vétel tudomásulvételét, egyszerű bejelentéshez kötött épület felépítésének megtörténtéről szóló hatósági bizonyítvány kiadását megelőző – átruházása esetén a szerződés ingatlanügyi hatósághoz történő benyújtását követően a szerző felet a használatbavételi (fennmaradási) engedély jogerőre emelkedésének vagy véglegessé válásának, használatba vétel tudomásulvételének, egyszerű bejelentéshez kötött épület felépítésének megtörténtéről szóló hatósági bizonyítvány kiadásának időpontjától kell tulajdonosnak tekinteni. Egyéb módon történő tulajdonszerzés esetére a Polgári Törvénykönyv vonatkozó szabályai az irányadók. Kérdésem, hogy a fenti idézett rendelkezés alapján az építtető az építményadó alanyává válik-e?

Ingatlanáfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt hallottam, hogy bizonyos településeken a 2020-ban kezdett építkezések esetében is alkalmazható továbbra is az 5%-os áfakulcs az ingatlan értékesítése során. Ha tényleg nem kell minden településen 27%-os áfával értékesíteni az újépítésű ingatlanokat, akkor hol található ez meg az áfatörvényben? Köszönettel várom válaszát!

Újépítésű családi ház generálkivitelezése (áfa) Kérdés

Tisztelt Szakértő! A generálkivitelező cég kiállítja 2019. december 31-éig a teljes összegről az előleg számlát, 5%-os áfával. Az új évben már csak nullás végszámla kerül kiállításra. Ebben az esetben hogyan történik a cég számára az áfa-visszaigénylés? Tehát tételezzük fel, hogy a megrendelő megfizet 50 000 000 Ft + áfát (5%), vagyis 52 500 000 Ft-ot a kivitelező cégnek, amely erről kiállítja az előleg számlát 2019. december 31. előtt. 1.) Hogyan válik jogosulttá az építéshez beszerezett anyagok, szolgáltatások után a különbözeti (22%) áfa visszaigénylésére? Tehát a 2020-ban Magyarországon beszerzett, 27%-os áfatartalommal rendelkező tételek után, hogyan igényelhető vissza az áfakülönbözet, mivel a vevő csak az 5%-ot fizette meg? 2.) A kivitelezés 2020 tavaszán kezdődik csak. Minden számla áfája, mely a kivitelezéshez kapcsolódik, visszaigényelhető? Amennyiben a szolgáltatások és termékek egy jelentős része az EU-n belülről érkezik, abban az esetben marad áfamentes a kivitelező számára, ha minden ilyen beépítésre kerül és az építkezéshez kapcsolódik? 3.) Visszaigényelhető a kivitelező cég számára a beépített szaniterek, illetve konyhabútor és gépek áfája, amennyiben kulcsrakész házátadás a megállapodás? Üdvözlettel: Tulogdi Mária

Illeték Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdéssel fordulok önökhöz: új építésű lakás esetén 30 millió felett a teljes árra kell illetéket fizetni. 30 millió feletti új építésű családi házakra is vonatkozik ez a jogszabály? Válaszukat előre is köszönöm!

Építés: fordított vagy egyenes áfa? Kérdés

Tisztelt Szakértők! http://adozona.hu/kerdesek/2017_10_8_epites_forditott_afa_egyenes_afa_obp Megváltoztatja-e a korábban közölt állásfoglalásukat az az információ, hogy az új építésű társasház olyan helyre épült, mely telekrész nem lenne elérhető és használható a társasház lakói által, ha ez a csatornaépítés és útépítés nem jönne létre, és a telekhasználat megszerzésére kötött szerződésben vállalt kötelezettséget a társasházat építő cég az út és a csatornarendszer kiépítésére? Fennáll-e ebben az esetben, hogy az új építésű ingatlan létrehozatala hatósági engedélyhez kötött és főszolgáltatásnak minősül, az út és csatornaépítés ettől nem elválasztható, mert annak megépítésének elmaradása a létrejött ingatlan használhatóságát akadályozza? Ezáltal az útépítés és csatornaépítés mellékszolgáltatás, és követi a főszolgáltatás áfarendszerbéli megítélését, mely a fordított áfa hatálya alá tartozik?

Újépítésű ingatlan esetében a beépített bútorok és eszközök áfája Kérdés

Egy kft. új ingatlanokat épít a szerződés szerint a lakásokhoz beépített konyhabútor is tartozik konyhai gépekkel együtt. Kérdésem az lenne,hogy a gépek áfa szempontjából osztják-e az ingatlan áfáját?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csed új munkaviszony esetén

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Iparűzésiadó-előleg módosítása önellenőrzéssel

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink