36 találat a(z) örökség cimkére

Örökölt vállalkozás megszüntetése vagy eladása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy egyszemélyes kft., amelyet édesanyja után öröklés útján szerzett meg a jelenlegi tulajdonos-ügyvezető (korábban is egyszemélyes kft. volt a társaság, a tulajdonos és az ügyvezető személye megegyezett; az édesanya volt az). A kft.-ben jelentős a pozitív eredménytartalék, illetve a bankszámlán is jelentős pénzösszeg áll rendelkezésre. A kérdéseim a következők lennének: 1. Milyen adóterhekre kell számítania a jelenlegi tulajdonosnak abban az esetben, ha megszűntetni a társaságot végelszámolással? Kell-e egyáltalán adót fizetnie? Ha igen, akkor csak az eredménytartalék után fizet, mint korábban ki nem vett osztalék, vagy a bankszámlán lévő pénzösszeg után is? Egyszóval mi lesz (ha lesz) az adóalap? 2. Milyen adóterhekre kell számítani a jelenlegi tulajdonosnak abban az esetben, hogy ha eladja a társaságot? A 2. kérdés kapcsán az én véleményem: ha a megszerzésre fordított összeg alacsonyabb az eladási értéknél, akkor keletkezik adófizetési kötelezettsége a jelenlegi tulajdonosnak a különbözet után. A megszerzésre fordított összeg pedig a hagyatéki eljárásban meghatározott összeg lesz. Itt szeretnék megerősítést kérni. A kérdésem továbbá az, hogy keletkezik-e bárkinek (a régi tulajdonosnak vagy az új tulajdonosnak) adófizetési kötelezettsége abban az esetben, ha a megszerzésre fordított összegnél alacsonyabb összegben kerül meghatározásra a cég adás-vételi értéke? Válaszát előre is köszönöm. Szilágyi Ferenc

Egyéni vállalkozó halála, szja, áfa Kérdés

Van egy egyéni vállalkozó, aki rendszeresen szolgáltatást nyújtott egy cég részére. A cég fizetési nehézségbe került, ezért a vállalkozó részére több milliós tartozása keletkezett. Az egyéni vállalkozó a nap miatt a kiegyenlítetlen számláinak az áfatartalmát befizette a NAV felé. Ez az egyéni vállalkozó elhalálozott. A hagyatéki végzésben szerepel, hogy 8 millió forint értékben van követelése a céggel szemben, amit majd a fia fog megörökölni. A cég most elkezdi rendezni a tartozását, elkezdi utalni az elmaradt számlákat. Kérdésem, hogy az örökös fiú hogyan fog ezután adózni? Szja? Eho? A fiú közben egyéni vállalkozást indított, s ugyanazt a szolgáltatást végzi a cég részére (de a NAV-nál nem lett bejelentve, hogy örökösként végzi az adott tevékenységet). Hogyan fog adózni ez a több millió forint, ha most megérkezik a bankszámlára?

Öröklés útján szerzett ingatlan és ingóság értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy 2018-ban elhunyt egyéni vállalkozó ingatlanjait (benzinkutak) és ingóságait (30 db használt teherautó) felesége örökölte, aki nem kívánja a vállalkozási tevékenységet továbbfolytatni. A hagyatékátadó végzésben szereplő eszközöket a feleség magánszemélyként értékesíteni kívánja. Kérdésem, hogy gazdasági tevékenységnek minősíthető-e a fenti értékesítés? Az eszközök értékesítése esetén áfa és szja szempontjából hogyan jár el helyesen az örökös? Válaszukat előre is megköszönve! Tisztelettel: Szombati Imréné

Ingatlan illetéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2017-es évben nagymamámtól egyenes ágról örököltem egy lakást a testvéremmel, aki az én javamra lemondott a ráeső tulajdon részéről (16,7millió forint). Ezt a lakást 2018-ban eladtam 800 ezer forinttal drágábban, mint az értékbecsült díja.(17,5 millió forint). A megszerzéssel és az értékesítéssel kapcsolatos költségek 920 ezer forintot tesznek ki. (Temetés, ingatlanos megbízási díj, értékbecslési díj, hagyatéki eljárási díj.) Ezután 2018 év közepe fele megvesszük a vállalkozó által épített új lakásunkat (tehát 15 millió forintig illetékmentes) 21,5 millió forint értékben. A jogszabályok olvasásakor úgy értelmezem, hogy sem ingatlanértékesítési szja, sem illetékfizetési kötelezettség nem terhel. Ebben szeretném a szakértői megerősítését kérni, illetve ha mégis van fizetési kötelezettségem pontosan mekkora összeg után, mit kell fizetnem? Köszönettel

Bérbeadott ingatlan javítási költségeinek elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Testvéremmel örököltünk egy családi házat, melyet bérbeadunk. A bérbeadás miatt kértünk adószámot, alanyi mentességet választottunk. A ház tetőszerkezete erősen felújításra szorul, a tulajdonba kerülés óta többször, több helyen is beázott. Ezért úgy döntöttünk, hogy felújítjuk a tetőt: a tartószerkezetet megtartva új borítás kerül rá, aminek a költsége mintegy 2 millió forint munkadíjjal együtt. A rossz állapotú tető ellehetetleníti a bérbeadást, kénytelenek vagyunk megcsináltatni. Ha az egész tetőt újra építtetnénk kb 6 millió forintba kerülne. Milyen jogcímen és milyen mértékben tudjuk elszámolni magánszemélyként a tetőjavítás költségeit? Van lehetőség 20 év helyett mondjuk 10 év alatt leírni?

Hagyaték Kérdés

Egy egyéni vállalkozó házastársa meghalt (nem vállalkozó, természetes személy). Az elhunyt ingó hagyatéki leltárának részét képezheti-e a vállalkozói vagyon? Örökölheti-e közös gyermekük a vállalkozási célt szolgáló termelési eszközök egy részét?

USA-ból örökség adó- és illetékterhei Kérdés

Magyarországi adózó USA-ból pénzösszeget örökölt. Rokonsági fok: nagyapa testvérének lánya. Az örökség után Magyarországon adózna. Milyen adó, illeték terheli az örökséget? Mi az adó, az illeték alapja: - az örökölt pénzösszeg vagy - a magyarországi bankszámlára befolyt pénzösszeg (ez a bankköltség miatt kevesebb, mint az örökölt összeg)? A pénzösszeg az elhunyt nyugdíj megtakarítása.

Örökölt nyaraló eladásából származó bevétel bevallása, szja fizetése Kérdés

Tisztelt Adózóna! 2014-ben örökölt balatoni nyaraló eladásra került 2017-ben. A hagyatéki leltár és az eladási ár különbözete után mennyi adót kell megfizetni és melyik évben? Bevallani 2018 májusában kell, de úgy tudom megfizetni még ebben az évben. Valamint csökkenthető-e az adó mértéke az eltelt évek arányában? Köszönöm.

Milliókat kap meggyilkoltatott férje örökségéből Maurizio Gucci özvegye Cikk

Évi egymillió eurós járadék illeti meg meggyilkolt férje, Maurizio Gucci örökségéből Patrizia Reggianit, aki bérgyilkossal ölette meg hűtlenné vált hitvesét – így foglalt állást egy milánói fellebbviteli bíróság.

Ingóság értékesítése 2017-ben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem nagyértékű festményt adott el külföldi árverésen. 2017. január 19-én kapta meg az összeget a bankszámlájára. Valamikor nagyon régen örökölte a nagyszüleitől, így nincs bekerülési értéke. Kérdésem: A bevétel 25 százaléka lesz a jövedelem alapja, ami után 15 százalék szja-t kell fizetnie? Kell-e neki ehót fizetnie, ha igen, milyen összeg után? Kicsit elvesztem a 2017-es változásokban! Köszönöm szépen a válaszát. Üdvözlettel: : L. Csilla

Közeli hozzátartozó halála Kérdés

Tisztelt Adózóna! Édesanyám meghalt, idén áprilisban. A testvéremmel, ketten örököltük a családi házát (édesapám, már régebben meghalt), 50-50 százalékban. A ház körülbelül 60 éves. A kérdés, hogyha eladnánk, akkor milyen adókat kellene fizetni? Köszönettel.

Örökölt ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2013. évben 50-50%-ban örökölt egy testvérpár ingatlant az egyik szülő haszonélvezetével. Ezt az ingatlant 2016. évben értékesítenék, és a vételárból szintén 50-50%tulajdonnal vásárolnának lakást. Illetékfizetési szempontból a cserepótló vételi szabályt alkalmazhatják? Hogyan alakulna a haszonélvező adó- és illetékfizetési kötelezettsége, ha a vásárolt ingatlanon szintén fenntartaná haszonélvezetét? Ha eladáskor mégis lemondana a haszonélvezetéről ingyenesen, a hagyatéki értéket a tulajdonosok 50-50%-ban megoszthatják az adó számításánál? Válaszukat előre is köszönöm.

Kft.-tag halála után örökölhető-e az üzletrész a családtagok által? Kérdés

Kft. két tulajdonosa közül az egyik váratlanul elhunyt, a másik tag a felesége és három gyermeke örökölheti-e az üzletrészt és milyen arányban? Amennyiben nem, mi történik az üzletrésszel? Az örökösöknek ki kell-e fizetni, illetve meg kell vásárolniuk, ha mégis szeretnének a kft.-be belépni? "Sürgős"

Örökölt, ajándékozott ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Adózóna! 2015. évben megörököltem testvéremmel (50-50 százalékban) édesapám ingatlanát. A hagyatéki végzésben az ingatlant 2,3 millió forintban állapították meg. Még ugyanebben a hagyatéki végzésben a testvérem a saját megörökölt részét ajándékozással átadta nekem. Így 100 százalékban én lettem a tulajdonos (50 százalékát örököltem, 50 százalékát ajándékozással kaptam meg). 2015-ben el is adtam az ingatlant 2 millió forintért. Úgy tudom, hogy örökség esetében a hagyatéki végzésben megállapított érték a szerzés értéke, ajándékozás esetében pedig a 75 százalékos szabály lép életbe. Azaz az ajándékozással kapott rész utáni bevétel (1 millió forint) 25 százaléka után meg kell fizetni a 16 százalékos szja-t. A kérdésem az lenne, hogy az esetemben így kell eljárnom? Bár az ingatlan kevesebbért lett értékesítve, mint a hagyatéki végzésben megállapított érték, de csak az 50 százalékot örököltem. Köszönettel.

Amerikai örökség adója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk amerikai rokona után házat és készpénzt örökölt. Amerikában megfizette az örökösödési illetéket, és a készpénzt átutalta a forintszámlájára. Magyarországon lesz adófizetési kötelezettsége az átutalt összeg után? Válaszát köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkáltatói kamatmentes kölcsön

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Fejlesztési tartalék képzése

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink