4 találat a(z) áfa-alany cimkére

Magyar áfa-alany lesz a Google és a YouTube is Cikk

2015 januárjától uniós irányelv alapján Magyarországon is megváltoznak a telekommunikációs, a rádió és televíziós, illetve az internetes szolgáltatások adózásának szabályai. A szolgáltatók az áfát már nem a saját székhelyük, hanem a szolgáltatások igénybevevőinek székhelye alapján fizetik majd. Az itthoni szolgáltatásokra eső 27 százalékos áfa tehát már a magyar költségvetés bevételeit fogja bővíteni. A változásra vonatkozó törvénymódosítási javaslatot a napokban már be is nyújtották parlamentnek.

Áfa-raktár Kérdés

Összefoglalva: a beraktározó - aki/amely az Áfa törvény 66/I. § (1) bekezdés 3. pontja értelmében a terméket eladó, vagy a terméket Közösségen belülről beszerző - csak és kizárólag belföldön (is) nyilvántartásba vett adóalany lehet (tehát belföldi adószámmal kell rendelkeznie).3. A közösség valamelyik tagállamában nyilvántartott adóalany kíván árut kitárolni az áfa-raktárból a Közösség területére. Két eset képzelhető el. Az egyik, hogy az áfa-raktárban lévő terméket úgy adták el a vevőnek, hogy a termék feletti tulajdonjog reá csak a kitárolás után száll át. Ebben az esetben a terméket értékesítőt terheli (i) a kitárolás miatti adófizetési kötelezettség, (ii) termékértékesítés miatti adófizetési kötelezettség. A kitárolás okán keletkezett fizetendő adót az értékesítő levonásba helyezheti, mivel a kitárolással párhuzamosan értékesítette is a terméket. A termék értékesítése, amennyiben teljesíti az Áfa törvény 29/A. §-ban foglalt feltételeket, adómentes. A vevőnek ebben az esetben a saját tagállamában kell az adót Közösségen belüli termékbeszerzés címén megfizetnie.A második elképzelhető eset, hogy a közösségi adóalany már az áfa-raktárban megszerzi a termék feletti tulajdonjogot. Az Áfa törvény 7. § (2) bekezdés c) pontja értelmében az, hogy egy adóalany belföldről értékesítés nélkül egy másik tagállamba viszi át a termékét, termékértékesítésnek minősül. Így a közösségi adóalanynak ebben az esetben be kell jelentkeznie a magyar adóhatóságnál adóalanynak, és magyar közösségi adószámot is ki kell váltania. Ebben az esetben a közösségi illetőségű vevőnek keletkezik adófizetési kötelezettsége (i) az áfa-raktárból történő kitárolás miatt, (ii) illetve a másik tagállamba történő „termékmozgatás” miatt. A kitárolás miatt keletkezett fizetendő adóját a közösségi illetőségű gazdálkodó levonásba helyezheti, mivel párhuzamosan az Áfa törvény 7. § (2) bekezdés c) pont szerinti termékértékesítés történik az áfa-raktárból. A másik tagállamba történő termékmozgatás miatti termékértékesítése pedig adómentes az Áfa törvény 29/A. § d) pontja értelmében, abban az esetben, ha abban a tagállamba, ahová a terméket viszi a vevő az adót Közösségen belüli termékbeszerzés címén meg kell fizetnie. A leírtak alapján kell tehát eljárni.(2005/67. Adózási kérdésaz áfa-raktárral kapcsolatos tudnivalók (beraktározás, kiraktározás, adószám, adóbiztosíték, adó alapja)Kérdésem:Az értékesítést végző magyar vállalkozás áfa mentes számlát állíthat ki az áfa-raktárba betárolást végző vevőnek a második eset alkalmazása esetén

Áfa-alany, Kína és EU Kérdés

Milyen tipusú értékesítésnek számít, ha a számla címzettje és fizetője Kína, de a szállítási cím Németország (Europai Unió)?

Adóalannyá válhat-e a magánszemély adószám nélkül? Szakértői Kommentár

Az okleveles adószakértő álláspontja szerint magánszemély adószám nélkül nem válhat áfa-alannyá. Adószám hiányában az áfát az Art. 108. § (6-(7) bekezdés alapján becsléssel lehet meghatározni.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink