18 találat a(z) utazásszervező cimkére

Utazásszervezői tevékenység áfája Kérdés

Utazásszervezői tevékenység - áfa és kötelező biztosíték Kérdés

Utazásszervező beszerzéseire felszámítandó áfa Kérdés

Turisztikai áfaszabályok 5. rész. Teljesítési hely, adólevonás, adó utazásszervezőnél. Jogesetekkel Cikk

A szálláshely-szolgáltatókkal és a -közvetítőkre vonatkozó cikksorozatunk mostani részében az utazásszervezők segítségével lebonyolított ügyletekkel összefüggő szabályokat tekintjük át. Így többek között a teljesítési helyre, az adólevonási jogra, az adóelőlegre vonatkozó rendelkezéseket ismertetjük.

Utazásszervező cég számlázása Kérdés

Utazásszervezés előleg áfa eltérő adóévben Kérdés

Másodszor is lebukott az utazásszervező Cikk

Januárban már egyszer megbukott az az orosházi utazásszervező, aki bel- és külföldi, buszos társasutazásokat szervezett feketén, adószám és a szükséges engedélyek nélkül. A járványhelyzet enyhülésével újra utazások szervezésébe kezdett, a NAV munkatársai azonban résen voltak – írja honlapján a NAV.

Utazásszervező árrésének áfája Kérdés

Tisztelt Szakértők! Utazásszervező árrése – értelmezésünk szerint – mentes az áfa alól, ha az a közösség területén kivülről származik. Azért gondoljuk így, mert alapból áfaköteles az áfatörvény 208. §-a alapján, mely szerint utazásszervezési szolgáltatás nyújtása esetében a teljesítés helye az a hely, ahol az utazásszervező gazdasági céllal letelepedett, gazdasági célú letelepedés hiányában pedig az a hely, ahol a lakóhelye vagy a szokásos tartózkodási helye van. De a 211. § miatt gondoljuk, hogy mentes, mely szerint abban az esetben, ha az utazásszervezési szolgáltatás teljesítéséhez szükséges, a 206. § (1) bekezdésének a) pontjában említett, más adóalany által teljesített szolgáltatásnyújtás, termékértékesítés teljesítési helye a közösség területén kívül van, az utazásszervezési szolgáltatás nyújtása a 110. § (1) bekezdésének értelmében – mint közvetítői szolgáltatás nyújtása – mentes az adó alól. Kérdésünk, hogy jól értelmeztük-e a törvényt, vagy nem, és ha nem, akkor miért nem? Válaszukat előre is köszönjük.

Utazásszervezői tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy cég, amelynek a főtevékenysége "egyéb sporttevékenységi szolgáltatás". Felmerült a kérdés, hogy esetleg a tevékenysége inkább utazásszervezésnek felelne meg. Belföldi székhelyű, de a tevékenységet külföldről végzi, bár van egy iroda telephelynek bejelentve. Külföldi sportegyesületekkel van kapcsolatban, illetve az ottani rendezvényekkel, de nem ő szervezi őket. Nála fizetnek magánszemélyek regisztrációs díjat, részükre szállást közvetít, repülőjegyet biztosít, illetve más sportegyesületek személyeinek is. Ebben szeretnék megerősítést kérni, hogy esetleg egy NAV-ellenőrzés is annak minősítené-e? Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

Garantált bérminimum jár-e vagy csak minimálbér? Kérdés

Tisztelt Szakértő! FEOR 4221 (Utazásszervező, tanácsadó) besorolással foglalkoztatott munkavállaló részére a munkáltató köteles-e a garantált bérminimumot fizetni vagy sem? A munkáltatónál nincs kollektív szerződés, és a munkaszerződés sem tartalmaz elvárt végzettségi szintet. Ugyanakkor a napi munkavégzésben a munkáltató elvárása az idegen nyelvű levelezés, kommunikáció, partnerekkel való önálló kapcsolattartás. Köszönettel: Zsuzsanna

Utazásszervező tárgyieszköz-beszerzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfaalany, egyedi nyilvántartáson alapuló módszert választó, utazásszervező tevékenységet folytató társaság autóbuszt (VTSZ: 8702) kíván beszerezni, abból a célból, hogy az utasok szállítását saját maga nyújtsa, e tekintetben nem kíván alvállalkozót igénybe venni. Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 210. és 212. §-a rendelkezik az adó alapjáról és az adólevonási jog tilalmáról. Értelmezésem szerint, a fenti jogszabályhelyek alapján az árrés számításánál csak a más adóalany által teljesített szolgáltatásnyújtásokat, termékértékesítéseket kell figyelembe venni, valamint a törvény csak a más adóalany által teljesített szolgáltatásnyújtások, termékértékesítések esetén fogalmaz meg adólevonási jog tilalmat. A fentiek figyelembe vételével a napi működéshez szükséges szolgáltatások adója, valamint a saját maga által nyújtott szolgáltatások adója értelmezésem szerint az általános szabályok szerint levonható. A kérdésem, hogy az autóbusz beszerzését terhelő, valamint az üzemeltetési költségeket (például üzemanyag , karbantartás) terhelő, előzetesen felszámított általános forgalmi adó az általános szabályok szerint levonható-e? Válaszát előre is köszönöm.

Előlegszámla vagy számla 2. Kérdés

Köszönöm a választ! Az első számla kiállítása akár 10 hónappal az utazás megkezdése előtt történik. A második számla az utazás előtt 30 nappal készül. Minden esetben a számla kiállítása után történik a pénzügyi teljesítés. Az áfa megfizetése a pénzügyi teljesítés hónapjában történik, annak ellenére, hogy a számlák nem előlegszámlaként készülnek. Tudtommal előlegszámla csak a pénzügyi teljesítés után készülhet, így csak fizetésbekérő lehetne a megoldás, ebben az esetben viszont nagyon megnő az adminisztráció, mivel 2 fizetésbekérőt, 2 előlegszámlát és 1 végszámlát kellene kiállítani, a módosításokról nem is beszélve. A vállalkozás gyakorlata ezt leegyszerűsíti. A fentieket figyelembe véve adókockázat nincs, mivel az áfa megfizetése szabályos. Helyesen teszi-e az utazásszervező, hogy „számlát” állít ki? Tudomásom szerint az utazásszervezőknél ez bevett gyakorlat. Köszönöm a segítséget!

Előlegszámla vagy számla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Utazásszervező ügyfelem gyakorlata a részvételi díj kiszámlázására az alábbi: az út megrendelésekor számlát (nem előlegszámlát, hiszen az összeg még nem került kiegyenlítésre) állít ki a részvételi díj 40 százalékáról, majd egy hónappal az indulás előtt szintén számlát állít ki a maradék 60 százalékról, illetve módosítás esetén a fennmaradó összegről. Helyes-e ez így? Más utazási irodáktól azt az információt kaptam, hogy ez a bevett, elfogadott gyakorlat ebben a szektorban. Igaz lehet ez? A számlán teljesítésként az utas visszaérkezésének napja szerepel. Köszönöm a segítséget!

Utazási iroda könyvelése Kérdés

Van-e különbség az utazási iroda és az utazásszervező által értékesített utak könyvelésében? Van egy utazási iroda, ahol a közösség területéről vásárolnak utakat, ezeket fordított adózással számlázzák ki, viszont cégnek felmerülő költségeket áfásan könyveljük le, így mindig visszaigényelhető poziciója van. A kérdésem az lenne, hogy helyesen járunk-e el amikor a fordított adózású komplex utakhoz kapcsolódó áfát visszaigényeljük? Azzal tisztába vagyunk hogy az utazásszervező nem igényelheti vissza az áfát, mert árrés szerint adózik, de az utazási iroda nem árrés szerint adózik. Köszönöm a segítségüket.

EU-s szolgáltatás igénybevételének áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk utazásközvetítéssel foglalkozik, de most felmerült, hogy egyedi esetekben kisebb utazási csomagot is összeállítana. Ha például egy német utazásszervezőtől veszünk repülőjegyet Dominikára, és egy szállást foglalunk szintén Dominikába, egy osztrák irodától, akkor tudomásom szerint ez már utazási csomagnak minősül. Kérdésem, hogy ebben az esetben a repülőjegy után kell-e magyar áfát felszámítanunk közösségi szolgáltatás igénybevétele címén, illetve hogy a szállás után kell-e áfát felszámítani? A repülőjegy általános esetben áfa hatályán kívüli, illetve a szállás is az lenne, mivel harmadik országban teljesül. Ha viszont ebben az esetben (az utazási csomagra tekintettel) áfát kellene felszámítani utánuk, akkor ez a költségeinket 27 százalékkal növelné, hiszen levonási jog viszont álláspontom szerint egyáltalán nem kapcsolódna hozzájuk, mivel az utazásszervezés árrés adózás alá esik. Kérem, hogy ha egyéb lényeges körülmény is van az adózás (áfa) tekintetében, amivel számolnunk kell, akkor azt is szíveskedjen leírni. Köszönettel: Csizmadia Lajos

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink