51 találat a(z) tárgyi eszköz beszerzése cimkére
Alanyi adómentes időszakban tárgyi eszköz beszerzése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném. 2015.06.10 -én Ausztriából az akkor alanyi mentes cég 10 800 euró értékben egy tárgyi eszközt szerzett be. Hogyan alakul ebben az esetben az áfafizetés? Az alanyi adómentességről 2016.01.01-én áttért az általános szabályokra, és most, 2018.01.01-től ismét alanyi mentes lesz. Mikor, melyik sorban, és mit kellett volna bevallani, illetve mi járna vissza? Válaszát előre is köszönöm.
Tárgyi eszköz utólagos áfakorrekciója alanyi mentesség miatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 2018. január 1-jétől alanyi adómentességet választ. 2015. december 18-án 314 961 forint nettó értéken vásárolt tárgyi eszközének az áfafigyelési időszaka 2020. december 18-án jár le. Kérem, legyen szíves konkrét példán keresztül levezetni a fenti esetet. Mikor, mekkora összegben kell visszafizetnie az áfakorrekciót? Milyen bevalláson kell szerepeltetni? Válaszukat köszönöm!
Tárgyieszköz-beszerzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes kft. tárgyi eszközt szerez be magánszemélytől. A vásárlás bizonylata: adásvételi szerződés. Segítségüket az ismertetett ügylet számviteli, adózási kötelezettségeivel kapcsolatos teendők tekintetében kérem a társaság és a magánszemély szempontjából. Segítségüket előre is köszönöm.
Önálló tevékenység – tárgyieszköz-beszerzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély 7-es adószámmal zenei, előadóművészi szolgáltatást végez (lakodalom,céges party, zenekarban meghívott előadóművész stb.), és 400 ezer forint értékben (új) zongorát vásárol a tevékenység elvégzéséhez.Tételes költségelszámolást választ, számlát is ad a szolgáltatásról. Az lenne a kérdésem, hogy az új zongora vásárlása (mivel a 100 ezer forintot meghaladja) ebben az évben költségként nem számolható el, és a szja-törvény 3.számú melléklet III./2.pont szerint csak átalányban, az adott év bevételének 1%-át számolhatja el értékcsökkenésként, és azt is csak a beszerzési ár 50 százalékáig? Mivel a tevékenységet főfoglalkozás mellett (zeneiskolában tanár) végzi, ezért túl sok bevétele nincs, és a fenti számítással az értékcsökkenés éves szinten körülbelül 4-5 ezer forintot tenne ki. Válaszát előre is köszönöm!
Szja 1 százalék felhasználása – számvitel Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben kérem szíves válaszukat. Egy alapítvány – a feltételeknek megfelelve – az szja 1 százalékában részesült. Az összeg felhasználását tárgyi eszköz beszerzésére fordította. Az alapítvány kettős könyvvitelt vezet. Kérdésem, hogy milyen módon történjen a számviteli elszámolása az egész folyamatnak? Az szja 1 százaléka bevételként elszámolható a felhasználás évében? Várom szíves válaszukat!
Fejlesztési tartalék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországi székhelyű kft. a 2015. évi társaságiadó-alapját csökkentené az eredménytartaléknak az adóévben lekötött tartalékba átvezetett és az adóév utolsó napján lekötött, tartalékként kimutatott összegével. A következő évben Romániában telephelyet létesítene. A külföldi telephely létesítésével, vásárlásával kapcsolatos tárgyieszköz-beszerzéseit figyelembe veheti a képzett fejlesztési tartalék feloldásához? Köszönöm válaszát!
Harmadik országból tárgyieszköz-beszerzés Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Cégünk Svájcból tervez termelő gépeket beszerezni. A beszerzésnek milyen könyvelési tételei, áfavonzatai vannak, illetve az áfabevallás mely soraiban kell azt megjeleníteni? Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
Kötelező áfabevallás alanyi mentes időszakban: kinek, és mikor kell? Cikk
Nem dőlhetnek hátra az alanyi adómentességet választó vállalkozások, gondolván, hogy semmi teendőjük nincs az áfával, számos esetben ugyanis számolniuk kell vele. Sőt, bevallást is kell készíteniük, és adót is kell fizetniük, s tisztában kell lenniük azzal is, mikor vonhatják le az áfát, és mikor nem.
Tárgyi eszköz értékesítése áfa nélkül Kérdés
Áfatörvény hatálya alá tartozó cég használt garázst vásárolt, a számla nem tartalmazott áfát (magánszemélytől vette), most eladja a cég, áfás lesz-e az értékesítés, vagy adhatja áfa nélkül, mivel a megvásárláskor nem volt áfavonzat?
TÁMOP 2.4.5. elszámolása év végén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Támogatás elszámolásával kapcsolatban szeretnék kérdezni. Olvastam, hogy a támogatást a kiutalással egyidőben lehet elszámolni. Példaként tárgyi eszköz beszerzéséhez nyújtott támogatás szerepelt a cikkben. Cégünk képzésekhez, tréningekhez, tanácsadáshoz nyert pályázaton összeget. A költségek 2015-ben merültek fel, ezek számláit ki is fizettük 2015-ben. Júliusban kaptunk egy összeget előlegként, s majd 2015-ben, részkifizetésként kaptunk további összegeket – a benyújtott számlák és azok kifizetési igazolásai alapján. Az elszámoláshoz a dokumentumokat 2015. december 31-éig kellett benyújtani az Emberi Erőforrások Minisztériumához, amely meg is történt. Tehát: 2015-ben felmerült a pályázathoz köthető összes költség. Kaptunk előleget, s kaptunk részkifizetést. A támogatási összeg egy részét 2016-ban utalták a bankszámlánkra. Kérdésem, hogy év végén az előleget kötelezettségként, s a részutalást bevételként kell elszámolni? A 2016-ban átutalt összeggel kapcsolatban van-e könyvelési feladat? A 2015-ben felmerült költségeket hogyan számolom el év végén? Várom válaszukat. Tisztelettel: Boskó Lászlóné
Hátrányos térségben támogatott tárgyi eszköz elszámolása. Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Kertészeti géptámogatással beszerzett tárgyi eszköz (traktor) beszerzési értéke 15 millió forint. A támogatási intenzitás 45 %. A gép aktiválása Berettyóújfaluban történt, hátrányos helyzetű településen, 2015-ben. Kérdéseim: az egyéni vállalkozó az szja-bevallás 1303-as 48-as sorában egy összegben beállíthatja-e a 15 millió forintot, vagy a támogatással csökkentett részt a 8 250 000 forintot, akkor a 6 750 000 forint a 46-os sorban szerepel. Az egyéni vállalkozó a korábbi években támogatást nem vett igénybe, de minimis értéke 0 forint. Tisztelettel: Tisóczki József
Tárgyi eszközök arányos áfakönyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét a helyes elszámoláshoz. Adott egy cég, amely 2008-2011. év tekintetében tárgyi adómentes és adóköteles tevékenységet folytatott, de szerencsére ebben az időszakban nem volt tárgyieszköz-beszerzése. 2012. és 2013. évben csak adóköteles tevékenységet folytatott, így az áfát teljes egészében levonta, az eszközöket nettó értéken aktiválta. 2014-2015. évben ismét vegyesen történt az értékesítés, így az arányosan le nem vonható áfát az egyéb ráfordítások között számoltuk el, az eszközöket nettó értéken aktiváltuk. Évente más és más a megosztási arány, így év végén a tárgyi eszközökre vonatkozó (10 ezer forintot meghaladó) korrekciót is elvégeztük az év végi áfabevallásban. Elég-e a különbözetet az egyéb bevételek vagy ráfordítások között elszámolni, vagy évente kell korrigálni a tárgyi eszközök bruttó értékét? Remélem, jól tudom, hogy 60.hónapon keresztül kell év végén megvizsgálni az eszközök áfáját, és csak azon eszközökre vonatkoztatva, melyek december 31-én állományban vannak (nem kerültek eladásra vagy selejtezésre). Hogyan kell kiszámolni akkor a levonható áfát, ha egy hároméves eszközt értékesítünk?
Értékcsökkenés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérem segítségét. Egyéni vállalkozó a vállalkozása indítása előtt vásárol egy fényképezőgépet, amit bevisz a vállalkozásába, majd egy objektívet is vesz hozzá. Az értékcsökkenést (14,5 százalék) elszámolja rá. Következő évben vásárol még kettő objektívet, amelyekre viszont 50 százalékos értékcsökkenést szeretne elszámolni. Kérdésem a következő: megteheti, hogy két évben különböző értéken számolja el a hasonló tárgyi eszközök értékét, vagy, mivel igazából önállóan nem használhatóak az objektívek, a fényképezőgép értékcsökkenésén számolhatja el költségként az értékcsökkkenést? Köszönettel.
Egyéni vállalkozó – Maradványérték Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, ha nagyértékű tárgyi eszközt vásárol, akkor kell-e maradványértéket hagyni? Például egy tehergépkocsi értéke a megfelelő értékcsökkenéskulcs alkalmazásával a leírás végén lehet-e nulla? Köszönöm!
Tárgyi eszköz beszerzése és értékcsökkenése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Termelő géphez, berendezéshez – a piaci igények változásait követve más jellegű minták, feliratok stb. megjelenése a gyártott terméken – évente 3-4 alkalommal szükség van klisék és egyéb "szerszámok" lecserélésére vagy a régiek mellett újak beszerzésére. Az újonnan beszerzésre kerülő szerszámok, klisék, melyeket a társaság több évig is használ, hogyan számolhatók el helyesen a számviteli törvény, illetve a társasági adó törvény hatályos előírásai szerint? Ha például 3 évre határozom meg az adott szerszám hasznos élettartamát (rögzítésre kerül a számviteli politikában is), akkor a számviteli törvény szerinti 33 százalékos kulccsal, míg az adótörvény szerint 14,5 százalékos leírási kulccsal számolhatok értékcsökkenést. (Az adott termelő eszköz besorolását tekintve kizárólag a 14,5 százalékos leírási kulcs alá tartozik az adótörvény szerint.) Válaszukat előre is köszönöm.