4 találat a(z) szabad forgalom cimkére

Import EU-n kívüli szabad forgalomba helyezéssel – áfa Kérdés

Jövedéki adó könyvelése szabad forgalomba bocsátáskor Kérdés

A vállalkozás jövedékiadó-köteles italgyártással foglalkozik. A készterméket a gyártóból adóraktárba helyezi el. Emellett adófelfüggesztési eljárás alá vont, EU-s tagállamból vásárolt jövedékiadó-köteles italokat is az adóraktárba helyez. Amikor az adóraktárból a saját és vásárolt termék kikerül – függetlenül attól, hogy a vevőnek azonnal értékesíti, vagy adózott raktárba szállítja át –, megtörténik a szabad forgalomba helyezés és azonnal adókötelessé válik.Több helyen tapasztaltam, hogy a jövedékiadó-kötelezettséggel növelik a saját termék előállítási értékékét, illetve a vásárolt beszerzési árát a költségvetési befizetési kötelezettséggel szemben. A számviteli törvény 47. § (1) bekezdése értelmében az előállítással kapcsolatos költségeket, illetve a beszerzési árat a raktárba történő beszállításig kell figyelembe venni. Amennyiben a saját termék és az adófelfüggesztési eljárás alatt lévő vásárolt termék adóraktárba kerül, így a jövedékiadó-kötelezettség még nem áll be, tehát nem is könyvelendő. Ezért a raktárba történő beszállításig a jövedéki adó a termék beszerzési, illetve előállítási költségébe nem jelenik meg. Így a belföldi forgalomba helyezéskor – akár a vevőnek történő közvetlen értékesítés, vagy adózott raktárba történő átszállításkor felmerült jövedéki adó könyvelése a bevallással egyező összegben: T: 867 - K: 463. A jövedéki adó tehát nem növeli a termék értékét. Kérdésem: 1. Helyesen gondolom-e? 2. Ha nem kerül adóraktárba, akkor hogyan könyvelünk?

Harmadik országból beszerzett termék áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaság harmadik országból szerez be terméket, amelyet egy vámügynök segítségével Németországban vagy Szlovéniában helyez szabad forgalomba, majd ezt követően Magyarországra szállíttatja, és feldolgozza. Az alábbi kérdésekre vonatkozóan szeretném kérni szíves segítségüket: 1. Az áfabevallásban mely időpontban, milyen bizonylat alapján és mely árfolyam használatával kell a beszerzéshez kapcsolódó áfát beállítani? 2. Az áfa alapja milyen tételeket kell hogy tartalmazzon? 3. A kapcsolódó 60-as bevalláson milyen kódot kell alkalmazni ahhoz, hogy az adóhatóság azt ne kifogásolja? 4. Van-e különbség a vámügynök segítségével bonyolított fenti ügyletek között a Németországban, illetve a Szlovéniában történő vámolásnál a társaság áfabevallásban alkalmazott gyakorlatára vonatkozóan? Segítségüket köszönöm.

Nem az importáló országában szabad forgalomba helyezett termék áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy egyéni vállalkozó, aki Kínából importál, az EU egyik tagállamában vámkezeltet és szabad forgalomba helyezteti az árut. Ilyen esetben innentől közösségi beszerzésként kell kezelni az ügyletet és az A60-as nyilatkozaton az A oszlopban a vámoltató tagország országkódja, valamint a b oszlopban 1-essel kell feltüntetni? Van erre egyátalán lehetősége, vagy ez csak külön engedéllyel rendelkezőknek lehetséges? Előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink