31 találat a(z) súlyos fogyatékosság cimkére
Ilyen betegségek jogosítanak adókedvezményre Cikk
A súlyosan fogyatékos személyek személyi kedvezmény címén az összevont adóalap utáni adó terhére adókedvezményt érvényesíthetnek. Tudta ön, hogy az adókedvezmény igénybevételére jogosít a gluténérzékenység miatt fellépő betegség, illetve az I. típusú és a szövődményekkel járó II. típusú cukorbetegség is? Lássuk a feltételeket!
Súlyos fogyatékosság igazolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A fiatalembernek évek óta súlyos asztmája van, félévente jár a tüdőgondozóba. Betegség kódja J4590 és J3040, a háziorvosa tévesen E betűvel írta. A NAV most öt évre visszamenőleg vissza akarja fizettetni, mivel a törvényben ez a kód nem szerepel csak a J961 gyűjtő. Van-e lehetőség a fogyatékosság igazolására?
Súlyos fogyatékosság adókedvezménye Kérdés
Köszönettel megtudtam Lepsényi Mária szakértő válaszából, hogy munkanélküli ellátásból is igényelhető a súlyos fogyatékosság adókedvezménye. Kérdésem: akkor is igényelhető-e a kedvezmény, ha a munkanélküli ellátás a betegség kialakulásának évében, de a betegség kialakulása előtti hónapokban volt? Másik kérdésem, hogy ha 2015. 06.10-étől áll fenn a betegség, akkor júniustól decemberig, tehát azokra a hónapokra kérhető 2015-ben a havi 5250 forint, amely hónapokban a betegség fennállt (jelen esetben 7 hónapra)? Köszönöm válaszukat!
Súlyos fogyatékosság adókedvezménye Kérdés
Adózóna cikkben olvastam: "Ha valaki a korábbi adóévekben már jogosult lett volna a kedvezményre, de azt nem érvényesítette, az igazolás beszerzését követően az elévülési időn belül benyújtott önellenőrzéssel utólag igénybe veheti azt." Kérdésem ezek alapján: ha a betegség kialakulása 2015., de 2015-ben csak munkanélküli segélyben részesült, nem dolgozott a súlyos fogyatékkal élő, akkor abból visszamenőleg érvényesíthető-e a súlyos fogyatékosság adókedvezménye? Ha igen, kell-e időarányosítani, akkor ha a betegség (orvosi igazolás) 2015.06.10-től áll fenn? Mennyi a cikkben említett elévülési idő, 5 év?
Súlyos fogyatékosság kedvezménye Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyugdíjas, önálltó tevékenységet végző adószámos magánszemély tételes költségelszámolással állapítja meg a jövedelmét. A bevételi és költségszámlákkal dokumentált önálló tevékenység időszaka az évben 5 hónap. De mivel tanácsadói tevékenységet végez, természetesen az év többi hónapjában is követi a szakma változását, szakirodalmat olvas stb. A súlyos fogyatékosság adókedvezményét figyelembe veheti-e a teljes évre vonatkozóan? Ugyanez a kérdés a többi, elszámolható költség vonatkozásában is: a teljes évre vagy csak a bevételi számlákkal dokumentált időszakra számolhatók-e el? Köszönettel várom válaszát.
Fogyatékossági támogatás Kérdés
Az szja-bevallásban érvényesíthető súlyos fogyatékosság miatt levonható összeg. E kategóriás rokkant érvényesítheti ezt? Elég hozzá az ezt megállapító határozat? Valamint más személy esetében a J8480 és a J4490-es BNO kód elég ehhez. Mindkettő súlyos tüdőbetegség kódja, amellyel az illetőt régebben rokkantosították? Köszönettel: R.
Személyi adókedvezményre való jogosultság Kérdés
Tisztelt Szakértő! A véleményét szertném kérni a következő esettel kapcsolatban: Dolgozónkat 2008 óta gondozzák M3490, M340 (Szisztémás sclerosis, Progresszív szisztémás sclerosis) diagnózissal. Ezt a diagnózist, a 335/2009. számú kormányrendelet tartalmazza, mint súlyos fogyatékosságnak minősülő betegséget, viszont szakorvosától erről igazolást nem kap, mondván egészségkárosodása nem éri el az 50 százalékos mértéket. Mi nem találunk arra utaló momentumot, hogy ebben a betegségtípusban az egészségkárosodás százalékos meghatározása kritérium lenne a személyi kedvezmény jogosultsága szempontjából. A NAV is így fogalmaz: „Bizonyos betegségtípusok után személyi kedvezmény illeti meg a magánszemély adózót. Súlyos fogyatékos személynek azt a magánszemélyt kell tekinteni, aki az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosnak minősülő betegségekről szóló kormányrendeletben (335/2009. XII.29.) említett betegségben szenved, továbbá, aki rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül.” Az orvos véleménye és a NAV, illetve a kormányrendelet megfogalmazása véleményünk szerint nincs összhangban. Mit gondol, esetleg valamit mi félre értelmezünk? Jól van ez így? Csak akkor azt nem értjük, hogy például az inzulin dependens szövődmények nélküli cukorbetegség vagy például övsömör után hogyan lehetséges a személyi kedvezmény érvényesítése? Ott miként értelmezhető a százalékos egészségkárosodás? Véleményét előre is köszönöm!
Rehabilitációs hozzájáruláshoz igazoló dokumentum Kérdés
Tisztelt Szakértő! Rehabilitációs hozzájárulás és a megváltozott munkaképességű személyek igazoló okiratai témakör. 54 fős dolgozói létszámból jelenleg 2 fő szakhatósági igazolású, 40 százalékosnál magasabb egészségkárosodott személyt foglalkoztatunk, ami ebben a formában kevés a teljes hozzájárulás-mentesség eléréséhez. Azonban van az 54 fő között olyan dolgozó is, aki rendelkezik: "IGAZOLÁS súlyos fogyatékosság minősítésére" okmánnyal. Név nélkül a főbb adatok ezen orvosi igazolásból: 1. Anamnézis: 2005. óta áll diabetológiai gondozás alatt. Insulin depedens beteg. Naponta 4x insulint ad magának. 2. Kórisme: Z7600 (1), G4510 (1), E7800 (1), I10H0 (1) 3. Állapota: 2005.06.28-tól kezdődően végleges. Megváltozott munkaképességűnek tekinthető-e ez a dolgozó rehabilitációs hozzájárulás tekintetében? Ha igen, akkor mikortól? Ha nem, akkor mit kell tennie azért, hogy ilyenné váljon? Köszönettel várom a választ.
Személyijövedelemadó-bevallás önellenőrzése súlyos fogyatékosság miatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Elévülési időn belül szeretnénk feleségem személyijövedelemadó-bevallását önellenőrizni, súlyos fogyatékosság miatt. Az orvosi igazolás rendelkezésünkre áll. Szeretnék kérni egy megerősítő szakvéleményt, hogy jól értelmezem-e a jogszabályt? Gyermekünk 2011 decemberében született, feleségem a szülést követően tgyásra, majd gyedre ment. Közben, 2012 februárjában megszűnt a munkaviszonya, és "passzív" ellátásban részesült. Ha jól tudom, akkor a személyi kedvezmény igénybevétele esetén nem a munkaviszony, hanem az összevont jövedelem számít, annak adóját csökkenti a kedvezmény összege. Tekintettel arra, hogy a tgyásból, illetve a gyedből is vonnak adóelőleget, véleményem szerint ezekre az időszakokra is érvényesíthető a személyi kedvezmény. Várom megtisztelő válaszát! Üdvözlettel
Rehabilitációs hozzájárulás önellenőrzése Kérdés
Egyik dolgozónk 2014. 06. 02-én kelt súlyos fogyatékosságának igazolását most kaptuk meg, melyben a súlyos fogyatékosságának kezdő időpontja 2007.12.18., és az állapota végleges. Kérdésem, hogy 2010. évtől 2014. évig benyújthatok-e önellenőrzést a rehabilitációs hozzájárulásra? Ez évente 964-965 ezer forintot jelentene visszajáró hozzájárulásként. Ezzel egyidejűleg a társaságiadó-önellenőrzéseket is benyújtanám, ahol 96-97 ezer forint társasági adó-fizetési kötelezettséget plusz önellenőrzési pótlékot kellene bevallanom. Köszönettel: Jávorka Judit
Súlyos fogyatékosság kódok Kérdés
Tisztelt Szakértők! Szakorvosi leleteken, és OOSZI szakvéleményeken lévő kódok 2003. évtől: I2590, I6390, I0520, I3520, H5340, Z9520, Z9210. Fentiek alapján kérhető-e igazolás, van-e jogosultság a kedvezményre? Válaszukat előre is tisztelettel köszönöm!
Súlyos fogyatékosság - igazolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Súlyos fogyatékosság kedvezményének figyelembevételhez kértünk a szakorvostól igazolást. Kinyomtatott egy ambuláns kezelőlapot, ami tartalmazza a beteg adatait és az anamnezist valamint, hogy 2012 óta van meg a betegség. Elegendő a kedvezmény visszamenőleges érvényesítésére ez az igazolás? Előre is köszönöm válaszát.
Súlyos fogyatékosság kedvezménye Kérdés
Tisztelt Szakértő! Súlyos fogyatékosság minősítéséről szóló igazolásban a következő áll: -magánszemély adatai -az igazolás kiállítását megalapozó szakorvosi dokumentáció kiadásának dátuma: 1998.11.05. -anamnezis: izomfájdalmak, ízületi panaszok, bőr tünetek -kórisme: M3320 Polymyosititis -állapota: 1998.11.05-tól kezdődően végleges. Kérdésem, hogy visszamenőleg 5 évre (2009-2013.) önellenőrizhetem-e az szja-bevallást? A 335/2009. (XII.29.) kormányrendeletnek és 49/2009 (XII.29.) EÜM. rendeletnek van-e jelentősége a visszaigényléssel kapcsolatban?A 2009. évre is jár-e a kedvezmény? Előre is köszönöm válaszát!
335/2009. (XII.29.) kormányrendelet Kérdés
Ügyfelem egyéni vállalkozó és most azzal a kéréssel keresett fel, hogy orvosi igazolás alapján a 2009-2013. évig terjedő szja bevallását önellenőrizzem a súlyos fogyatékosságról kiadott igazolás alapján. Én úgy tudom, hogy a szakorvosnak a NAV által rendszeresített nyomtatványon a tényt be kell jelenteni. Kérem szíves tájékoztatásukat a 335/2009. (XII. 29.) kormányrendelet által nyújtott lehetőségekről. Üdvözlettel Takács Gyula
Súlyos fogyatékosság miatti önrevízió Kérdés
Kedves Szakértő! Egyik ügyfelem 2008 óta orvosi igazolás alapján súlyos fogyatékosságban szenved. Szja-kedvezményt csak a 2013-as évre érvényesített. Önrevízióval a korábbi évek szja-kedvezménye visszaigényelhető-e? Köszönöm a választ.