10 találat a(z) nem főállású katás cimkére

Kataváltozások 2021. vs. főállás mellett katázók Kérdés

Nem főállású katás vállalkozó szünetelteti tevékenységét adótöbblete van Kérdés

2020. 03. 24-én feltett kérdésemre köszönöm válaszát, a Nem főállású katás vállalkozó szünetelteti tevékenységét, adótöbblete van a kata számlán. Benyújtottuk a 2017-es visszaigénylést,de a NAV visszautasitotta a visszautalást arra hivatkozva, hogy a szünetelőnek nem utalja visssza a számlán mutatkozó többletet. Milyen megoldással kaphatja vissza a befizetett összeget? Egy jó ideig nem számithat bevételre, ezért kénytelen a tevékenységet szüneteltetni. Kérjük szives válaszát!

Kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságban heti 8 órás munkaviszonyban ügyvezetést ellátó magánszemély emellett a jogviszonya mellett lehet-e katás nem főállású egyéni vállalkozó? Köszönettel

Katás egyéni vállalkozó nem főállású feltétele Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kérem szakvéleményüket a következő témában: Egyéni vállalkozó 36 órát meghaladó megbízási jogviszonyban dolgozik önkormányzati tulajdonú kft.-nél, az önkormányzat 122 ezer forint bruttó jövedelem után, minden járulékot megfizet utána. Mellette egyéni vállalkozóként egy másik cégnek végez szellemi tevékenységet, melyet otthon, a saját eszközén, a szabadidejében teljesít. Kérdésem: helyesen adózik-e, ha bejelentkezett a kata hatálya alá, és a havi 25 ezer forint adót fizeti? Köszönettel.

A kft. ügyvezetője (nyugdíjas) lehet-e másodállású katás? Kérdés

Haláleset miatt, mint tag (már 22 éve) én lettem az ügyvezető, tulajdonos is vagyok. Munkabért fogok majd kivenni. Kérdés, hogy másodállású katás biztosítósként lehetek-e?

Kisadózó főállásban vagy nem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy katás bt. ügyvezetőjét 36 órás munkaviszonya mellett kisadózóként bejelentette a cég. 2013. június közepén a munkaviszonyában szülési szabadságra ment. Ebben a hónapban még – mivel a tgyást nem a hónap egészében kapta – a tételes adót meg kellett fizetnie, de mennyit? A változás-bejelentési nyomtatványon júliustól megküldte, hogy nem kötelezett a tételes adó megfizetésére, de júniustól vagy júliustól egyébként főállású kisadózónak minősül, akkor is ha a bt.-ben sem végez munkát? Vagy a 201T nyomtatványon akkor kell főállásúként bejelenteni, amikortól a tételes adót is fizetnie kell – mert újból személyesen közreműködik? Ha bármely hónapban tévesen jelentette, hogy nem főállású, hogyan tudja ezt a bejelentést utólag módosítani (a 201T nyomtatványt nem lehet önellenőrízni)? Köszönettel.

Kata + ingatlan-bérbeadás + külföldi partner Kérdés

1. Van egy magánszemély, aki heti 36 órát meghaladó munkaviszonyban dolgozik. Van neki ingatlan-bérbeadásra "magánszemélyes" adószáma, bár mostanában nem ad bérbe, nincs is ingatlan-bérbeadásból jövedelme. Szeretne egyéni vállalkozást indítani nem főállású katásként. Megteheti-e jogszerűen? Vagy célszerű előbb a magánszemélyes adószámát és az ingatlan-bérbeadási tevékenységet megszüntetni? 2. Tegyük fel, hogy sikerül nem főállású katás egyéni vállalkozóvá válnia. Tevékenysége számítástechnikai szolgáltatás és ehhez kapcsolódó tanácsadás. Végezheti-e ezt a tevékenységét külföldi megbízónak (vállalkozónak), ha igen, akkor vonatkozik-e a 2012. évi CXLVII. törvény (katatörvény) 13. §-a a külföldi megbízókra? 3. Olvasatomban a törvény 11. § (5) pontjában foglalt adatszolgáltatás szerint a vállalkozónknak adatot kell szolgáltatnia a külföldi partner nevéről és címéről is, ha a tőle kapott bevétel meghaladja az 1 millió forintot. Jól gondolom? 4. Ha csak egy külföldi partnertől van bevétele a vállalkozásnak, és még egy feltétel miatt vélelmezhető a munkaviszony, akkor vajon hogyan, és kit tud az adóhatóság elmarasztalni? Köszönettel.

Gyed mellett kell-e katát fizetni? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású munkaviszonyból a kismama megkapja a gyermek születésével kapcsolatos juttatásokat a tgyást, illetve jelenleg a gyedet. Főállású munkaviszonya mellett katás egyéni vállalkozó. Mint egyéni vállalkozó munkát nem végez, viszont számlát bocsát ki, mert alvállalkozók dolgoznak neki, így az alvállalkozók által előállított terméket ő értékesíti, amiről számlát állít ki. A katát folyamatosan fizeti minden hónapban, nyilván a 25 000 forintos összeget. Helyesen jár-e el?

Katás értékhatár 36 órás munkaviszony melett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Több könyvelő állítása szerint az a katás egyéni vállakozó, aki 36 órás munkaviszony mellett vállakozó, így 25 000 forint katát fizet havonta, nem 6 millió forintig számlázhat a 40 százalékos adó nélkül éves szinten, hanem csak a felét, vagyis 3 millió forintig. Én sehol sem találom ezt leírva, és kiolvasni sem tudom ezt a katatörvényből. Szeretném a megerősítését kérni, hogy annak, ki, mennyi katát fizet (50, 25 vagy 75 ezer forintot), csak a biztosítási jogviszony elbírálásánal van jelentősége, és nem a bevételi értékhatárnál. Válaszát előre is köszönöm!

Ezért változik a kata-törvény: itt az NGM indoklása Cikk

A jelenleg hatályos definíció szerint is többségében ugyanazok minősülnek főállású katásnak, mint a jövő évre tervezett adótörvény-módosításokat tartalmazó csomagban javasolt új fogalom-meghatározás után, amely – ellentétben az érvényes jogszabállyal – nem a főállású, hanem a nem főállású katásokra vonatkozóan fogalmazza meg az egyes kritériumokat – reagált a lapunkban megjelentekre a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). Nincs szó tehát arról, hogy a kritériumok módosítása azt jelentené, belátta hibáját a szaktárca.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink