98 találat a(z) kisvállalkozói kedvezmény cimkére
Bérleti jog
Kérdés
Ingatlanhoz kapcsolódó bérleti jog vásárlása figyelembe vehető-e az egyéni vállalkozónál kisvállalkozói kedvezményként, illetve az osztalékalap csökkenthető-e a bérleti jog nettó értékével? Szíves válaszukat várom, köszönettel.
Egyéni vállalkozó, fejlesztési tartalék, kisvállalkozói kedvezmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves tájékoztatásukat az alábbiakban részletezett - egyéni vállalkozóra vonatkozó - kérdésekkel kapcsolatosan: 1. Az 1995. évi CXVII. törvény (továbbiakban szja törvény) 49/B § (6) bekezdés f pontja alapján az egyéni vállalkozó a bevételét csökkentheti a fejlesztési tartalék összegével a bevétele összegéből a elszámolt költségek összegét meghaladó rész 50 százalékáig. 2. Az szja törvény 49/B § (7) rendelkezik az elhatárolt veszteség elszámolásának lehetőségéről. Eszerint a korábbi években elhatárolt veszteség maximum a vállalkozói osztalék alap 50 százalékáig számolható el. Kérdések: 1. Az egyéni vállalkozó a fejlesztési tartalékból milyen eszköz beszerzését valósíthatja meg? 2. Egy kereskedelmi vállalkozás, árufuvarozásra tehergépkocsit vásárolna a jövőben. Ezzel a beruhással a fejlesztési tartalék feloldható-e? 3. Amennyiben a fejlesztési tartalék címén 2014-ben a bevételt csökkenti az egyéni vállalkozó, majd 2015-ben megvásárolja a fent említett tehergépkocsit, akkor erre a beruhásra tekintettel figyelmbe vehet-e a vállalkozó kisvállalkozói kedvezményt? Kizáró körülmény-e, hogy ugyanaz az eszköz fejlesztési tartalék és kisvállalkozói kedvezmény okán is adómegtakarítást eredményez? 4. Mik a kisvállalkozói kedvezmény igénybe vételének feltételei egyéni vállalkozónál? 5. Alkalmazható egyidejűleg a fejlesztési tartalék bevételcsökkentő és az elhatárolt veszteség adóalap csökkentő hatása? Válaszukat köszönöm!
Szja, kisvállalkozó kedvezmény igénybe vétele
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó ebben az évben vásárolt egy ingatlant, melyet a vállalkozás irodának használ. Kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszköz (üzemkörön belüli ingatlan), a tevékenysége irodához kötött. Kérdéseink: 1.) A megvásárolt ingatlan lakóház volt, a magánszemély tulajdonosok lakáscélra használták. A megvásárlás után irodai célra került átalakításra, az ingatlan után építményadó fizetési kötelezettség terheli a vállalkozást. A kisvállalkozói kedvezményt érvényesítheti-e az szja-bevallásban az ingatlanra tekintettel? 2.) Az adózás utáni vállalkozói jövedelmet csökkentő tételek között szerepeltethető, a kizárólag üzleti célt szolgáló, az üzleti év során értékcsökkenés alá vont tárgyi eszközök között az iroda nettó (nyilvántartási) értéke? 3.) Az egyéni vállalkozásnak van előző években képzett fejlesztési tartaléka, a fenti ingatlanra milyen feloldási lehetőségei vannak? Válaszát köszönjük.
Kisvállalkozás kamatkedvezmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az társasági adóról (tao) szóló törvény 22/A §-a alapján igénybe vehető kisvállalkozások kamatkedvezményének visszafizetésével kapcsolatos. Egy cég 2011. március hónapban zárt végű pénzügyi lízingszerződést kötött, gépjármű-finanszírozásra. A gépjárművet 2011. 03. hónapban helyezték üzembe. A cég 2011. december 31-én kisvállalkozásnak minősült, így 2011. évben 80 ezer forint, 2012. évben 100 ezer forint és 2013. évben 60 ezer forint, összesen a 3 év alatt 240 ezer forint adókedvezményt vett igénybe a tao-törvény 22/A §-a alapján a fenti években megfizetett kamat 40 százaléka miatt. A gépjármű 2014. 09. hónapban balesetben összetört, melyben a cég dolgozója, aki a gépjárművet vezette, vétlen volt. A károkozó a felelősségét elismerte. A biztosító a gépjárművet totálkárosnak minősítette. Mivel a gépjármű az üzletkötő munkakörben dolgozó munkavállaló számára munkaeszköz, enélkül a munkáját nem tudta ellátni, a cégnek új gépjárművet kellett vásárolnia, melynek beszerzéséhez szükséges volt a roncs értékesítése 2014. 10. hónapban. A tao-törvény 22/A § szerint: Az adózónak az igénybe vett adókedvezményt késedelmi pótlékkal növelten kell visszafizetnie, ha a tárgyi eszközt az üzembe helyezésének adóévében vagy az azt követő három évben elidegeníti. Kérdéseim: – az előzőekben leírt, önhibán kívüli baleset esetén is vissza kell-e fizetni a cégnek az igénybe vett adókedvezményt? – a teljes, 2011., 2012. és 2013. évben igénybe vett adókedvezményt , azaz 240 ezer forintot vissza kell fizetnie?
Társasági adó
Kérdés
Tisztelt Cím! Kft. vásárolt egy nem új ingatlant, az ehhez kapcsolódó vagyonszerzési illeték lehet-e kisvállalkozói kedvezmény?
Fejlesztési tartalék felhasználása
Kérdés
Társaságunk 31 860 eFt-os beruházásához 60 %-os, 19 116 eFt támogatást kapott. A támogatásból 1 390 eFt de minimis támogatásnak minősül. A társaságnak van 2012-ben képzett, 6 997 eFt fel nem használt fejlesztési tartaléka. Kérdésem, hogy a fejlesztési tartalék a saját forrás fedezetéként felhasználható-e a beruházásnál? Kisvállalkozói kedvezményként milyen összeg vehető figyelembe adóalap-csökkentő tételként?
Autólízing
Kérdés
Vállalkozó házi-gyermekorvos vagyok. Egy Renault Twingó gépkocsit lizingeltem. Kérdezném hogy számolható el a befizetett első díj és a havi részletek, igénybe vehetek -e valamilyen kisvállalkozói kedvezményt?
Kisvállalkozói kedvezmény - új autónál érdemes igénybe venni
Cikk
Ha az egyéni vállalkozó úgy dönt, új autót vásárol, érdemes a kisvállalkozói kedvezményt igénybe vennie.