4 találat a(z) jövedelempótló cimkére

Jövedelempótló járadék és költségpótló járadék adó- és járulékfizetési kötelezettsége Kérdés

Felszámolási eljárás alatt álló társaság foglalkoztatottja munkahelyi balesetet szenvedett ,és a társaságnak az 1991. évi XLIX. törvény 57. § (1) bek. c) pontja szerint egy összegben meg kell váltania a bírósági határozatban részére megítélt baleseti járadék összegét. Az egyösszegű megváltást a Pénzügyminisztérium megelőlegezi a felszámolás alatt álló munkáltató részére, aki ezt az összeget ki fogja fizetni a munkavállaló részére. A nagy összegű baleseti járadék összegének kb. 60 százalékát a bíróság jövedelempótló járadéknak nevezte, míg 40 százalékát költségpótló járadéknak. A kifizetendő összegből milyen járulékokat és személyi jövedelemadó összegeket kell levonni, valamint a munkáltatót milyen járulékfizetési kötelezettségek (Szocho, szakképzési) terhelik a kifizetés után? Van-e különbség a jövedelempótló és a költségpótló járadék összegek számfejtése között? Az Szja tv. 1. sz. melléklet 6. pontjában foglaltak, valamint a Tbj. 21. § helyes értelmezése mi jelen esetben?

Jövedelempótló kártérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. alkalmi munkavállalót foglalkoztat, aki munkavégzés közben munkahelyi balesetet szenvedett, eltörte a lábát. A Tbj. alapján alkalmi munkavállalónak nem jár pénzbeli ellátás üzemi baleset esetén. A munkáltató azonban kárpótlást akar fizetni dolgozója részére. Kérdésem, hogy ez a juttatás milyen adó- és járulékfizetési kötelezettségeket ró a munkáltatóra? Üdvözlettel: Pintér László

Jövedelempótló kártérítés adókötelezettsége Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy magyar állampolgár Ausztriában dolgozott, munkabére után kizárólag ott fizetett adót. Baleset miatt munkáját elvesztette és a magyar biztosító jövedelempótló kártérítést fizet részére a károkozó gépjármű-felelősségbiztosítása alapján (az adózó és a biztosító között tehát nem áll fenn semmilyen szerződés). Az Szja tv. szerint adómentes a biztosító szolgáltatása, kivéve a jövedelmet helyettesítő felelősségbiztosítás alapján fizetett jövedelmet pótló kártérítést. Az Szja tv. ezen felül az alapelveknél rögzíti, hogy az adókötelezettség jogcímét, valamint az adókötelezettségeket (ideértve a jövedelem megállapítását is) az elmaradt jövedelemre tekintettel kifizetett kártérítés esetén az elmaradt jövedelemre irányadó rendelkezések szerint kell meghatározni [ld.: 1. § (9) bek.a.) pont] Kérdés, hogy mivel a kettős adós egyezmény alapján az ausztriai jövedelem után a magánszemély itthon nem adózott, ezért az azt helyettesítő kártérítés után sem kell adót fizetni? Az Adózóna egy cikkében foglaltak szerint az elmaradt jövedelem helyén kell a kártérítésnek adóznia, hogy az adójogi semlegességet megőrizzük. ( http://adozona.hu/szja_ekho_kulonado/veszitett_a_nav_a_kurian_meg_a_karteritest__g78n8o ) + egy olyan ügyben, ahol ciprusi munkabérrel rendelkező magyar személy szenvedett balesetet és a biztosító szja-t levonva fizetett kártérítést, a NAV az adózó részére az 53as bevallás alapján megfizette a nem kevés levont előleget. Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm!

Nem jövedelempótló kártérítés: ebben az esetben szükség van önellenőrzésre Cikk

helyesen jártuk-e el, amikor nem jövedelempótló kártérítést fizettünk a dolgozóknak? Olvasói kérdésre, Angyal József, az Adózóna szakértője válaszol.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink