23 találat a(z) ingatlan felújítása cimkére

Ingatlan külső felújításának könyvelése Kérdés

Bérelt ingatlanon végzett felújítás Kérdés

Ingatlanfelújítás házastársak közös tulajdonában lévő ingatlanon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi adózási problémában szeretném segítségét kérni! Egy házaspár 2018-ban vásárolt egy ingatlant felújítási céllal, az ingatlan tulajdonjogát 2019-ben 1/2-1/2 arányban bejegyezték. A házaspár hölgy tagja egyéni vállalkozó, és a vállalkozása keretében szeretné felújítani az ingatlant, majd 2020-ban értékesíteni. Az eddigi költségekről a számlák 99 százaléka a vállalkozó nevére szól. Kérdéseim: 1. A 2019-ben felmerült költségszámlák, és az ingatlan vételára elszámolható-e költségként a vállalkozásban teljes egészében, vagy arányosítva, 50 százalékban lehet azokat figyelembe venni? 2. 2019-ben a magas kiadások miatt veszteséges lesz a vállalkozás. Az elhatárolt veszteség az ingatlan eladásakor a keletkező nyereségből levonható lesz-e? 3. A magánszemély házastárs a kiadások 50 százalékát költségként elszámolhatja majd értékesítéskor, ha felesége a vállalkozásában is a kiadások felét számolta el költségként? 4. A férj nevére kiállított számlákat csak a férj számolhatja el kiadásként az értékesítéssel szemben? 5. Ha teljesen tévúton járok, akkor mi a helyes elszámolás az szja-törvény alapján? Köszönöm válaszát!

Nem lakóingatlan felújításának áfamértéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem magánszemély részére végez nem lakóingatlan (garázs) felújítást. Ebben az esetben mekkora az áfa mértéke? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó – ingatlan felújítása, áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem személyi jövedelemadó és általános forgalmi adó témához is kapcsolódik. Egyéni vállalkozó jelenleg (áfában általános szabályok alapján adóalany, de az ingatlan-bérbeadásra adókötelezettséget választott) ingatlannal rendelkezik, mely üzletként van nyilvántartva, és azt bérbeadja az egyéni vállalkozás keretein belül. A közelmúltban a vállalkozó újabb ingatlant vásárolt, mely lakóházként szerepel az ingatlan-nyilvántartásban. Ezt nem vállalkozóként, hanem magánszemélyként vásárolta. Tervei szerint az ingatlant üzletté alakítja és minősítteti, majd az egyéni vállalkozása keretein belül bérbeadás útján hasznosítja. 1. Lehetősége van az ingatlant a vállalkozás tárgyi eszközei között nyilvántartásba venni, és arra értékcsökkenést elszámolni, figyelembe véve, hogy nem vállalkozóként vásárolta? 2. Az ingatlan felújítása során felmerülő költségek összegét elszámolhatja-e az ingatlan felújítási költségei között? Ezek a ráfordítások minősülhetnek-e költségnek, vagy az ingatlan értékét növelve amortizációként érvényesítheti? 3. Az ingatlan felújításával kapcsolatos kiadások áfaösszegét levonhatja-e, tekintve, hogy adóköteles tevékenységéhez kívánja majd hasznosítani? 4. Amíg az ingatlan üzletté nyilvánítása nem történik meg, a felújítás áfaösszege levonható-e, tekintve a lakóingatlannal kapcsolatos áfalevonási tilalomra?

Fejlesztési tartalék felhasználása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy évek óta meglévő ingatlan, amelyen 2018-ban több alkalommal végeztek felújítást (fűtéskialakítás, nyílászárócsere, álmennyezet kialakítása stb.). Ezek közül a december 6-án aktivált 1 millió 777 ezer forintos beruházást a megképzett 2 millió forint fejlesztési tartalék terhére kívánják elszámolni. Ilyenkor a számviteli törvény szerint kiszámolom a teljes ingatlanra eső értékcsökkenést, azzal növelem az adóalapot, és a csökkentőbe mit írok? Az 1 millió 777 ezer forint nélkül számított értékcsökkenést? December 6-ától 31-éig kiszámolom az 1 millió 777 ezer forintra eső értékcsökkenést és az azzal csökkentettet? Utána még történt december 17-én egy ráaktiválás. A következő években ez hogyan fog alakulni? Segítségüket előre is köszönöm!

Vállalkozás indítása előtt beszerzett eszközök utáni áfa-visszaigénylés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben kérem szíves segítségét. 2019. március hónapban induló szálláshely-szolgáltatással foglalkozó egyéni vállalkozás számláinak költségként való elszámolása esetén a vállalkozás indulása előtt mennyi idővel kiállított számlákat lehet elszámolni? A vállalkozás az áfakörös adószám kiváltása előtt 2 évvel kezdett el felújítani egy lerobbant épületet, mely felújításról névre szóló számlával rendelkezik. Ezen számlák után az áfa-visszaigénylési jog is érvényesíthető? Ha igen, a vállalkozás indítását megelőzően mennyi idővel korábbi számlát lehet az első áfabevallásba levonásként beállítani? A felújítás olyan lakóépületen történt, melyben nem lakik senki, kifejezetten az adóköteles tevékenység folytatása érdekében merült fel a felújításhoz, átalakításhoz beszerzett anyagok, eszközök költsége. A vállalkozás indításakor telephelyként lett bejegyezve. Tehát a kérdésem, hogy mennyivel korábbi számlát lehet költségként elszámolni, és mennyivel korábban keletkezett számlának lehet az áfáját visszaigényelni, ha a vállalkozás bevételszerző tevékenysége érdekében merültek fel a kiadások? Köszönöm segítségüket! Kaizer Éva

Ingatlanfelújítás saját kft. által Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben kérném szépen a segítségét. Egy magánszemély megbízhatja-e a saját kft.-jét, ahol ő az ügyvezető, hogy újítson fel egy ingatlant, amit utána a magánszemély bérelne a kft.-től vállalkozási célból? Ha igen, akkor a felmerülő költségek elszámolhatók teljes mértékben a kft. részéről? Hogyan kell megítélni az ügyletet társasági adó, hipa, áfa tekintetében? Köszönettel!

Fordított áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőben szeretnék tanácsot – állásfoglalást kérni: "A" cég ingatlant újít fel, melyre kért és kapott építési engedélyt. "B" céggel szerződést kötne beépített konyhabútor és szekrények beszerzésére és beépítésére – ebbe az ingatlanba – . Ebben az esetben a szerződésben a vállalási árat fordított adózású tevékenységként kell szerepeltetni vagy normál adózással? Mielőbbi válaszukat várva köszönettel.

Apport áfája ingatlan esetében Kérdés

Van "A" és "B" cég. Mindkettő ingatlanértékesítéssel foglalkozik. "A" cég az általános szabályok szerint, "B" cég az általános szabályoktól eltérően adókötelessé tételt választott. "B" cég ingatlanokat vásárolt, továbbértékesítési céllal. Sajnos a felújításra nincs fedezete, így "A" cég szeretné ezt elvégezni. Felmerült az apport lehetősége. Ebben az esetben ki fizeti az áfát? Hisz az apportot kapó az általános szabályok szerint az adómentességet választotta az ingatlanok esetében. Előre is köszönöm.

Ingatlan-felújítás, -eladás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki áfakörös, ingatlant vásárolt azzal a céllal, hogy felújítja, bővíti és továbbértékesíti. Szükséges-e a tevékenységei közé az ingatlan-értékesítést mint tevékenységet felvenni? Továbbá egyéb bejelentési kötelezettsége van-e ezzel kapcsolatban? A bővítéssel és felújítással kapcsolatos költségszámlákat milyen módon számolhatja el? Az ingatlant adásvételi szerződéssel vásárolja meg magánszemélytől. Milyen áfakulcs kell, hogy szerepeljen a számlán továbbértékesítéskor? Köszönöm válaszát!

Felújításra szoruló telephely (iroda és bemutató terem) Kérdés

Kft. bérelt telephelyet újítana fel. 1. kérdés: hogyan adózik a magánszemélyként adózó állampolgár, aki bérbe adja az ingatlant (mivel nem kap pénzt, bérleti díjat, csak az ingatlantulajdonát a kft. felújítja)? 2. kérdés: a kft. levonhatja-e az adóalapjából a felújítási költségeket? Természetesen megállapodást kötnek az alábbiak szerint: a kft. felújítja az ingatlant saját költségére, az ingatlantulajdonos a felújítást elfogadja, és további minimum 2 évre köteles bérleti díj fizetése nélkül az ingatlant, mint telephelyet rendelkezésre bocsátani a kft.-nek. Fő kérdés tehát, hogy ilyen konstellációban ki, hogyan adózza le a fenti CSERÉT? Köszönettel várom válaszukat.

Bérelt ingatlan felújítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tulajdonosa, mint magánember bérbeadná a saját lakását olyan feltételekkel, hogy két évig nem számláz a kft. felé bérleti díjat. A kft. ennek fejében felújítja az ingatlant. Ezt a költséget elszámolhatja-e a kft., az áfát visszaigényelheti-e? A magánszemély ilyen esetben a személyi jövedelemadót hogyan fizeti meg? Segítségét köszönöm. Ildi

Társasháznak fizetendő bérleti díj "lelakása" Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó helyiséget bérel egy társasháztól. Az egyéni vállalkozó különböző munkálatokat végzett a bérleményen, megegyezésük alapján ennek értékében nem kell a társasháznak bérleti díjat fizetnie. Helyes-e az a meglátásom, hogy ebben az esetben is minden hónapban ki kell a társasháznak a bérlő részére állítani a bérleti díjról a számlát, abból a levont szja-t a vállalkozónak be kell vallania, meg kell fizetnie, emellett az egyéni vállalkozó is ugyanilyen összegben (bruttó bérleti díj összegében) havonta számlát állít ki a társasház részére bérelt ingatlanon végzett beruházás címén? Köszönöm!

Bérbeadásra szánt ingatlan felújítása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy ingatlant szeretnénk 1,5 millió forint értékben felújítani és utána magánszemélyként bérbeadni. A felújítás költségét levonhatom a bérletidíj-bevételből? Ha igen, akkor csak az azévi bérleti díjból vonható le? Van valami értékhatár, hogy mennyi költség vonható le a bérletidíj-bevételből? Előfordulhat, hogy tételes költségelszámolás esetén akár nullára csökken a jövedelem bizonyos időszakban? Amit év közben nem tudtunk levonni, azt év végén az szja-bevallásban érvényesíthetünk. Például havi 80 ezer forint a bérleti díj. Abban a hónapban ráköltöttem a házra 200 ezret számlával igazoltan. Abban a hónapban a jövedelmem nulla forint. A fennmaradó 120 ezret később még valahol levonhatom? Csak a bérbeadás ideje alatt felmerült felújítási költség vonható le, vagy a bérbeadást megelőző felújítás költsége is elszámolható? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi szakmai vendégelőadó II.

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Támogatás tételes költségelszámoló őstermelőnél

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink