58 találat a(z) egyenes áfa cimkére

Ingatlan-adásvétel fordított áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi, áfatörvénnyel kapcsolatos kérdéssel fordulok önhöz: adva van egy "lakás" megnevezésû ingatlan, melynek használatbavételi engedélye 2018. április 6-án kelt, tehát új építésűnek minõsül. Az ingatlan egymással kapcsolt vállalkozás viszonyban álló két áfaalany között kerül értékesítésre, mind az eladó, mind a vevõ kft. A kérdésem az, hogy ebben az esetben az ügylet egyenes adózás vagy fordított adózás hatálya alá tartozik? Mielőbbi válaszukat elõre is megköszönve: dr. Losonczy Levente, Új Európa Zrt.

Fordított vagy egyenes áfa Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbiakban kérném álláspontjukat: Egy ügyfelem saját tulajdonú ingatlanán építésiengedély-köteles ingatlan beruházásba kezdett. Az ingatlan beruházásból – szerződés alapján, részteljesítésként – már befogadott néhány nagyértékű fordított adózású számlát a generálkivitelezőtől, illetve más szolgáltatóktól pedig egyenes adózású számlákat. Ügyfelem a saját tulajdonú ingatlanát időközben apportálta egy másik társaságba, mely társaság szerződésben vállalta a folyamatban lévő beruházás megvalósítását azzal, hogy az ügyfelem által már befogadott és kifizetett számlák ellenértékét az ügyfelem által részére kibocsátott számla ellenében megtéríti. Kérdésem, hogy az eredetileg fordított áfával kiállított számlákat – tekintettel arra, hogy ügyfelem maga nem a generálkivitelező, illetve hogy eredeti szándéka szerint ez ügyben nem az új társaság (mint új beruházó) érdekében járt el, hanem saját maga kívánta a beruházást lebonyolítani (tehát az ügylet véleményem szerint nem minősül közvetített szolgáltatásnak) – egyenes vagy fordított áfával kell-e kiállítania? Mielőbbi válaszukat előre is köszönöm:

Fordított vagy egyenes áfa Kérdés

Társaságunk új telephelyén parkolót alakít ki, amit le szeretne térkövezni, illetve a telephelyen lévő utakat is térkővel szeretné rendezetté tenni. A parkolók, telephelyi utak kialakítása folyamatban van, de az építési naplókat lezártuk (mivel a parkolók, belső utak kialakítása sem engedélyköteles) és a használatbavételiengedély-kérelmünket az épületre benyújtottuk. A térkövezést végző vállalkozónak egyenes vagy fordított áfás számlát kell kiállítania? Válaszukat előre is köszönjük.

Fordított vagy egyenes áfa Kérdés

Társaságunk iroda- és raktárcsarnokot épít, amihez építésügyi hatóság által kiadott építési engedéllyel rendelkezik. A csarnok tetőszerkezetére (konzolokkal rögzített, nem a tetőszerkezetbe beépített) napelemrendszer telepítését tervezzük. Kérdésünk: befogadhatjuk-e a kivitelezőtől az egyenes áfás számlát? Pár információ a megítélés segítésére: az építési engedély tervdokumentációja nem tartalmazza a napelemrendszert, ehhez külön kiviteli tervet készítettünk. Tudomásunk szerint ez nem a építésügyi hatósághoz, hanem a villamonsenergia-ipari építésügyi hatóság engedélyezési körébe tartozik és a 2007. évi LXXXVI. törvény 115-116. § szabályozza, amely szerint pedig, ha az összesített kiserőművi csatlakozási teljesítmény nem haladja meg az 50 kVA-t, nem engedélyköteles. Ennek a kritériumnak pedig megfelelünk, mivel a termelőberendezés összetett teljesítménye 10,08kVA. Az E-ON "csak" csatlakozási dokumentációt ad ki részünkre a munka elkészültekor. A kivitelező anyagot és szolgáltatást együtt teljesít, azaz komplex ügyletnek tekinthető a szolgáltatás. A számlát kiállító és befogadó cég is belföldi adóalany, és egyik félnek sincs olyan jogállása, amely alapján az adó fizetése ne lenne megkövetelhető. A napelemrendszert kivitelező céggel szerződésünk van, amely kifejezetten erre a munkára irányul. Válaszukat előre is köszönjük.

Airbnb szolgáltatási díj adószámos magánszemély esetében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Airbnb-re regisztrált adószámos magánszemély (nem vállalkozó) köteles-e rendelkezni EU adószámmal, hogy az Airbnb szolgáltatási díjat fordított adóval rendezze, vagy tekintettel arra, hogy magánszemély (nem adóalany) közösségi adószám nélkül is regisztrálhat az Airbnb-re, amely így 27 százalékos egyenes áfás számlát köteles kiállítani a magánszemély irányában? Változtat-e ezen, ha a magánszemély áfakörös? Válaszát előre is köszönöm!

Fordított vagy egyenes áfa Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy cég az ingatlanán álló épület bontására, illetve az ezzel kapcsolatos munkálatokra több céggel kötött szerződést. Egy cég a dokumentációkat, engedélyeket intézi. Egy másik cég végzi a bontási munkákat, ez a tevékenység fordított áfás. Van egy harmadik cég, melynek a szerződés szerinti feladatai a következők: "bontás után fennmaradó épületek alatti, és utak alatti betontestek felszedése, elszállítása, térburkolatok, utak, aknák felszedése, elszállítása. A régészeti feltárással együtt járó földmunkák, földborítási tükörlemez elkészítési és további pótmunkák elvégzését." Kérdésünk: ez a harmadik cég jogosan állít ki áfás számlát a tevékenységéről, vagy ennek is fordított áfásnak kellene lennie? Köszönettel: Szentesi Péter

Céges lakásvásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk új építésű társasházi lakások építésével és forgalmazásával foglalkozik. Egy kft. lakást és garázst szeretne vásárolni, amit a későbbiekben bérbe kíván adni. A kft. áfakörös tevékenységet folytat. Ebben az esetben az értékesítés egyenes vagy fordított áfa hatálya alá tartozik? A kft. levonhatja az áfát?

Fordított áfás számla javítása Kérdés

2018. januárjában jogerőre emelkedett NAV határozat értelmében áfahiányt állapított meg a NAV a 2016. évet érintően. Fordított áfás számlákat kell helyesbíteni 27 százalékos áfásra. Kiállítottuk a helyesbítő számlákat 2018. január 28-ára (fordított adósan mínusz előjellel, 27 százalékos áfásan újból kiállítva), melyeket a partnerünk befogad és ki is egyenlíti. E vizsgálat megállapításai következtében önellenőrizni kell 2016. 4. negyedévét és 2017. teljes évét is az áfa tekintetében. Hogyan és mikorra könyvelem az így kiállított helyesbítő számlákat?

Ingatlannal kapcsolatos költségek tovább számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk 2006-ban vásárolt magánszemélyektől belterületi, művelés alól kivett beépítetlen területet, melynek elkezdte a közművesítését. Majd 2008-ban értékesítette leányvállalatának a telkeket, a közműfejlesztést viszont továbbra is ő maga finanszírozta. Az évek során 100 millió forint nagyságrendben gyűlt össze különféle költség, nemcsak közműfejlesztési hozzájárulás. Most értékesített a leányvállalat egy kisebb darabot a telkekből. Kérdésem az lenne, hogy ha az anyavállalat az értékesített telek nagyságával arányosan szeretne a leányvállalattal a költségeiből megtéríttetni, akkor azt áfásan vagy fordított áfásan teheti-e meg? Mindkét társaság belföldi adóalany, mindkét társaság adókötelessé tette ingatlan értékesítését.

Építés: fordított vagy egyenes áfa? Kérdés

Tisztelt Szakértők! http://adozona.hu/kerdesek/2017_10_8_epites_forditott_afa_egyenes_afa_obp Megváltoztatja-e a korábban közölt állásfoglalásukat az az információ, hogy az új építésű társasház olyan helyre épült, mely telekrész nem lenne elérhető és használható a társasház lakói által, ha ez a csatornaépítés és útépítés nem jönne létre, és a telekhasználat megszerzésére kötött szerződésben vállalt kötelezettséget a társasházat építő cég az út és a csatornarendszer kiépítésére? Fennáll-e ebben az esetben, hogy az új építésű ingatlan létrehozatala hatósági engedélyhez kötött és főszolgáltatásnak minősül, az út és csatornaépítés ettől nem elválasztható, mert annak megépítésének elmaradása a létrejött ingatlan használhatóságát akadályozza? Ezáltal az útépítés és csatornaépítés mellékszolgáltatás, és követi a főszolgáltatás áfarendszerbéli megítélését, mely a fordított áfa hatálya alá tartozik?

Egyenes helyett fordított áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérném segítségét, hogy a tévesen egyenes áfával kiállított számla esetén melyik adóbevallási időszakban szükséges a korrekciós bizonylatokat elszámolni? Az eredeti számla júliusi volt (ki is fizették ebben az időszakban). A számlát októberben javítjuk. A számlázó program nem tud helyesbítő számlát kiállítani, így vagy stornózzuk az eredeti bizonylatot és újat állítunk ki fordított áfával az eredeti teljesítési időpontra vagy kiállítunk egy normál számlát az eredeti teljesítési időpontra, amelyen mínusz előjellel szerepel az eredeti áfás összeg, pozitív előjellel a fordított áfás ügylet és a számla végösszege negatív előjellel az áfa összegével fog megegyezni (nem tudom, ez utóbbi megfelelő eljárás-e). Ebben az esetben kibocsátó és befogadó részéről miként szükséges eljárni? Az áfatörvény 153/B paragrafusának megfelelően? Feltételezem a kibocsátónak nem kell önellenőrizni a július hónapot a stornó számla (fiz. áfa csökkenése) miatt, októberben kell figyelembe venni, de ugyanez a helyzet az új, fordított áfás számlával is, aminek a teljesítési időpontja július? Mert ha egy helyesbítő számla lenne, akkor értelemszerűen októberben vennénk figyelembe, és a két számla ugyanezt a joghatást eredményezi. Befogadónál a stornó számla (levonható áfa csökkenés) szintén október, de az új fordított áfás számla önellenőrzést eredményez? Ha csak egy bizonylat van? A fordított áfás ügyletnél kiegyenlítettnek minősül az új számla (áfatörvény 60. §)? Köszönöm

Építés: fordított vagy egyenes áfa? Kérdés

Tisztelt Adózóna! "A" cég új építésű társasházat épít egy vidéki városban. Tekintettel arra, hogy építésiengedély-köteles a kivitelezés, az alvállalkozók fordított áfás számlát állítanak ki az építő "A" vállalkozónak. A helyi önkormányzattal az építési engedély kiadásával egy időben együttműködési megállapodást kötött az építő cég, hogy az ingatlanhoz (új építésű társasház) tartozóan út- és csapadékvíz-elvezető rendszer kiépítését elvégzi. A zárt csapadékvíz-elvezető rendszer megépítésére megbízta "C" céget, amely az önkormányzat saját tulajdonú telkén, telken belüli csatornahálózatként építi meg azt. Tekintettel arra, hogy az önkormányzat ezt a hálózatot csatlakoztatja egy meglévő belső hálózathoz (telken belüli bővítéssel), a csatornahálózatot építő "C" cég számlát állított ki "A" vállalkozásunknak. Kiállíthatja-e a csatornaépítő cég "A" társasházépítő cégnek egyenes áfával a számlát?! Az önkormányzat nyilatkozott, hogy a telken belüli bővítés nem engedélyköteles építés.

Áfa Kérdés

Az építésiengedély-köteles irodaház építése a vállalkozási szerződésben foglaltaknak megfelelően megvalósult. Az átadás-átvételi jegyzőkönyv elkészült, a megrendelő a szerződés szerinti teljesítést elismerte. A kivitelező az átadás-átvétel napjával a végszámlát kiállította a fordított áfa szabályai figyelembe vételével, figyelemmel volt a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 72. § (1)-(2) bekezdése előírására, amelynek értelmében az építési-szerelési munka ellenértéke árbevételként akkor számolható el - a számla csak akkor állítható ki, ha a kivitelező a vállalkozási szerződésben meghatározott módon teljesített, és a szerződés szerinti teljesítést a megrendelő elfogadta, elismerte. A teljesítés az átadás-átvételi eljárás lezárultával tekinthető elismertnek a polgári jog szabályok és így az áfatörvény alkalmazásában, valamint számviteli szempontból egyaránt (ekkor derül ki, hogy a megrendelő hajlandó-e átvenni az elkészült munkát, az átadás-átvételről készült jegyzőkönyv is a teljesítés elismerésének dokumentuma, illetve a használatbavétel, birtokba lépés is ezt követően történik), ezért számviteli szempontból ehhez az időponthoz kötődően számolható el az árbevétel a kivitelezőnél, és beruházási költség a megrendelőnél. Az átadás-átvétel napjának éjszakáján tűz miatt jelentős kár következett be az irodaház épületében. A következő évben a tűz helyreállításáról fordított áfa vagy egyenes áfa szabályai szerint kell a számlát kiállítani?

Ingatlanáfa 5% Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk új lakóingatlant vásárolt 2016-ban, melyet a kivitelező 5%-os egyenes áfával számlázott részünkre. Az ingatlanértékesítésre cégünk áfakötelezettséget választott. Kérdésünk az, hogy ha az ingatlant magánszemélynek adjuk el mielőtt a használatbavételtől számított két év eltelne, nekünk is 5% egyenes áfával kell számláznunk az ingatlant? Ha két év után adjuk el, akkor 27% áfával kell számláznunk? Válaszukat köszönjük.

Kötelező állásfoglalás kérdése - Art. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Polgári perben az eldöntendő kérdés, hogy a peres felek egyenes vagy fordított áfásan adóznak-e. A felperes és az alperes is kértek NAV-tól állásfoglalást, mindkét állásfoglalás egymásnak ellentmondott. A kérdéses gazdasági esemény már teljesült, a felek az áfa számlázás kérdésében van véleményeltérés. A kérdésem az lenne, hogy kérhető-e a NAV-tól olyan állásfoglalás, vagy van-e arra lehetőség, hogy a - nem hatósági ellenőrzés keretében - NAV megvizsgálja az ügyletet és kötelező érvénnyel minősítse azt? Kérhető-e feltételes adómegállapítás? Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink