27 találat a(z) beszerzés harmadik országból cimkére

Kínából beszerzett áru Kérdés

Egyéni vállalkozó Kínából szeretne tárgyi eszközt beszerezni. Az egyéni vállalkozó áfakörbe tartozik. Mi az eljárás menete? Vámot kell fizetnie utána, mely kivetéssel történik? A könyvelésébe lekönyvelhető a számla? Áfabefizetési kötelezettség terheli? Válaszukat köszönöm! Bényi Józsefné

Harmadik országban értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi két esetben szeretném kérni a segítségét: 1. "A" magyar cég vásárol Kazahsztánban egy gyártól műtrágyát FCA paritáson. Ugyanott "A" magyar cég eladja a műtrágyát "B" magyar cégnek, szintén FCA paritáson. Kérdésem a következő lenne: "A" magyar cég áfa szempontjából milyen számlát állítson ki "B" magyar cégnek? Milyen bevallási és elszámolási kötelezettsége keletkezik "A" magyar cégnek? 2. "A" magyar cég vásárol Romániában, kikötőben "B" magyar cégtől FOB paritáson (tengerjáró hajóba átrakva) kukoricát. Ugyanezt a kukoricát FOB paritáson eladja egy jordán partnernek. Kérdésem a következő: "A" magyar cég milyen számlát állítson ki áfa szempontjából a jordán vevőnek? Milyen bevallási és elszámolási kötelezettsége keletkezik "A" magyar cégnek? Előre is köszönöm válaszát! Üdvözlettel: Boros Mária

Harmadik országbeli beszerzés ekáerkötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásom harmadik országból szerez be árut. A határtól az áru azonnal a vevő telephelyére szállítódik. Kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben nekem – aki beszerzi az árut – vagy a vevőnek kell az ekáerszámot megkérni? Köszönettel.

Harmadik országból beszerzett termék áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaság harmadik országból szerez be terméket, amelyet egy vámügynök segítségével Németországban vagy Szlovéniában helyez szabad forgalomba, majd ezt követően Magyarországra szállíttatja, és feldolgozza. Az alábbi kérdésekre vonatkozóan szeretném kérni szíves segítségüket: 1. Az áfabevallásban mely időpontban, milyen bizonylat alapján és mely árfolyam használatával kell a beszerzéshez kapcsolódó áfát beállítani? 2. Az áfa alapja milyen tételeket kell hogy tartalmazzon? 3. A kapcsolódó 60-as bevalláson milyen kódot kell alkalmazni ahhoz, hogy az adóhatóság azt ne kifogásolja? 4. Van-e különbség a vámügynök segítségével bonyolított fenti ügyletek között a Németországban, illetve a Szlovéniában történő vámolásnál a társaság áfabevallásban alkalmazott gyakorlatára vonatkozóan? Segítségüket köszönöm.

Közvetlen vámjogi képviselő – importáfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. Izraelből küldeményt kap, közvetlen vámjogi képviselőt bíz meg az eljárás lebonyolítására. A határozatban szerepel a megállapított adóalap és 27 százalékos áfa. Az áfát megfizette a közvetlen vámjogi képviselő felé. Ezt a 1565-ös bevalláson kell szerepeltetni?

Svájci adóalanytól beszerzés Kérdés

Társaságunk egy svájci cégtől szerez be termékeket. A svájci cég ezeket az alkatrészeket Németországból, a német adószámával számlázza felénk. Az általunk megvásárolandó termékeket a cég már 2014-ben Magyarországra szállította, itt egy bérelt telephelyen tárolja. (Ez a svájci partner Magyarországon is rendelkezik adószámmal, de telephellyel, székhellyel nem.) Az ügyletre 2015. őszén kerülne sor. Kérdésem: Elfogadható-e ebben az esetben, ha a svájci cég a német adószámával állít ki számunkra – unión belüli értékesítésként – számlát? Kell-e vizsgálnunk, hogy az általa eladott áru mikor érkezett az országba? (A számla mellékleteként nem tudunk CMR-okmányt csatolni.)

Áfamizéria: közösségen belüli értékesítés vagy sem? Cikk

Lehet-e közösségen belüli eladásként számlázni az USA-ból beszerzett termék Romániába értékesítését? – kérdezte olvasónk. Bartha Katalin okleveles adószakértő, az InterTax Pro Kft. ügyvezetője válaszolt.

Láncértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az alábbi kérdésben szeretném a véleményüket kérni: Egy magyar társaság az USA-ból beszerzett terméket értékesít egy román cég részére, de a terméket az amerikai cég közvetlenül Romániába szállítja. Az amerikai cég a magyar társaság részére állítja ki a számlát, és feltünteti rajta a román szállítási címet. A magyar cég számlázhatja-e közösségen belüli értékesítésként a termékeladást? Ha Romániában helyezik szabad forgalomba, akkor ki fizeti az importáfát? Hogyan változik az ügylet megítélése, ha a fuvart a magyar, a román vagy az amerikai partner szervezi? Köszönettel.

Termékbeszerzés Kínából Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. Kínából szerez be árukészletet. Az áru hajóval érkezik Szlovéniába, ahol megtörténik a vámkezelés is egy ottani cég által. A számlán az eladó a kínai cég. Felmerült kérdések: 1. Közösségi beszerzésként kezelhető-e az ügylet ebben az esetben? 2. Ha igen, akkor a 15A60-as bevalláson hogyan kell feltüntetni a termékbeszerzést? Kinek a közösségi adószámát kell beírni? A vámolást végző cégét? Felmerült egy olyan eshetőség is, hogy "önszámlázást" kell csinálni, és a cég saját adószámát kell feltüntetni. 3. A számla ellenértéke tartalmazza a szállítási költséget is. Enélkül, vagy ezzel együtt kell számolni az adó alapját, illetve az áfát? 4. Jelen esetben valamiért nem kellett vámot fizetni. De, ha vámköteles lenne a termék, akkor a vámot is bele kellene-e számítani az áfa alapjába? 5. A számla kelte 05. 13., vámkezelés 05. 27., a magyar cég 06. 01-jén vette át a termékeket. Melyik hónapban kell szerepeltetni az áfabevallásban, ha havi bevalló a cég? Köszönöm a segítséget: Némethné T.K.

Áfaregisztráció közösségi ügyleteknél Kérdés

Tisztelt Cím! Importált termék közösségen belüli értékesítésével kapcsolatban kérném szíves állásfoglalásukat, mert számunkra nem egyértelmű a helyes eljárás a rendelkezésre álló jogszabályok és kapcsolódó értelmezések, cikkek alapján. Egy Szlovákiában bejegyzett és működő cég importál különböző gépeket, berendezéseket Japánból, illetve esetenként más, nem európai országokból. A gépek jellemzően Szlovéniában (Koperben) lépnek be az Európai Unió területére, ott történik a vámkezelés, melyet közvetlen vámjogi képviselő végez a cég helyett. Előfordul, hogy a gépeket a szlovák cég nem Szlovákiában, hanem közvetlenül magyar vállalkozásoknak értékesíti, mely esetekben azokat közvetlenül a magyar cég székhelyére, telephelyére szállítják Szlovéniából. Kérdésünk arra irányul, hogy ez esetben, azaz amikor a Szlovéniában vámkezelt árukat értékesíti egy szlovák cég egy magyar vállalkozásnak (és az árut Szlovéniából közvetlenül Magyarországra szállítják), akkor mi a helyes eljárás az általános forgalmi adó tekintetében? Véleményünk szerint a jogszabályok és kapcsolódó anyagok alapján a szlovák és magyar cég között megvalósul a közösségi értékesítés (hiszen két különböző EU-országban bejegyzett cég között történik az értékesítés, és az áru Magyarországon kívülről érkezik). Nem egyértelmű azonban számunkra, hogy van-e esetlegesen bárkinek áfaregisztrációs kötelezettsége Szlovéniában? Ha igen, akkor milyen jogszabályok alapján? Várjuk mielőbbi szíves válaszukat!

EU-n kívülről történő termékbeszerzés Kérdés

A vállalkozás EU-n kívülről szerez be terméket. Előleget fizet rá, erről nem kap számlát. Kell-e áfát felszámítani a vállalkozásnak a fizetett előleg után, illetve, ha kell, levonható-e az áfa előlegszámla hiányában?

Know-how Amerikából Kérdés

Tisztelt Szakértők! Gazdasági társaság harmadik országból vesz gyártási technológiát, melyet bizonyos ideig használhat a szerződésben kikötött feltételek szerint. Kell-e vámoltatni, illetve az áfabevallásban hogyan kell ezt feltüntetni? Ez gyakorlatilag egy több ezer oldalas leírás a technológiáról, nem konkrétan kézzel fogható eszköz. Köszönöm válaszukat!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink