26 találat a(z) őstermelés cimkére
Közös őstermelés, családi gazdaság – ki adja el a dinnyét? Cikk
A nyár beköszöntével itt a dinnyeszezon. A dinnye értékesítése – mivel szezonális gyümölcsről van szó – nem kis fejtörést okoz, ha közösen termelik.
Őstermelő-lízing II. Kérdés
Olvastam a szakértő válaszát, hogy a nyílv végű lízing kölcsönnek minősül, s csak a kamatokat és a járulékos díjakat lehet költségnek elszámolni. A mi esetünkben traktort vásároltunk nyílv végű lízing keretében 10 éves futamidőre, közel 15 millió Ft értékben. Az első évben közel 8 millió Ft-ot kifizettünk. A tizedik év végén 550 000 Ft-ért megvásároljuk az eszközt. A traktorra kifizetett több millió forintot nem számolhatom el a tárgyi eszközeim között? Nem lehet értékcsökkenést elszámolni (családi gazdaságnál esetleg 100%-ot)? Vagy mint bérleti díjra kifizetett összeget sem szerepeltethetem a költségek között?
Törölt adószám egyéni vállalkozó és egyben őstermelő magánszemélynél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyéni vállalkozónak, aki egyben áfás őstermelő is, az adószámát az adóhatóság törölte, mivel a szüneteltetés végét követően a tevékenysége folytatását nem jelentette és egyéni vállalkozását nem szüntette meg. A vállalkozás szüneteltetésese alatt főállású mezőgazdasági őstermelőként végzett tevékenységet. Az adószám törléséről semminemű határozatot nem kapott. Tudomásra jutását követően az adóhatóság új adószám kiváltásra irányuló kérelem benyújtását kérte. Kérdésem arra irányul,hogy őstermelőként milyen adóbevallási kötelezettségeket keletkeztet az adószámtörlés, hiszen az őstermelést folyamatosan végezte. Az előző adószám alatt megtermelt és raktározott termények értékesítése, ahhoz kapcsolódóan jelentkező költségek (tárolás) az új adószám alatt folyamatosan elszámolhatóak-e? Az előző adószám alatt beszerzett tárgyi eszközök költségelszámolási miképpen történhet? Az általánosforgalmiadó-elszámolások jelen esetben helyesen hogy végezhetők el? Válaszát előre is köszönöm.
Őstermelés kezdés 2017.09.29. Kérdés
Tisztelt Cím! Őstermelő év közben kezd, kérdésem az szja-val, illetve a kompenzációs felárral kapcsolatos. A 8 millió forint bevételi értékhatárt kell-e arányosítani? Mivel 3 hónap van az évből hátra, vagy nem kell számolni arányos árbevételt? Kompenzációs felárnál kell-e arányosítani, vagy csak az alanyi mentes határnál kell? Válaszukat előre is megköszönve: Tisztelettel: Himerné
Őstermelés, kacsatömés 2. Kérdés
Illetve az lenne még a jelen esethez a kérdésem, hogy tanácsot szeretnék kérni, mi lehet a megoldás, hogy milyen esetben milyen tevékenységben lenne lehetséges, hogy a kistermelés (8 millió forintos) értékhatár számításába a szolgáltatási kiszámlázott összeg kerüljön figyelembevételre? Milyen lehetőségek vannak esetleg?
Őstermelés, kacsatömés Kérdés
Kedves Szarvas Imréné! Köszönöm a választ, de itt a konkrét esetet, még mindig nem teljesen értem. Ha az áfakörös őstermelő bérhízlalásról állít ki egy számlát (nincs mellé takarmány számlája), de szállítási, állatgyógyszer, és állatorvosi költség számlái vannak. Akkor az ő KISZÁMLÁZOTT bruttó bérnevelési díján felül még az értékhatárnál számoljon egy átvételi összeggel is? Mi van, ha nincs neki melléklet a kiállított számlájához? Köszönöm szépen.
Családi gazdaság alakulása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 2 fős közös őstermelés év közben 3 tagú családi gazdasággá alakult. Kérdésem, hogy a felmerült költségek esetén a számlán feltüntetett teljesítés alapján döntöm el, hogy az az őstermelés vagy a családi gazdálkodás költsége? Mert előfordul, hogy a számla kelte a megalakulás előtti, de a teljesítése és a kiegyenlítése már a családi gazdálkodás megalakulása utánra esik. A bevételnél ugyanez a kérdésem. Egy megkapott támogatást a bankszámlán jóváírt dátumhoz nézek, hogy 2 felé vagy 3 felé osztom, vagy ebben az esetben a határozat dátuma a fontos?
Őstermelés, egyéni vállalkozó Kérdés
Van egy családi gazdaság, ahol a családi gazdaság vezetője egyéni vállalkozói igazolvány alapján vezeti a gazdaságot. Mivel egyéni vállalkozó, ezért a járulékait havonta megfizeti a minimálbér alapján. Ha őstermelőként fizetné a járulékait (előző évi árbevétel alapján), akkor az sokkal kedvezőbb lenne számára. Az illető áfakörös. Van-e arra mód, hogy a mezőgazdasági tevékenységet nem mint egyéni vállalkozó, hanem mint őstermelői igazolvánnyal rendelkező magánszemély végezze? Lehet-e "formát" váltani, mindenféle szankció nélkül. A tevékenységi kör változatlan maradna és a termelés összes feltétele is (tárgyi eszközök stb).
Őstermelői tevékenységet hogyan örökölhet egyéni vállalkozó? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nagymamám őstermelő volt, az általa termelt kész növényt édesapám örökli, aki egyéni vállalkozó. Van-e arra mód hogy a növény megtermeléséhez kapcsolódó költségeket, amelyekről a számlák a nagymamám nevére szólnak, édesapám "megörökölje"? Ugye mivel ő örökli és értékesíti a kész növényt a bevétele több lesz, mint amit várt, és úgy lenne fair, ha a költségeket is el tudná számolni. Köszönöm, előre is válaszukat!
Kompenzációs felár Kérdés
Héttagú család közös mezőgazdasági őstermelést folytat. Nem tudják alkalmazni a kompenzációs felárat, mert a fő családtag egy vállalkozásban 25 százalékot meghaladó tulajdoni részesedéssel bír. Ugyanez a csapat betéti társaságot alapított, amelynek fő tevékenysége mezőgazdasági termelés(szőlő). Kérdésem: a cég alkalmazhatja-e a kompenzációs felárat, ha igen, milyen összeghatárig?
Gyed melletti őstermelés Kérdés
2010-2012-ben thgy segélyben és gyedben részesültem, de mellette családi gazdálkodó is voltam. Utólag azt tanácsolták, hogy azokra a napokra amikor bevételhez jutottam a családi gazdaságban utólag kérjem a thgy és a gyed szünetelésének a folyósítását, tehát majd visszafizetem az ellátást. Ez lehetséges?