8 találat a(z) új tag cimkére

Áfacsoport új belépő tag utáni adóérvényesítés Kérdés

Őcsg bevételének megosztása Kérdés

Családi gazdaság vezetőjének halála Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kéttagú családi gazdaság vezetője 07.31-én sajnos meghalt. A másik tag is rendelkezik adószámmal, így 08.01-től ő fogja kiállítani a számlákat, és az ő nevére fogják kérni a költségszámlákat is. Az alkalmazottakat 08.01-től bejelentettük a másik taghoz. Ha jól tudom, bevallásokat már nem küldhetünk be az elhunyt nevében, hanem a NAV hivatalból fog mindent elkészíteni (járulékok, áfa, szja tekintetében is). Kérdésem az lenne, hogy mi a helyzet azokkal a számlákkal, amelyeket még életében állított ki, de a halál időpontjáig nem érkezett meg a pénz? Ezt még a két tag között kell felosztani, vagy a megmaradt tag és az újonnan csatlakozó tagok bevétele lesz? Vannak még leadott alkatrészmegrendelések, amikről a számla még az elhunyt magánszemély nevére érkezik majd, illetve vannak egyéb kifizetetlen költségszámlák is. A kérdés ugyanaz: ezeket még a két tag között kell felosztani, függetlenül attól, hogy csak a halál időpontja után kerülnek kiegyenlítésre, vagy a pénzmozgás időpontja a meghatározó a jövedelem szempontjából? Áfa esetében jól gondolom, hogy az a mérvadó, hogy kinek a nevére szól a számla (vagyis például azoknak a számláknak az áfáját is jogosult lesz visszaigényelni, amelyek a halál időpontja után lesznek kifizetve)? Az alkalmazottaknak még számfejtjük a júliusi bérét, kifizetjük nekik a pénzt, a járulékokat pedig majd a NAV fogja megállapítani, vagy fizessük most be az általunk helyesnek gondolt összegeket az elhunyt folyószámlájára? Köszönöm!

Osztalék sorsa tulajdonosváltozás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. 06..30-án "A" Kft.-ben tulajdonosváltozás történt: két magánszemély tag 50-50 százalékos részesedését vásárolt a meg "B" Kft., melynek így a részesedése 100 százalék lett. Az "A" Kft.-ben 2014. és 2015. évekre még a régi tagok osztalékot állapítottak meg, azonban ezek nem lettek kifizetve, az üzletrészt pedig átruházták. Az osztalékra vonatkozólag nem született semmilyen megállapodás az üzletrész átruházásakor. Kérdésem: Követelhetik-e a régi tagok az osztalék kifizetését, vagy az már az új tagot, B. Kft.-t illeti meg?

Osztalék belépő tagnál Kérdés

Tisztelt Cím! Egy kft.-nek 4 tulajdonosa van, az alapítói okirat szerint a tulajdoni arányuk szerint jár nekik az osztalék is. 2015 második felében a korábbi 4 tag mellé belép egy 5. tag. Az 5. tag a szerződés szerint csak a 2015-ben keletkezett nyereségből részesülhet. 2013-2014-2015-ös évekre a kft. jóváhagyott osztalékot, amelynek kifizetése folyamatosan, részletekben történik. Jelenleg a korábbi 4 tulajdonosnak még nem került kifizetésre a 2014-es osztalék nagy része. Az osztalék fizetésével kapcsolatosan szeretnénk kérdezni (Ptk. illetve számviteli törvényi szempontból): 1. Most szeretnének osztalékot kifizetni, mi a helyes eljárási sorrend? A kifizetéseknél figyelemmel kell-e lenni a keletkezés sorrendjére? 2. Az egyes kifizetéseknél a tagok megállapodhatnak-e abban, hogy az egyes tagoknak juttatott kifizetések időpontja eltérő? (Tehát az egyik tag megkapja októberben, további három pedig novemberben kap a 2014-es osztalékból.) 3. Milyen korlátozó rendelkezés van arra vonatkozóan, hogy a 2015-ben felosztott nyereségből az 5. tag most októberben részesül, míg a korábbi 4 tag a korábbi év osztalékát kapja meg. 4. A fentiek esetében felmerülhet-e a Ptk. 3:187.§-ában kikötött tilalom? Tisztelettel: Pálkerti Judit

Jegyzett tőke emelése, társasági szerződés módosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. jegyzett tőkéje 500 ezer forint volt. 2015-ben társaságiszerződés-módosítás történt. Új tag lépett be 90 százalékos részesedéssel, és a régi tagnak csak 10 százalékos részesedése maradt a kft.-ben. Kérdésem: kinek kell a törzstőkét felemelni? A társasági szerződésben az áll, hogy a régi tagnak 300 ezer forint, az új tagnak 2 millió 700 ezer forint része van. Van-e valamilyen kötelezettsége a társaságnak a jegyzett tőkének ezen változásával? Köszönöm válaszát.

Egyszemélyes kft. részmunkaidő mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg napi 8 órás munkaviszonyom mellett van egy egyszemélyes kft.-m. Februártól viszont már csak napi 6 órás munkaviszonyom lesz. Van-e lehetőségem a kft.-ben bejelenteni magamat napi 2 órás munkaviszonyra (ügyvezetést és személyes közreműködést is végeznék)? Ha nincs, akkor más jogviszonyban be kell-e jelentkeznem, hogy meglegyen a heti 36 órát meghaladó jogviszonyom (ennek egy munkaviszonyból kell összejönni, vagy lehet több különböző is)? Esetleg érdemes lenne a társasági szerződést módosítani egy új tag felvételével? Ha igen, akkor van jelentősége a tagok tulajdoni részarányának? Köszönettel: Hartai Zoltán

Pótbefizetés Kérdés

Kérdésem pótbefizetéssel kapcsolatos. Amikor tagváltozás történt, a korábbi tag pótbefizetése átszállt az új tulajdonosra. Milyen adójogi következményei vannak, lehetnek, és mikor? Gondolok arra, hogy az üzletrész átszállásakor keletkezhet jövedelem, vagy ajándékozási illeték alap, esetleg amikor visszakapja a pótbefizetés összegét az új tag, vagy amikor az új tag eladja az üzletrészét? Válaszukat előre is megköszönve: Sz.R.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiküldetés nem saját gépjárművel

Lepsényi Mária

adószakértő

Magánszemély ingóságot értékesít

Lepsényi Mária

adószakértő

Egyéni vállalkozó, átalányadó

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink