8 találat a(z) szja-alap cimkére
Mezőgazdasági őstermelő ingatlan-bérbeadási tevékenysége Kérdés
Ismét átalányadózás Kérdés
Nyugdíjas osztalék utáni szochója 2020-ban Kérdés
Átalányadózó járuléka Kérdés
Magánszemélyek közötti üzletrész adásvétele Kérdés
Tisztelt Szakértők! Üzletrész megszerzése (amennyiben keletkezik jövedelme a magánszemélynek, tehát kevesebbért jut hozzá mint a piaci érték) egyéb jövedelemként adózik. Mivel a szocho megfizetésére a magánszemély kötelezett, jól gondolom hogy alkalmazható a 85 százalékos szabály, miszerint a jövedelem 85 százaléka után kell megfizetni a 15 százalékos mértékű szja-t? A jövedelem egésze után áll fenn a 17,5 százalékos szocho-fizetési kötelezettség, és a felső korlátot itt nem lehet figyelembe venni. A magánszemélyek között semmilyen rokoni kapcsolat nincsen, tehát független feleknek tekintendők, a szokásos piaci értéknek így teljes mértékben elfogadható az utolsó jóváhagyott beszámoló szerinti saját tőke arányos része? (Kitekintésként amikor a kft. ingyenesen átadja visszavásárolt üzletrészét a bent maradt tagnak, itt is független felekről beszélhetünk a szokásos piaci érték meghatározása szempontjából?!) Kérem Szakértőket a fenti gondolatmenet megerősítésében vagy megcáfolásában szakmai indokolással. Köszönöm megtisztelő válaszukat!
Módosult egyes magánszemélyek szja-alapja Cikk
A szociális hozzájárulási adó mértékének csökentése miatt növekszik a szocho fizetésére kötelezett magánszemélyek szja-alapja – hívja fel a figyelmet a NAV.
Egyéni vállalkozó nyugdíjjáruléka Kérdés
Kérdésem, hogy ha egy egyéni vállalkozó vállalkozói kivétje havi bruttó 100 ezer forint, megteheti-e a vállalkozó, hogy nyugdijjárulékot nem 100 ezer forint, hanem például 150 ezer forint 10 százalékát vallja be és fizeti meg. Vagyis eltérhet-e az szja-alap és a nyugdíjjárulék-alap egymástól?
Tételes költségelszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Felhasználói szerződés 50 százalékos tételes költségelszámolása esetén az 50 százalék levonása alkalmazható a vagyoni oldalra is, vagy csak a munkavégzés oldalára? A NAV-nál egy ügyintéző azt kérdezte, hogy ugyan milyen költsége van a vagyoni jog átruházásának? Szerinte 100 százalék az alapja a vagyoni oldalnak, és 50 százalék a személyes munkavégzésnek. Ezzel szemben egy adószakértő úgy vezette le, hogy mind a két oldalra beállította az 50 százalékot. Például: 796 000 forint a bruttó, és 20 százalék a személyes munkavégzés, akkor 159 200x0,5=79 600. A 80 százalék vagyoni oldalnál pedig 636 800x0,5=318 400 a járulékfizetés, illetve az szja alapja. Most akkor hogyan kell számolni?