6 találat a(z) apport bevitele cimkére
Zrt. tőkeemelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy zrt., amelyben tulajdonos vagyok, és 2015 májusában a közgyűlés elfogadta az alaptőke-emelést (elkövetkező 5 év) és a saját részvény visszavásárlását (elkövetkező 18 hónap, vagyis 2017. februárig). 2019 őszén a részvények 25 százalékát visszavásárolta a cég. Első kérdés: Ez szabályos-e, mivel a közgyűlés erre már nem adott engedélyt, de azt mondták, hogy ez az igazgatósági ülés hatásköre, lehetséges ez? Másik kérdés: 2019 novemberében igazgatósági ülést hívtak össze (nem közgyűlés, csak 5 igazgatósági személy vett rajta részt) alaptőke-emelést hajtottak végre. Az öt személynek összesen 24 százalék volt. Apport tárgyat vittek be és a tőkeemelés után 60 százaléka lett az 5 személynek. A többi tulajdonosnak természetesen csökkent a cég tulajdonlási százaléka. A tőkeemelésről csak a tulajdonosok egy részét tájékoztatták, és aláírattak egy papírt a tulajdonosok 59 százalékával, hogy támogatják a tőkeemelést. A a maradék 41 százalékot azonban nem tájékoztatta a töke emelésről és akit tájékoztatok azokat sem világosította fel, hogy csökken a cég részedésük. Az 5 személyen kívül senkit nem tájékoztatták, hogy ők is vihetnének be apport eszközt. Ez így mennyire legális és szabályos? Vagyis az 5 ember a cég tényleges értékének a töredékével szerezték meg a többségi tulajdon jogot. Válaszát előre is köszönöm!
Apport Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kutatás-fejlesztéssel foglalkozó kft. kifejlesztett egy szoftvert. Ezt a szoftvert szeretné apportként bevinni egy másik kft.-be, melynek 50 százalékban tulajdonosa. Megteheti ezt? Az előállítási költség körülbelül 20 millió forint, ezen értéken bekerül a könyvekbe. Az ügyvéd elkészíti a társasági szerződés módosítását, a készítő kft. könyveiből kikerül a szoftver, és átkerül a másik kft. könyveibe. A szoftver piaci értéke több mint az előállítási költség. A másik kft.-ben már piaci értéken szeretnék nyilvántartani. A piaci értéket ki tudja megállapítani, könyvvizsgáló, egyéb szakember...? Áfafizetés keletkezik? Ha igen, mely kft.-nél, az átadónál vagy az átvevőnél? Ha igen, melyik összeg után, az átadó kft. előállítási vagy az átvevő kft. piaci értéke után?
Apport értékelése kft. esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megerősítést szeretnék kérni, hogy egy kft. létrehozáskor az apportként bevitt személygépkocsi értékét a tag határozza meg, s nem kell könyvvizsgálói vagy szakértői jelentés a nem pénzbeli hozzájárulás értékmeghatározásához. A régi Gt. 114. §-a alapján a nem pénzbeli hozzájárulás értékét a tagok maguk állapították meg, az új Ptk. szerint csak a részvénytársaságnál kell mellékelni a könyvvizsgálói vagy szakértői jelentést. Köszönettel.
Apport EU-n belüli vállalkozástól Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy belföldi céget megvásárol egy német cég, és tőkeemelést hajt végre apporttal (termelőgépekkel). Kell-e erről az áfabevallásban és a közösségi összesítő bevallásban nyilatkoznia a cégnek? Köszönettel, Attila
Apportáfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves állásfoglalásukat: Adott egy belföldi kft. amely a saját tulajdonát képező szoftver apportálása útján egy másik belföldi kft.-ben tulajdonrészt kíván szerezni. Mindketten belföldi áfaalanyok. Kérdésem, hogy az apport az Áfa tv. 17. § 1. bekezdése alapján nem képez áfaalapot, azaz nincs áfafizetési kötelezettség az apportot adó félnél, figyelemmel a 18. § 1-2. bekezdéseire (adott esetben mindketten belföldi adóalanyok és a szoftverekhez kapcsolódó meglévő szerződések tekintetében az átvevő "jogutódként" teljesít)? Illetve, amennyiben a későbbiekben újabb apportot kíván azonos feltételekkel nyújtani, van-e különbség az ügylet megítélésében? Válaszukat előre is köszönöm. Tisztelettel: MG
Mezőgazdasági őstermelő apport bevitele új kft.-be Kérdés
Egy áfás mezőgazdasági őstermelő a könyvelésében szereplő tárgyi eszközei közül apportként át akar vinni egy tárgyi eszközt egy újonnan alakuló kft.-be. Hogyan kezelendő ez az áfa vonatkozásában a felek részéről ? Hogyan jelenik meg az őstermelő könyvelésében, és van-e bármilyen adóvonzata?