5 találat a(z) 5%-os áfakulcs cimkére

Kérdés

Tisztelt Szakértő! "A" kft. vásárol "B" kft.-től egy szárító megnevezésű ingatlanrészt, melyet átalakítást követően lakásokként kíván értékesíteni. A vevő nem választott az ingatlan értékesítésére adókötelezettséget. Az értékesítést megelőzően már a felújításra vonatkozóan jogerős építési engedéllyel (2017. 01. 03-ai) rendelkezett "B" Kft. Az adásvételi szerződésben megállapodnak a vételárban, és fordított adóval történő kiszámlázása az aláírás napján megtörtént. Megállapodnak a szerződésben arról is, hogy a kivitelezést követő társasházi alapító okirat módosítását követően az eladó tulajdonában kerül az építésre kerülő 37 db lakásból 5 db. Kérdéseink: – Mivel a vétel pillanatában a kivitelezés még nem kezdődött el, jogos a fordított adóval történő kiszámlázás? – Az átalakítást követően eladásra kerülő lakások egyenes áfával, 5% áfamértékkel kerülnek majd továbbértékesítésre? – "A"vevő így levonásba helyezheti a FAD áfát? – "B" eladó tulajdonába visszakerülő 5db lakással kapcsolatban a feleknek milyen számlázási kötelezettségei vannak, milyen áfával, mikor? Előlegként kezelendő a szerződés aláírása, illetve a vételár kifizetésével egyidőben?

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt hallottam, hogy bizonyos településeken a 2020-ban kezdett építkezések esetében is alkalmazható továbbra is az 5%-os áfakulcs az ingatlan értékesítése során. Ha tényleg nem kell minden településen 27%-os áfával értékesíteni az újépítésű ingatlanokat, akkor hol található ez meg az áfatörvényben? Köszönettel várom válaszát!

Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő a kérdésem: egy építőipari cég 2019 decemberében előlegszámlát állított ki (építési engedéllyel 2018. november 1 után rendelkezett) 5%-os áfatartalommal, mely a fenti időpontban kiegyenlítésre is került. A végszámla 2020-ban lesz kiállítva, mivel az épület 2020-ban kerül átadásra. Az 5%-os előleg hogyan rendeződik a 27%-os végszámlában, amennyiben helyes a 27%-os áfa felszámítása? Tehát a 2019-es előleg 5%-os áfája átfordul 27%-os áfába 2020-ban? Válaszukat előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

FAD vagy áfás

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Utólag adott engedmény áfabevallása

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2026 február
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 1

Együttműködő partnereink