hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Akár rosszabb munkafeltételekkel is átvehetőek a dolgozók

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Munkajogi jogutódlás esetén az átvevő munkáltató bizonyos esetekben köteles a munkaviszonyra kiterjedő hatályú kollektív szerződés (KSZ) rendelkezéseinek átvételére, ez a kötelezettsége azonban feltételekhez kötött. Egy bírósági ítélet tükrében ennek kereteit mutatjuk be. Kérdéses, hogy az ítélet alapján mennyire jutnak érvényre az irányelvben foglalt, munkavállalókat védő garanciák.

Jogutódlást követően a jogutód nem alkalmazta a KSZ rendelkezéseit

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 36. §-a alapján gazdasági egység (anyagi vagy nem anyagi erőforrások szervezett csoportja) jogügyleten alapuló átvételének időpontjában fennálló munkaviszonyból származó jogok és kötelezettségek az átadóról az átvevő munkáltatóra szállnak át. A munkaviszony tehát nem fog megszűnni, hanem az lényegében változatlan módon fenn fog állni.

A jogutódlás szabályait tartalmazó Európai Uniós irányelvek azt is kimondják, hogy a munkáltató személyében bekövetkező változás esetén az átvevő munkáltató az átvétel időpontjában a munkaviszonyra kiterjedő hatályú kollektív szerződésben meghatározott munkafeltételeket is köteles az átvétel időpontját követő egy évig fenntartani. Nem terheli ez a kötelezettség azonban a munkáltatót, ha a kollektív szerződés hatálya az átvétel időpontját követő egy évnél korábbi időpontban megszűnik, vagy a munkaviszonyra az átvételt követő időpontban (másik) kollektív szerződés hatálya terjed ki.

Munkajogi témában olvassa el az Adózóna "Kirúgás vár az egészségügyi dolgozókra, ha nem oltatják be magukat, irodistáknak is kötelező", "Idénymunkavégzés: sokat lehet vele nyerni, de a korlátozásokra is figyelni kell", illetve "Dolgozók másodállásban – mutatjuk a szabályokat" című írásait is, vagy rendelje meg a HVG Munkajog 2021 különszámot kiadói kedvezménnyel!

A perbeli esetben a jogutód munkáltató nem alkalmazta a jogelőd kollektív szerződésének rendelkezéseit arra hivatkozva, hogy nála bérmegállapodás van hatályban, mely kollektív szerződésnek minősül. Ebben az esetben pedig a kivételi kör szabályai érvényesülnek, azaz a jogelőd kollektív szerződésében foglalt munkafeltételek nem alkalmazandóak. A szakszervezet a munkáltató ezen álláspontját támadta a bíróságon.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogyan döntött a bíróság!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi gazdaság kilépő tagja

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Munkabért terhelő párhuzamosan több letiltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink