Jogosult-e ápolási díjra az a hozzátartozó, aki tömbösített munkavégzésben keresőtevékenységet folytat?

  • adozona.hu

Olvasónk mozgássérült édesanyját ápolja otthon, mellette 4 órás munkaszerződéssel keresőtevékenységet folytat. Felmerült benne a kérdés, hogy jogosult-e ápolási díjra, ha a munkáltató kérésére foglalkoztatása tömbösített munkavégzés keretében zajlik. A kérdésre Széles Imre tb-szakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Mozgássérült édesanyámat ápolom jelenleg, emellett dolgozom 4 órás munkaszerződéssel. Munkáltatóm kérésére a 4 órát tömbösítve töltöm le, heti 2 nap 12 órában, heti 24, havi 90 órát dolgozom. Igényelhetem emellett az ápolási díjat? Felkerestem a helyi kormányhivatalt, ők azt a választ adták, hogy őket csak a munkaszerződés érdekli, abban kell lennie 4 órának. Sem a tömbösítés, sem az nem érdekli őket, hogy a munkaóráim száma a havi 80 órát meghaladja. Ha igényelem az ápolási díjat, lehet ebből probléma? Emellett még érdekelne, hogy ha megszűnik a munkaviszonyom, akkor ápolási díj mellett kaphatok álláskeresési járadékot? Vagy az ápolási miatt nem járna?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (Szoc. tv.) 42. § (1) d) pontja alapján nem jogosult ápolási díjra a hozzátartozó, amennyiben keresőtevékenységet folytat és munkaideje – az otthon történő munkavégzés kivételével – a napi 4 órát meghaladja.

Az Adózóna korábbi írásait tb / járulékok / nyugdíj témakörökben itt olvashatja el.

A jogszabály tehát napi 4 órában maximalizálja (és nem heti 20 vagy havi 80) a munkavégzést.

A jogosultság megállapítása során értelemszerűen a munkaszerződésből indulnak ki, és ha az abban foglaltak megfelelnek a feltételeknek, megállapítják az ellátást. Ugyanakkor, ha a tényleges napi munkaidő meghaladja az említett értéke, az nem szerencsés, és okot adhat az ellátás megszüntetésére.

A „Foglalkoztatás 2024-ben: munkajogi, munkavédelmi változások” című webinárium videófelvételét itt vásárolhatja meg.

Az említett jogszabályhely b) pontja alapján abban az esetben sem jogosult ápolási díjra az érintett, amennyiben a tartós ápolást végzők időskori támogatása kivételével – rendszeres pénzellátásban részesül, és annak összege meghaladja az ápolási díj összegét, ide nem értve azt a táppénzt, amelyet az ápolási díj folyósításának időtartama alatt végzett keresőtevékenységéből adódó biztosítási jogviszony alapján – keresőképtelenné válása esetén – folyósítanak.

Az álláskeresési támogatás rendszeres pénzellátásnak minősül. Amennyiben ennek összeg alacsonyabb, mint az ápolási díj, akkor az érintett ezen a címen a különbözetre lesz jogosult.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Védelmező személybiztosítás adózása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Biztosítási adó sávváltozás 2024

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Átalányadós továbbszámlázása

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink