Kérdések és válaszok

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
Szakértőnktől csak előfizetőink és egy alkalommal 14 napos próba felhasználóink kérdezhetnek!

Mielőtt kérdez...

Felhívjuk figyelmét, hogy a szolgáltatás keretében általános jellegű – a jogszabályi előírásokhoz, követelményekhez kapcsolódó – kérdések megválaszolására van lehetőségünk.

  • egy beküldött kérdésben lehetőség szerint csak egy kérdést fogalmazzon meg;
  • a kérdése mindig legyen konkrét, jól körülhatárolható;
  • a kérdésében próbáljon meg minél több információt megadni;
  • a kérdését lehetőség szerint egy témakörről és szakterületről (pl. áfa, szja, tao, tb) tegye fel;
  • ha név nélkül szeretne kérdést feltenni, ne írja alá a kérdését, és pipálja be az "anonim kérdésfeltevés" szöveg előtti négyzetet.

Részletes információt a Kérdések és válaszok szolgáltatásról ITT talál.

Megválaszolva

0 komment

Devizában kapott kölcsön kamata

Általános

Egy vállalkozás devizában (euróban) nyújtana kölcsönt magánszemély tagjának, mi a kötelező kamat, amit a devizakölcsön-szerződésben rögzíteni kell? A hitelt MNB-középárfolyamon tartjuk nyilván mindig, és év végén át kell értékelni? Előre is köszönöm válaszukat.

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Pótbefizetéssel terhelt kft. üzletrészének eladása

Szja / Ekho / Különadó

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. magánszemély tulajdonosa eladná az üzletrészét. A kft. jegyzett tőkéje 3 millió forint. A kft. birtokában egy ingatlan szerepel, melyet felújított, és utána hasznosítani kívánt. A hasznosítás nem járt sikerrel, a társaság veszteségesen működik, ami miatt a tulajdonos 20 millió forint pótbefizetést teljesített. Van-e szja-, illetve szochofizetési kötelezettsége a jelenlegi tulajdonosnak, ha például 10 millió forintért értékesíti az üzletrészét? Válaszát előre is köszönöm!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Duális képzés

Számvitel

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó ügyfelem tanulószerződéssel foglalkoztat tanulókat. Év közben a duális képzés kedvezménnyel csökkentett szociális hozzájárulási adót a 2308 sz. bevallásban elszámoltuk. A folyószámlán lévő túlfizetéseket év közben átvezettem áfa adónemre. A kérdésem az lenne, hogy az ilyen módon visszakapott összeget adóköteles bevételként kell-e tekinteni, és ha igen, akkor milyen dátummal kell bevételként elszámolni? Havonta amikor a bevallásban elszámolom, vagy amikor átvezetem, illetve esetleg visszaigényelem a számlán szereplő túlfizetést. Válaszát köszönöm!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Mobiltelefon készülékvásárlási keret

Számvitel

Tisztelt Szakértő! Cégünk a mobiltelefon-szolgáltatójával kötött szerződés alapján kedvezményesen vásárolhat mobiltelefonokat. A szerződés tartalmaz egy x százalékos listaár készülék engedményt és egy készülékvásárlási keretet, mely keret összegéig készülék beszerzési kedvezménnyel nulla forintért tudjuk megvásárolni a mobiltelefonokat. A számla három sort tartalmaz, a készülék listaárát, az x százalékos készülék engedmény összegét és a kedvezmény keret összegét, így a számla fizetendő összege nulla forint. Kérdésünk, milyen értéken kell nyilvántartásba venni a mobilkészülékeket? Köszönettel!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

SZÉP-kártyás fizetés esetén számla kiállítása cég nevére

Áfa

Kedves Szakértő! Cégünknél SZÉP-kártyás fizetési móddal vásároltak többcélú utalványt. A vásárló a számviteli bizonylatot nem magánszemélyre, hanem adószámos entitásra kéri. Kiállítható így a bizonylat részünkről? Előre is köszönöm a választ!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Harmadik országbeli szolgáltatás

Áfa

Tisztelt Szakértő! Magyarországi székhelyű cég Szerbiába nyújt szolgáltatást. Most derült ki, hogy 2023. év végén egy számlát nem állított ki. Nem folyamatos teljesítésű szolgáltatásról van szó. Ha most számláznak, és a számla teljesítése 2023. évi, akkor az a tavalyi bevételébe fog beszámítani? Áfabevallásban igen, de bevételben is? A számla kelte és a fizetés is idei évi lesz. Segítségüket előre is köszönöm.

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Áfakörből mikor térhetek vissza alanyi adómentességbe

Áfa

Tisztelt Szakértő! Személyszállítással foglalkozó alanyi adómentes katás vállalkozás a tavalyi évben meghaladta az alanyi adómentesség határát, így múlt év novemberétől áfakörössé váltam. A vállalkozás azóta már szüneteltetve lett, mivel az áfát nem tudjuk kigazdálkodni. Mikortól választhatom ismét az alanyi adómentességet?

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Különbözeti áfa

Áfa

Tisztelt Adózóna! Használt gépkocsi értékesítésével foglalkozó társaság szeretne kocsikat beszerezni a jövőben, külföldi magánszemélyektől és közösségi adószámmal rendelkező aukciós partnertől is. Az aukciós partner külön állít ki számlát az autóról, külön a kezelési költségről és az aukciós díjról, illetve külön számla készül a szállításról is, amit kötelező igénybe venni, saját úton nem szállíthatja a megvásárolt autót. 1. kérdés: az autóról szóló számla összegét kell-e szerepeltetni az áfa-bevallásban, illetve az A60-as nyomtatványon? Ha igen, akkor milyen módon? A kezelési + aukciós díjat és a szállítási költséget szolgáltatásként fel kell tüntetni az áfa-bevallásban a bevételi és a kiadási oldalon is, illetve az A60-as nyomtatványon? 2. kérdés: a szolgáltatások (kezelési költség+ aukciós költség, szállítási költség) részét képezik az autó beszerzési árának? 3. Magyarországon a külföldről behozott autók után regisztrációs adót kell fizetni. Ezek mellett egyéb hatósági díjak is megjelennek (például honosítási eljárás, eredetiségvizsgálat, forgalomba helyezés). Ezek is növelhetik a beszerzési értéket? A társaság biztosítási alkuszként is működik, illetve banki hitel ügyintézést is végez a Merkantil Banknak. Ezekből a tevékenységéből havi szinten jutalékot kap, ha létrejött biztosítás vagy hitel, amiről a társaság tárgyi mentes számlát állít ki a biztosító vagy a bank felé. 4. Kell-e szerepeltetni ezeket a jutalékokat az áfa-bevallásban?

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Adómentes tevékenységhez kapcsolódó költség áfája

Áfa

Tisztelt Szakértő! Egy áfakörös kft. tevékenysége biztosítási ügynöki tevékenység. Az általános szabályok szerint a tevékenység az áfatörvény 86. § (1) bek. a) pontja szerint sajátos jellegére való tekintettel adómentes. A kft. részére a közvetítések díját adómentesen térítik meg az előbbi paragrafusra hivatkozva. Ha a kft. vásárolna nyílt végű lízingre egy személygépjárművet, amivel az ügynöki tevékenységet végzik, akkor annak áfája 50 százalékban visszaigényelhető-e útnyilvántartás nélkül? Köszönettel.

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Előlegszámla kötelező elemei

Áfa

Tisztelt Adózóna! Kérdésem, hogy az előlegszámla kötelező eleme-e az egységár feltüntetése? A rendszerünkből kiállított végszámlán az egységár már megjelenik, és ez így rendben is van, de az előlegszámlán ez nem látható. Rendben van-e ez így? Köszönettel!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Rezsi továbbszámlázása nem szerződés szerint

Áfa

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdés megválaszolásában kérem a segítségét. „A” cég ingatlant bérel „B” cégtől, amely az ingatlan-bérbeadást adómentesen végzi. A bérleti szerződés kiköti, hogy a bérlőnek a közüzemi szolgáltatásokat 15 napon belül át kell íratnia a saját nevére, de ezt a bérlő több hónapja nem tette meg. Bérbeadó a bérleti díjat minden hónapban adómentesen számlázza ki a bérlőnek, de a rezsiszámlákat áfával számlázza tovább, változatlan tartalommal. A bérbeadó mindezt arra való hivatkozással teszi, hogy a közüzemi szerződések átírása nem történt meg a megfelelő időben, így a bérleti időszakra kapott számlák nem részei a bérleti szerződésnek. Helyesen jár el a bérbeadó?

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Áfaarányosítás

Áfa

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném a segítségét: egy belföldi cég adóköteles (webshop) és tárgyi adómentes (humán-egészségügyi) szolgáltatást is végez. Az igénybe vett szolgáltatások és a beszerzett termékek levonható áfája arányosításra kerül. Kérdésem a következő: harmadik országbeli cégtől vesz igénybe szolgáltatást (laborvizsgálatok formájában). A laborvizsgálatokat Angliában végzik kiküldött minta alapján. Ebben az esetben fizetendő áfája keletkezik, a levonható áfát pedig nem helyezheti levonásba, mivel az igénybe vett szolgáltatás az adómentes bevételszerzéshez kapcsolódik? Tehát az áfabevallásba fizetendő oldalon szerepeltetni kell, a levonható oldalon pedig nem szerepelhet? Attól függetlenül, hogy egészségügyi szolgáltatást vesz igénybe, amely Magyarországon tárgyi adómentes. Ugyanez a kérdésem közösségen belüli beszerzéssel kapcsolatban. A közösségi beszerzések áfáját szintén be kell vonni az arányosításba. Tehát a fordított adózás szabályai szerint befizetendő adó keletkezik, a levonható adót pedig arányosítani szükséges? Előre is köszönöm segítségét!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Társasági adó / Innovációs járulék

Tisztelt Szakértő! Kérem, segítsen kapcsolt vállalkozások meghatározásában. H cég ügyvezetője XY. B cégnek XY 100% tulajdonosa és ügyvezetője. C cégnek B cég a tulajdonosa. H cégnek kapcsolt vállalkozása lesz-e C cég, ahol is nem közvetlenül, hanem B cégen keresztül lesz H cég ügyvezetője, C cég tulajdonosa? Itt figyelembe kell-e venni, hogy közvetve többségi befolyással rendelkezik? Nagyon köszönöm!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Átalányadózó egyéni vállalkozó családi járulékkedvezménye, személyi kedvezmény

Szja / Ekho / Különadó

Tisztelt Szakértő! Adott egy főfoglalkozású, 80%-os költséghányadú, átalányadózó egyéni vállalkozó. 2023 januárjában és februárjában új katás vállalkozó volt, 2023. 03. 01-től lépett át átalányadózásba. A 2023-as bevétele körülbelül 5 millió forint volt, így a jövedelme (1 012 000 Ft) nem lépte át az adómentes keretet. Két gyereket nevel a feleségével, az egyik gyerek után szeretné igénybe venni a családi adókedvezményt, a másik után a felesége veszi igénybe. Év közben ez nem történt meg. Lenne több kérdésem. – A 23SZJA bevallásban ezt megteheti? Vagy önellenőrizni kell a 2358-as bevallásokat? – A garantált bérminimum után fizette meg a tb-járulékot 10 hónapra, összesen 553 816 forintot. Eddig az összegig veheti igénybe a kedvezményt? – Vagy mivel az első két hónapban katás volt, ezért csak 10 hónapra lehet érvényesíteni a kedvezményt? – A vállalkozó cukorbeteg, ezért tudtommal személyi kedvezményt is érvényesíthet. Ezt milyen formában lehet megtenni? Köszönöm a válaszukat!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Adó-visszatérítés megszűnt nyugdíjszámla után

Szja / Ekho / Különadó

Tisztelt Szakértő! Mi a teendő a 2023. évi nyugdíjmegtakarítás utáni kedvezmény igénylésekor, ha az adózó 2024 januárjában megszüntette a számlát? Ott az összeg nem jóváírható. Segítségét előre is köszönöm.

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Innovációs járulék éves összege és az előlegek különbözete

Társasági adó / Innovációs járulék

A 2023. évi innovációs járulék és a 2023. évi járulékelőleg különbözetének megállapításában szeretnék segítséget kérni: 2329-01-04 bevallás H, 100. sor összege: 4761 e Ft 2229-06-04 J, 79. sor szeptember (2023.10.20.) 1091 e Ft 82. sor december ( 2024.01.20.) 1091 e Ft 85. sor március (2024.04.20.) 1091 e Ft 88. sor június (2024.07.20.) 1090 e Ft Segítséget szeretnék kérni a J) 105. sor összegének megállapításában. Köszönöm.

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Kondipark adóvonzata

Társasági adó / Innovációs járulék

Tisztelt Szakértő! Társaságunk szabadtéri kondiparkot szeretne létrehozni, melyet a dolgozók ingyenesen, korlátlanul használhatnának. A munkavállalók felé ingyenes juttatás valósulna meg, ami adófizetési kötelezettséget keletkeztet, de mi lesz az szja alapja, mi alapján határozható ez meg? A kondipark kivitelezéséről kapott számlák áfatartalma meglátásunk szerint nem kerülhet levonásba. Ezt jól gondoljuk? Az üzembe helyezés után a számviteli törvény szerinti értékcsökkenés és a Tao. tv. szerinti értékcsökkenés hogyan számolható el, ha a kondipark nem kimondottan a vállalkozás érdekében felmerülő költség? Válaszát előre is köszönöm!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Adószámos magánszemély

Szja / Ekho / Különadó

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemélyként lehet-e otthon személyi edző tevékenységet folytatni? Mellette áfás őstermelőként tevékenykedik. Köszönöm válaszát.

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Sátor bérbeadás

Áfa

Tisztelt Szakértő! Társaságunk könnyűszerkezetes, alumíniumvázas sportsátort vásárlását tervezi, amit állandó helyszínre állítanánk fel és bérbe adnánk rendezvényekre, sportversenyekre, emellett oktatási tevékenységre is használnánk, de az díjmentesen biztosítanánk az ezt használó iskolának. Ez alapján a bérbeadásra érvényes-e az Áfa tv. 86. § 1. l. pont, ingatlannak minősül-e ez a sátor e törvényi pont szerint? Illetve ha érvényes, de választanánk a bérbeadás áfakötelessé tételének lehetőségét, akkor levonhatnánk-e a beszerzés áfáját abban az esetben, ha lenne áfaköteles bevételünk is ezzel kapcsolatban, de ingyenes használatot is engedélyeznénk a mellettünk fekvő iskolának. Köszönöm!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Őstermelőnél kapott előleg

Szja / Ekho / Különadó

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben kérem a véleményét. Őstermelő ügyfelem 4 millió forintos előlegszámlát állított ki októberben, aznap meg is kapta az összeget. Kukoricát kellett volna értékesítenie, de esős idő miatti késői aratásig akkora vadkár történt, hogy nem tudott 4 millió forint értékű kukoricát leszállítani. Olyan nehéz volt a kommunikáció a céggel, hogy idén foglalkoztak az elszámolással. Kb. 2,5 millió forint értékű kukoricát tudott értékesíteni. Ügyfelemnek NAV-os számlázója van, a céggel és a NAV online számla telefonos ügyfélszolgálatával történt egyeztetés után úgy sikerült a számlázás: első körben új előlegszámla -1,5 millió visszatérítendő előleg, második körben maradék előleg beszámítása, tényleges kukoricaértékesítés, végösszeg nulla, és visszautaltuk a másfél millió forintot. Most jön az szja-bevallás, és nem tudom, az-e a jó megoldás, hogy 4 millió forint bevétel tavaly, mivel pénzforgalom, és a kapott előleg bevétel? Idén meg -1,5 millió? Vagy kiállított számla szerint 2,5 millió forint bevétel tavaly, idén meg nulla? Mi a véleménye? Nagyon szépen köszönöm a válaszát: Márti

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Figyelem! Bezárás

Kedves Előfizetőnk! A Kérdések és válaszok menüpont alatt egyszerre 100 db kérdés megfigyelésére van lehetőség. Ön elérte ezt a határt, így újabb kérdés követését úgy tudja beállítani, ha a korábbiakból töröl. A törléssel csak a saját megfigyelését törli, a kérdéseket természetesen továbbra is megtalálja az oldalon.

Kérjük, várjon! Kérjük, várjon!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
VIDEÓ
2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5