Munkajog
LEGFONTOSABBAK EBBEN A KATEGÓRIÁBAN:
Éjszakai munkavégzés – tilalmak és díjazások
Cikk
Éjszakai munkának a 22 és 6 óra közötti időszakban teljesített munkavégzés minősül akkor is, ha a munkavállaló munkaidejének csak része nyúlik ebbe az időszakba. Az éjszakai munka fizikailag és mentálisan is megterheli a munkavállalót. Milyen korlátozások és tilalmak érvényesülnek az elrendelése során? Mi az éjszakai munka „ára”?
Fennakadások a francia légiirányítók sztrájkja miatt
Cikk
Több tízezer utas számára okozott fennakadásokat csütörtökön a légiirányítók sztrájkja Franciaországban. A munkabeszüntetés várhatóan pénteken fokozódik, és kihatással lesz a forgalomra egész Európában.
Gyermeket nevelő munkavállaló – mutatjuk, milyen munkajogi szabályokra figyeljen különösen a munkáltató
Cikk
Szülőként sokszor kell komoly erőfeszítést tenni annak érdekében, hogy a munkavégzési kötelezettség teljesítése mellett gyermekünkre is elegendő időt tudjunk szánni. Egyedülálló szülőként még nehezebb a helyzet. Ugyanakkor, ha a munkáltató és a munkavállaló kölcsönösen figyelnek egymás érdekeire, nyitottak az együttműködésre, abban az esetben megtartható a munka és magánélet közötti egyensúly, és nem csak a céges rendezvények hangzatos ígérete marad.
Bérszámfejtés a gyakorlatban – NEXON OBB-versenyfeladat megoldásokkal
Cikk
A NEXON által meghirdetett, 14. Országos Bérügyviteli Bajnokság első fordulójának 4. részében idén is klasszikus bérszámfejtési feladat szerepelt, melyet az alábbiakban közlünk a helyes megoldásokkal.
Változtak a jövedelemletiltás szabályai, mentesül a családi adókedvezmény összege
Cikk
Július 1-jétől a családi adókedvezmény összege mentesül a jövedelemletiltás alól – hívja fel a figyelmet honlapján megjelent közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Pride 2025: mikor érheti munkajogi hátrány a munkavállalót a részvétel miatt?
Cikk
Éles politikai csatározások közepette rendezték meg az idei Pride felvonulást Budapesten június 28-án. Felmerül a kérdés, hogy a rendezvényen való részvétel miatt érhet-e valakit munkajogi hátrány?
Adó- és járulékbevallás, béren kívüli juttatások, egészségbiztosítási ellátások – tesztelje tudását!
Cikk
A NEXON által meghirdetett, 14. Országos Bérügyviteli Bajnokság első fordulójának 3. feladata az adó- és járulékbevallás, az egészségbiztosítás ellátásai, a munka törvénykönyve, a béren kívüli juttatások és a rehabilitációs hozzájárulás témakörét járja körül.
Égető kérdések a nyári szabadságok kiadásának szabályairól
Cikk
A nyári szabadságok szezonja idén is elhozta a jól megérdemelt pihenés idejét – ám a nyári vakáció a munkáltatók számára nem csupán a napfényes hetek tervezéséről szól, hanem komoly munkaszervezési és jogszabályi kihívásokat is tartogat. A szabadságok jogszerű kiadása ugyanis nemcsak munkavállalói jog, hanem munkáltatói kötelezettség is – amelynek megszegése komoly bírságokkal járhat – foglalja össze a Niveus.
NAV: így értelmezendők az egyszerűsített foglalkoztatás júliustól hatályos új szabályai
Cikk
Több alkalommal is beszámoltunk is arról, hogy az egyszerűsített foglalkoztatás, alkalmi munkavállalás szabályai 2025. július 1-jétől ismét változnak. Tekintettel arra, hogy a változások egymást követik és sok esetben ellentétes szabályozási tartalmakat jelenítenek meg, érdemes a NAV aktuális tájékoztatóját alapul venni.
30 év alatti anyák kedvezménye, sérelemdíj, öpt-számlákon felhalmozott összeg lakáscélú felhasználása – igaz vagy hamis?
Cikk
Április 20. és május 19. között zajlott a NEXON által – 2025-ben 14. alkalommal – meghirdetett Országos Bérügyviteli Bajnokság első fordulója. Cikksorozatunkban a feladatokból válogatunk, ismertetve azok megoldásait. Az alábbi feladatsor – többek között – a 30 év alatti anyák kedvezménye, a sérelemdíj, az önkéntes nyugdíjpénztári számlákon felhalmozott összeg lakáscélú felhasználása, valamint a végkielégítés témakörét érinti.