127 találat a(z) járulékkedvezmény cimkére

Kiegészítő (nyugdíjas) egyéni vállalkozó családi kedvezménye Kérdés

Kiegészítő, nyugdíjas egyéni vállalkozó 3 gyermeke utáni családi adókedvezményt az összevont adóalapba tartozó jövedelme nem fedezi, kérdés, hogy a vállalkozói kivét után bevallott nyugdíjjárulék igénybe vehető-e járulékkedvezményként, tekintettel a kiegészítő tevékenységre? Köszönöm a választ és várom! Üdv. Káldi Éva

Járulékkedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Múlt évben alkalmaztunk GINOP támogatással 26 éves pályakezdő mérnököt. Regisztrált álláskeresőként vettük fel, bejelentett munkaviszonya még nem volt. Kivás cégünk a munkabére után érvényesíthet-e adókedvezményt 2018-ra, illetve 2019-ben? Köszönettel: Székely István

A NAV a családi adókedvezmény érvényesítéséről Cikk

Tájékoztatót tett közzé honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a családi kedvezmény érvényesítésére vonatkozó alapvető tudnivalókról.

Kezdő őstermelő járulékkedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy őstermelő 2018. december hónapban kezdte meg tevékenységét. Biztosított őstermelő, nincs más biztosítási jogviszonya. A minimálbér arányos része után kell járulékot fizetnie december hónapra. A kérdésünk az, hogy érvényesítheti-e a családi járulékkedvezményt ebben az esetben? Bevétele 2018-ban egyáltalán nem volt semmilyen jogviszonyban. Válaszát előre is köszönjük.

Eho-fizetési korlát családi járulékkedvezmény igénybevétele esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. tagja részére osztalékot fizettünk ki, és az eho megfizetésekor figyelembe véve a havi munkabéréből levont 7 százalékos járulékokat, a 450 ezer forintos összeget ennek alapján vontuk le. A kifizetés után munkavállalónk módosította adóelőleg nyilatkozatát, mivel várandóssága 91. napjába lépett. A családi kedvezményt teljes összegben csak járulékkedvezmény igénybevételével tudjuk érvényesíteni. Mivel a járulékkedvezmény a 7 százalékos egészségbiztosítási járulékkal szemben kerül elszámolásra, így a 450 ezer forintos eho befizetése nem teljesül. Kérdésem, hogy ez esetben is figyelembe vehető az eho-fizetési korlát vagy 12 százalékkal növelten meg kell fizetni a fennmaradó ehót? Köszönöm válaszát! Tisztelettel: Csné

Családi járulékkedvezmény – előző évi korrekció Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018. január hónapban derül ki, hogy a munkavállalónak december hónapban a ténylegesnél több túlórát számoltak el. A többletként elszámolt túlóra díjazását a január havi munkabérből 2017. évi vonatkozási idővel levontuk. A munkavállaló 2017. évben családi járulékkedvezményben részesült. Kérdésünk, hogy ebben az esetben a családijárulékkedvezmény-differenciát melyik időszak vonatkozásában kell elszámolni, illetve pénzügyileg rendezni (a 2017. vagy 2018. adóévben)? A január havi bevallás 9-es lapján vagy a december havi H bevalláson kell közölni a családi járulékkedvezmény csökkenését?

Szja bevallás + egyéni vállalkozó családi adó- és járulékkedvezménye 2. Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné! Köszönöm válaszát (http://adozona.hu/kerdesek/2017_4_4_Szja_bevallas__ev_csaladi_ado_es__qyu), de nem erre irányult a kérdésem. Tudom, hogy egyéni vállalkozó esetében a tényleges kivétet terhelő járulék erejéig lehet érvényesíteni a kedvezményt, de amíg nem meríti ki a 4% egb.-t, addig nem érvényesítheti a 3%, illetve a 10%-ra sem. Ha ebből indulunk ki, akkor a gyakorlatban az emelt járulékalap után kell figyelembe venni a kedvezményt, de úgy, hogy figyelni kell: ne lépje túl a kivét 17%-át. Ezért esetünkben: megállapított egb. és nybj. összege: 230 953 Ft, jogszerűen érvényesített kedvezmény: 191 522 Ft, megfizetett egb. és nybj: 39 431 Ft. Miért nem írhatja be a megállapított egb. és nybj. összegénél (30-as sor) a ténylegesen megállapítottat (230 953 Ft), miért ragaszkodik az ügyintéző az 1 148 515 Ft (összes összevont adóalap) 17%-ához (195 248 Ft)? Jogszerűen annyi kedvezményt vett figyelembe, amennyit a törvény enged, a többit befizette nyba-ba (vagyis a 129 000 Ft 17%-át havi szinten). Akkor mit kezd a már befizetett nybj-vel, fizesse be újra, csak most szja-ba? Kérem véleményét, válaszát az szjabevallás kitöltésével kapcsolatban (24, 30, 31-es sorok)! Köszönöm mielőbbi válaszát!

Őstermelő utólagos családi járulékkedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Főállású őstermelő előző évi bevételének 20%-a, 2 millió Ft után fizette meg 2016-ban a 4% és 10% járulékokat, 280 000 Ft-ot. 2016-ban őstermelésből jövedelme nem keletkezett, szja-fizetési kötelezettség nem terheli. 1653-as bevallásban érvényesítené a rá eső 1 500 000 Ft családi kedvezményt. Ez a kedvezmény a 12 hónapban nem azonos mértékű, csak a május-november közti időszakokat érinti. Ezek alapján mennyi járulékkedvezmény vehet igénybe? Hogyan értelmezendő itt a negyedéves családi kedvezmény és adóelőleg alap-különbözet, ha nincs adóelőleg alap? Utólagos érvényesítés esetén is kell negyedévente vizsgálni a különbözetet vagy csak éves szintes összesen? Köszönettel.

Gyes melletti visszatérés a munkába Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném a segítségét: Gyermeke 3 éves kora előtt dolgozónk jelezte munkába állási szándékát a gyes folyósításának megtartása mellett. Korábban 8 órás munkavállaló volt, de a gyermek mellett csak 6 órás munkavégzést vállalna. A munkaidő csökkentését elfogadnánk, természetesen a munkabére is csökkenne ez által (a korábbi bérfejlesztéseket természetesen megkapja). Kérdéseink: -–mit kell módosítanunk és milyen módon (munkaszerződés módosítása, vagy egyszerű téjékoztatás, esetleg valami más)? – az összegyűlt szabadságára járó távolléti díj kiszámítása még a régi, vagy már az új munkabére alapulvételével kell történjen? – jár-e a munkáltatói járulékkedvezmény ebben az esetben (gyes melletti munkavégzés)? – ha igen, akkor kell-e valamilyen igazolást hoznia a gyest folyósító intézménytől? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Hatlaczki László

Tanulószerződés – kedvezmények Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy főtevékenységét tekintve fémszerkezetek gyártására szakosodott vállalkozás, 292 000 eFt előző évi árbevétellel (kft.), jelenleg 16 fős létszámmal üzemel, azonban további 11 főt kíván tanulószerződéssel foglalkoztatni az elkövetkező időszakban a meglévő létszámon felül. A kérdés az lenne, hogy van-e lehetősége bármilyen adó- és járulékkedvezményre, és pontosan milyen adókedvezményeket vehet igénybe (például szakképzési hozzájárulás)? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Gyenes Ferenc

Családi kedvezmény érvényesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy anyának van három kedvezményezett eltartottnak minősülő gyermeke. Két gyermek attól a férfitől van, akivel sok éve együtt él, de nem házasok, nincsenek az élettársak nyilvántartásában bejegyezve. 2015. évben az anya félállásban 850 072 forint jövedelmet szerzett, amelyből év közben nem vontak le tőle sem személyijövedelemadó-előleget, sem egészségbiztosítási járulékot, sem nyugdíjjárulékot, csak munkaerő-piaci járulékot vontak tőle. Az apa 2015-ben 1 794 000 forintot keresett, nála a személyijövedelemadó-előleg levonásánál figyelembe vették a két gyermekét, azaz havonta 125 000 forint adóalap kedvezményt, de még ezek után is maradt éves szinten 294 000 forint adóalapja, ami után személyijövedelemadó-előleget kellett fizetnie év közben. Kérdésem, hogy az apa most a 2015. évi bevallásban tud-e a fenti adatok tükrében pénzt visszakérni az adóhivataltól? Ha igen, akkor mennyit, milyen jogcímen? Nagyon sokat tanulmányoztam a kitöltési útmutatóját a 1553-nak, valamint a szakirodalmat, de egyszer meggyőződök, hogy nem igényelhet vissza, majd ennek ellenkezőjéről is, hogy az apánál megmaradt szja mértékéig és még a tőle levont járulékokból is visszakérhet. Kérem szépen számomra ezt megvilágítani, és a fenti adatok ismeretében levezetni az apa 1553-as bevallásának sorai szerint. Fáradozását nagyon köszönöm. Tisztelettel: Szendrei Dénes

Varga: termékkörök áfacsökkentése és járulékkedvezmény várható Cikk

Mintegy 25-30 milliárd forint többletbevételt hozhat a költségvetésnek az online pénztárgépek használatának kiterjesztése – mondta a nemzetgazdasági miniszter a TV2 Mokka című műsorában csütörtökön.

Óriási különbség a családi adó-, illetve járulékkedvezményben Cikk

A gyermekekre tekintettel igénybe vehető személyi jövedelemadó- és járulékkedvezményt két külön törvény szabályozza, így a kedvezmények érvényesítése több eltérést is magában hordoz. Az alábbi cikkben ezeket a különbségeket foglaljuk össze.

Családi kedvezmény: én gyerekem, mi gyerekünk, élettárs, házastárs? Cikk

Naponta tapasztaljuk olvasóink kérdéseiből, hogy sokak számára nagy fejtörést okoz a családi kedvezményre vonatkozó előírások közötti eligazodás. Cikkünk a 2015. évi adóbevallás, munkáltatói adó-megállapítás elkészítéséhez egy konkrét példán mutatja be, hogy az érintettek családi helyzetében bekövetkezett változások esetén mi mindenre kell figyelni a szabályok helyes alkalmazásához.

Szja-kedvezményt érvényesítene? Ezekre kell figyelnie Cikk

Aki tavaly év közben nem nyilatkozott arról, hogy milyen kedvezményekkel csökken a személyi jövedelemadója, illetve az adóalapja, nem késett le semmiről – írja közleményében a NAV. Az elmaradt lépés a május 20-áig beadandó szja-bevallásban pótolható és az év közben nem érvényesített adókedvezmény igénybe vehető. A legtöbben az első házasok kedvezményét, a családi kedvezményt és a súlyos fogyatékosság kedvezményét érvényesítik a bevallásban.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyiadó-számítás komplex megosztással

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó és a könyvkiadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink