hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egészségkárosodáson alapuló rehabilitációs, rokkantsági ellátás összege

  • Winkler Róbert nyugdíjszakértő

A jelenlegi rokkantsági ellátórendszerben megállapítható rehabilitációs és rokkantsági ellátások nem minősülnek saját jogú nyugdíjnak, azok összegének kiszámítására vonatkozó szabályok is eltérnek a korábbi rokkantsági nyugdíjakra vonatkozó szabályoktól.

Az egészségkárosodott személyeknek megállapítható rehabilitációs, rokkantsági ellátások összege az érintett megváltozott munkaképességű személy egészségi állapotától, valamint a havi átlagjövedelmének összegétől függ, az előzetes biztosítási idő kizárólag az ellátásra való jogosultság szempontjából releváns.

Mit kell átlagjövedelemnek tekinteni?

Átlagjövedelemként, főszabályként, a kérelem benyújtásának napját közvetlenül megelőző naptári évben – úgynevezett referencia időszakban – elért, 2020. július 1-jét megelőző időszakra pénzbeli egészségbiztosítási járulék, illetve 2020. július 1-jétől kezdődő időszakra társadalombiztosítási járulék alapot képező jövedelmek napi átlagának 30-szorosát kell figyelembe venni. A főszabálytól eltérően, amennyiben az érintett személy a fent említett referencia időszakban nem rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, úgy abban az esetben havi átlagjövedelemként a kérelem benyújtásának napját közvetlenül megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlagának 30-szorosát kell figyelembe venni. Ha az érintett személy azért nem rendelkezik az előírt 180 naptári napi jövedelemmel, mert táppénzben részesült, úgy abban az esetben – ha ez számára kedvezőbb – a táppénzt, baleseti táppénzt megelőző 180 naptári napi jövedelmet kell figyelembe venni.

Az egészségkárosodási ellátásokra való jogosultságról szóló írásunkat itt, az Adózóna társadalombiztosítással kapcsolatos további cikkeit itt olvashatja el!

A rehabilitációs, rokkantsági ellátások összege az érintett személy egészségi állapotától függően az előzőekben említett havi átlagjövedelem meghatározott százaléka. Az ellátások összegeinek meghatározásakor figyelemmel kell lenni a jogszabályban rögzített minimum és maximum összeghatárokra is, melyek egy úgynevezett alapösszeg bizonyos százalékában vannak meghatározva. Az alapösszeg 2023. évi mértéke havi 129 860 forint, ezen alapösszeg évente a nyugdíjemelés mértékével kerül indexálásra.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből részletesen ismertetjük, hogy a rehabilitációs, illetve a rokkantsági ellátás különböző kategóriáiban milyen összegek között mozog az egészségkárosodott személyek járandósága!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink