244 találat a(z) vállalkozás cimkére

Passzív gyednek minősül? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó ügyvéd anyuka a csed és gyed idejére nem passziválta a vállalkozását, csak minden hónapban jelentette, hogy nem köteles a katát fizetni. Most várja a második gyermeket, s az egészségbiztosító szerint a fenti konstrukció passzív gyednek minősül, s így nem lesz meg a 365 nap két év alatt. Eddig úgy tudtuk/gondoltuk, hogy passzív gyed csak akkor lehetséges, ha megszűnik a kismama jogviszonya a csed/gyed alatt. Itt nincs szó megszűnésről, csupán nincs havi kata fizetési kötelezettség. Milyen jogszabályhelyet nem vettünk figyelembe, ha egyátalán igaz a fenti állítás? Köszönettel!

Uniós diplomata családtagjának vállalkozás indítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő problémával fordultak hozzám mint könyvelőhöz: francia állampolgár, akinek a párja diplomata Magyarországon, szeretne egyéni vállalkozást indítani. Mindenhonnan elküldték, mert csak diplomata kártyája van mint családtag, amely a lakcímkártya helyett érvényes. Ügyfélkaput tudott ezzel a kártyával csináltatni, de egyéni vállalkozást nem tud indítani, mert nincs külön lakcímkártyája. Kérnék segítséget, hogy hogyan tudnánk egyéni vállalkozást indítani neki! Köszönöm: Gulyásné

Vállalkozás és munkaviszony gyes alatt: munkaidő, járulékok Cikk

Több kérdés is érkezett a gyermekgondozást segítő ellátás (gyes) alatti keresőtevékenységre és tb-terhekre vonatkozóan. A kérdésekre alapozva összefoglaljuk a gyes folyósítása alatt folytatott munkaviszony és vállalkozás esetén alkalmazandó szabályokat.

Felújítás kivezetése a főkönyvből Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás 4-5 évvel ezelőtt felújíttatott egy ingatlant, mely akkor a telephelye volt. 2017-ben megszűnt telephelyként működni ez az ingatlan. A kérdésem az lenne, hogy ha az ingatlan a vállalkozás tulajdonában van, akkor hogyan kell kivezetni a főkönyvből, illetve ha nem a vállalkozás tulajdonában, hanem magánszemély tulajdonában van az ingatlan, akkor hogyan kell kivezetni a főkönyvből? A másik kérdésem az volna, hogy ezeket az eseteket hogyan kell a társasági adóban kezelni (például: adóalapnövelő tételként)? A harmadik kérdésem az volna, hogy a magánszemélynek van-e valamilyen adófizetési (szja, eho) kötelezettsége ilyen esetben? Köszönettel várom válaszát.

Vállalkozás vezetése ellátás melett Kérdés

Adott egy vállalkozás, amelynek egy vezető tisztségviselője van. (Képviseletre más nem jogosult.) A vezető tisztségviselő keresőképtelensége (csed, gyed, gyes) alatt elláthatja-e ügyvezetői teendőit (például: szerződéseket írhat-e alá) az ellátások folyósítása mellett, úgy, hogy a vállalkozástól díjazásban nem részesül? Válaszukat előre is köszönöm!

Passzív gyed mellett vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy ha passzív gyed mellett vállalkozást indítanék, akkor főfoglalkozású egyéni vállalkozónak minősülnék-e és meg kell-e fizetnem vállalkozóként a járulékot? (nem katás)

Kapott osztalék Kérdés

Tisztelt szakértő! A 2018. 03. 03-án adott válaszából nem értettem ki a kiva alapjában az osztalék szerepét. A kérdésben említett osztalékot a vállalkozás kapta, más vállalkozásban fektetett részesedése után. Kérnem válaszának szíves kiegészítését a fentiek alapján.Tisztelettel Irodavezető

Nyolcmilliárd forintos keret vállalkozások technológiai korszerűsítésére Cikk

Kis- és közepes vállalkozások jelentkezését várják az építőipari kapacitás bővítését támogató 8 milliárd forintos keretösszeggel meghirdetett pályázatokra, amelyek a vállalkozások technológiai korszerűsítését szolgálják – mondta Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke.

Holland állampolgár egyénivállalkozás-indítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Holland állampolgár szeretne egyéni vállalkozást indítani Magyarországon. Pontosan milyen dokumentumok beszerzése után tudja ezt megtenni abban az esetben, ha a vállalkozás által végzendő tevékenység nem engedélyhez kötött? Meg kell előznie a vállalkozás indítását adóazonosító kérésének? Ehhez pontosan milyen dokumentumokat kell benyújtania? Köszönöm a segítségét.

Vállalkozás indítása rokkantsági járadék mellett Kérdés

Tisztelt Ügyintéző! Segítséget szeretnék kérni az alábbi kérdésben. Ügyfelem rokkantsági járadékban, valamint fogyatékossági támogatásban részesülő magánszemély (egészségkárosodása: 80%, felülvizsgálata nem szükséges, állapota végleges). Otthon végezhető számítógépes munkát vállalna, ehhez vállalkozást szeretne indítani. Kérdésem: A két ellátás mellett lehet-e vállalkozó? Ha vállalkozást indít, nem veszíti-e el a jogosultságát a járadékra és a támogatásra? Segítségét előre is köszönöm. Tisztelettel: Bné Ica könyvelő

NAV: több mint háromezer kezdő vállalkozás kap adózási tájékoztatót Cikk

Több mint háromezer kezdő vállalkozásnak küld tájékoztatót legfontosabb adózási tudnivalókról a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a héten induló mentorálási program keretében – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára vasárnap az MTI-nek.

Holland állampolgár magyarországi vállalkozása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Holland állampolgár Magyarországon kíván letelepedni, és vállalkozást kíván alapítani. 1.)Amennyiben egyéni vállalkozást alapítana, milyen engedélyeket kellene megszereznie, illetve mivel kell rendelkeznie, hogy el tudja indítani a vállalkozást? 2.) Amennyiben társaságot alapítana, kell-e ahhoz valamilyen engedély? Ha tartósan Magyarországon kíván tartózkodni, és van holland egészség- és nyugdíjbiztosítása, szükséges-e, és milyen formában a magyar egészségügyi biztosítását rendezni? A megalapított vállalkozásában lehet-e katás adózó? Köszönöm a segítségét.

Támogatás foglalkoztatási és képzési programokhoz Cikk

Ötvennégy szervezet nyert el ezúttal több mint 26 milliárd forint fejlesztési forrást a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében – olvasható Rákossy Balázs európai uniós források felhasználásért felelős államtitkár bejelentése a kormány honlapján. Kiemelte: a támogatásokkal elsősorban foglalkoztatási és képzési programok valósulnak meg.

Szolgalmi jog Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás felújít egy épületet. A magánszemély szomszéd szerződésben szolgalmi jogot alapít az alábbiak szerint: x Ft összeget fizet, melynek fejében a vállalkozás vállalja, hogy a szomszéd oldalán levő falra nem telepít semmilyen zajos szerkezetet (szellőzőt, klímát stb). A szomszéd magánszemély az összeget átutalja a vállalkozás számlájára. Az így megszerzett bevétel áfakötelesnek minősül-e, kell-e kiállítani róla számlát a magánszemély részére, illetve milyen módon kell könyvelni ezt a bevételt? Válaszukat nagyon köszönöm.

Vállalkozás közalkalmazotti jogviszony mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni: Az a másodállásos egyéni vállalkozó, akit közalkalmazotti jogviszonyában felmentettek a munkavégzési kötelezettség alól, dolgozhat-e a saját vállalkozásában? Ha igen, szükséges-e a munkáltatójának bejelentenie és írásbeli hozzájárulást kérnie? Előre is köszönöm válaszát. Üdvözlettel: Léderer Györgyné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyiadó-számítás komplex megosztással

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó és a könyvkiadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink