213 találat a(z) tőkeemelés cimkére

Pórul járt a kft., amely így emelt tőkét a házipénztárból Cikk

Ötszázezer forint törzstőkéjű kft. 2016-ban elkészíttette a szükséges ügyvédi iratokat, és saját forrásból a 2,5 millió forintot befizette a bankszámlára. Most szólt az ügyvéd, hogy a cégbíró elutasította a tőkeemelést, mert a pénzintézet a készpénzbefizetést vagyoni hozzájárulás befizetéseként rögzítette. Mi lehet ebben az esetben a helyes tőkeemelési módozat? – kérdezte olvasónk. Dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.

Ázsióval történő jegyzett tőkeemelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyszemélyes kft., amelynek a jegyzett tőke 1 000 000 Ft volt, a következők szerint hajtotta végre a jegyzett tőkeemelését. Az egyszemélyes kft. eddigi tagja "A" magánszemély a kft.-vel szemben fennálló követelését apportálta, melynek összege 12 000 000 Ft, és melyért 2 000 000 Ft jegyzett tőkét emeltek, és a maradék 10 000 000 Ft (jegyzési érték névérték feletti része, az ázsió) tőketartalékba került. A kft. új taggal is bővült. "B" magánszemély mint új tag 3 000 000 Ft készpénzzel szállt be. Így a jegyzett tőke 6 000 000 Ft lett, és a tőketartalékba került 10 000 000 Ft. Kérdésünk, hogy keletkezett-e "A" magánszemélynek ebben az esetben adó- vagy járulékfizetési kötelezettsége? Kell-e ebben az eseteben K71-es nyomtatványt beadni? Mielőbbi válaszukat előre is köszönöm.

Tőkemelés könyvelése a tulajdonos társaságnál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy zrt. jegyzett tőkét emelt a tőketartalék és eredménytartaléka terhére. A tőkeemelés keretében a tulajdonos társaság  részvényeket kapott kézhez, mely új dematerizált részvények formájában a befektető értékpapírszámlájára transzfer által rákerült. A transzfernél a kibocsátó a bekerülési értéket nulla forintban határozta meg az értékpapír számlavezetője felé. Kérdésem, hogy a befektető tulajdonos társaságnál  a tőkeemelés keretében kapott részvények számviteli elszámolására a számviteli törvény mely előírásai vonatkoznak és  számviteli törvény  alapján hogyan kell azt lekönyvelni. További kérdésként merül fel, hogy a tőkeemelésre tekintettel a részvények nyilvántartási egységárát, szerzési értékét hogyan kell megállapítani? Köszönettel.

Jegyzett tőke emelése II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2017.03.23-i jegyzett-tőke-emelés 2016. évi beszámolóban történő szerepeltetésével kapcsolatosan szeretném kérdezni (cégbíróság telefonon, NAV telefonon is ugyanezt a választ adta, de az Önadózó 2017. év mellett voksolt), hogy ez esetben érvényesül-e, s ha igen, akkor hogyan kell érteni a Szt. 35. § (4) alapján a bejegyzés napjával történő könyvelést? Köszönöm.

Üzletrészeladás be nem fizetett tőke mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., amely 2016 őszén alakult két tulajdonossal (50-50%). A társasági szerződés értelmében a jegyzett tőke befizetési határideje 2018. november 10. A működés várható költségeire 2016-ban befizettek 500-500 ezer forintot. 2017 februárjában az egyik tulajdonos eladta a másik tulajdonosnak az üzletrészét. Kérdés: eladhatta úgy az üzletrészét, hogy még 1 millió forint jegyzett tőkét nem fizetett be? Ha igen, akkor az új 100%-os tulajdonostól fogja a cég követelni a komplett 2 millió forint jegyzett tőkét? Van olyan szabály, hogy az üzletrész értékesítése előtt a tulajdonosra eső jegyzett tőkét be kell fizetni a cégbe? Köszönettel.

Jegyzett tőke emelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem: a jegyzett tőke emelést (kft.) melyik évre kell könyvelni az alábbi esetben (2016 vagy 2017 beszámolási év mérlege, és 3 000 eFt-ról 20 000 eFt-ra emelték a jegyzett tőkét): Cégkivonatban: – a változás időpontja: 2016. 12. 15. – a bejegyzés kelte: 2017. 01. 02. – közzétéve: 2017. 01. 04. – hatályos: 2016. 12. 15. A NAV törzsadatban így szerepel: A jgyzett tőke összege: 20 000 000 forint, a kezdés dátuma 2016. 12. 15. Köszönöm!

Törzstőkeemelés Kérdés

Kft. 2 millió 500 ezer forint halasztott törzstőkeemelést hajtott végre. Az első részt – mivel a cégnek hiteltartozása van – a 100 százalékos tulajdonos magánbankszámlájáról egyenesen a másik (nem a számlavezető) banknál vezetett hitelszámlára utalta – közleményben – hiteltörlesztés címén. Lekönyvelhető-e ez az összeg a törzstőkebefizetés első részleteként?

Kft.-k tízezrei nem emelték még meg a tőkéjüket Budapesten Cikk

A fővárosban február végén még 26 345 olyan kft. működött, amelynek törzstőkéje nem éri el a 3 millió forintot, több mint 60 ezer kft. viszont már eleget tett tőkeemelési kötelezettségének – közölte a Fővárosi Törvényszék.

Erre figyeljen, ha tagi kölcsönből emelné meg cége saját tőkéjét Cikk

Milyen adókötelezettség terhelné a kft.-t, ha tagi kölcsönből emelné meg a saját tőkéjét? – kérdezte olvasónk. Dr. Szeiler Nikolett, ügyvéd, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.

Üzletrész értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. 2016. áprilisban törzstőkéjét az 500 ezer forintról felemelte 3 millió forintra oly módon, hogy az eredménytartalékból 2 millió 98 ezer forintot fordítot erre a célra, és 402 ezer forintot befizetett a házipénztárba. Ezen tényt a cégbíróság módosításként rögzítette. Ezt követően a cég a törzstőkéje 49 százalékát, 1 millió 470 ezer forint összeget eladja, a vevő ezáltal bekerül, mint új tulajdonos a társaságba. Az üzletrész-adásvételi szerződés napján a házipénztárba megtörténik az egyösszegű befizetés. Milyen fizetési kötelezettsége keletkezik az átruházó tagnak, kell-e illetéket, szja-t, ehót fizetnie, és mikor? Erről a tényről kell-e bevallást tennie a vállalkozásnak? Köszönettel: B.É.

Kiva – tőkeemelés eredménytartalékból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. a 2016. évben társasági adó alanya. A nyereségét eredménytartalék képzésére fordítja. A 2017. évben kiva adózási formát választ, majd ezt követően eredménytartalék igénybevételével megemeli a jegyzett tőkét. Ez esetben a tőkeemelés értéke csökkenti a 2017. évi kiva- alapot? Köszönettel.

Kft. törzsbetét ajándékozása tulajdonostársnak Kérdés

A kft. hárommillió forintra felemelte a jegyzett tőkéjét. A forrás kizárólag pénzeszköz. A társasági szerződésben 2018. december végéig vállalták a tulajdonosok a pénz rendelkezésre bocsátását. Az egyik tulajdonos, a saját tulajdoni hányadának megfelelő kiegészítendő pénzeszköz rendelkezésre bocsátása után az üzletrészét el kívánja ajándékozni a tulajdonostársainak, akik az egyeneságbeli hozzátartozói. Lehetséges-e, hogy a megajándékozottak majd csak az eredeti tervek szerinti időben fizessék be a tőkeemelés rájuk jutó részét, vagy a belső tulajdonosi körön belüli, névértéken történő ajándékozásnak is valamennyi pénz befizetése a feltétele?

Változásbejegyzési illeték visszatérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A NAV tájékoztatója szerint: "Ha a cég a cégbíróság változásbejegyző végzésével, továbbá a legfőbb szerv tőkeemelésről és a cég Polgári törvénykönyv szerinti továbbműködéséről szóló határozatának másolatával igazolja, hogy az eljárási illetéket a Polgári törvénykönyv rendelkezéseinek való megfelelés érdekében kezdeményezett tőkeemelés – 2014. március 15. és 2016. március 9. között történő – bejelentése és a tőkeemelés bejelentésével egyidejűleg bejelentett más változás bejegyzése iránti eljárás után fizette meg, akkor a megfizetett illetékből a Polgári törvénykönyv szerinti továbbműködéséhez nem kapcsolódó változásbejegyzés illetékét meghaladó részt a – legkésőbb 2017. március 15-éig előterjesztett – kérelmére az állami adóhatóság visszatéríti." Ezzel kapcsolatban kérdezném a következőket: 2015.03.14-én felemeltük cégünk törzstőkéjét 3 millió forintra, valamint e módosítással egy időben változott a kft. tulajdonosa és az ügyvezető személye is, megfizettük a 40 000 és a 3000 forintos közzétételi illetéket, amit az ügyvéd mondott. Fentiek értelmében visszaigényelhetünk-e most illetéket, és ha igen, mennyit? Előre is köszönöm válaszát.

Átalakulás bt.-ből kft.-vé Kérdés

Kedves Szakértő! Egy bt. kft.-vé alakul át, ennek kapcsán milyen számviteli és adózási teendők vannak? Tőkét eredménytartalékból emelne. Ugyanez a vállakozás áttérne a kivára. Ebben az esetben a tőkeemelés kivaalapot csökkentene-e? Folytatható-e a régi könyvelés, vagy le kell zárni, és átalakuláskor újranyitni? Köszönöm válaszát.

Tőkeemelés eredménytartalékból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Itt, az Adózónán olvasható kérdéseket-válaszokat tanulmányozva arra jutottam, hogy ha egy cég a jegyzett tőkéjét eredménytartalékból emeli meg, úgy sem a tag(ok)nak, sem a cégnek nem keletkezik semmilyen fizetendő adója. (Más kérdés – amit most nem firtatnék –, hogy tőkeleszállításkor, üzletrész-eladáskor keletkezik-e és ha igen, miféle kötelezettség). Kérem erősítsen meg ebben, hogy jól értelmezem az eddig olvasottakat! Köszönöm válaszát előre is!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi gazdaság kilépő tagja

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Munkabért terhelő párhuzamosan több letiltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink