225 találat a(z) rehabilitációs hozzájárulás cimkére

Megváltozott munkaképességű munkavállaló Kérdés

Két munkáltató által 4-4 órában foglalkoztatott megváltozott munkaképességű munkavállaló (megfelel a munkaképesség-változás a rehabilitációshozzájárulás-kedvezmény szabályainak) után mindkét munkáltató igénybe veheti a rehabkedvezményt? A két munkáltató nem kötött megállapodást munkáltató kijelölésével kapcsolatosan.

Rehabilitációs járulék költségének megjelenítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk havonta zárja könyvelését, és havi jelentéseket szolgáltat a tulajdonosoknak. 2019-re tervezett átlagos statisztikai létszámunk 80 fő, nincs alkalmazásban megváltozott munkaképességű személy. Erre kivetítve 4 fő megváltozott munkaképességű alkalmazottra kivetítve kell meghatároznunk, bevallanunk és megfizetnünk a rehabilitációs hozzájárulás összegét (negyedévente 1 242 000 HUF x 4 / 4 = 1 242 000 HUF). Azzal számolunk tehát, hogy az I-III. negyedévek során ekkora összegeket fogunk a negyedévet követő hó 20-áig bevallani és megfizetni, majd 2020. február 25-éig a fennmaradó 1 242 000 HUF összeget. Kétféle lehetséges esetet vázolok 2019-re vonatkozóan: 1, Minden a tervek szerint zajlik, és a tényleges éves kötelezettségünk a negyedéves előlegek négyszerese, azaz 4 x 1 242 000 HUF = 4 968 000 HUF lesz. 2. Az I-III. negyedév a tervek szerint zajlik, ám a IV. negyedév elején cégünk felvesz 17 fő megváltozott munkaképességű kollégát, akiket legalább 4 órában alkalmaz, így éves szinten megfelelünk a rehabilitációs járulék alóli mentességnek. Kérdésem 1. és 2. eset kapcsán: Helyesen jár-e el cégünk, amikor az I. negyedév után bevallott és befizetett 1 242 000 HUF vonatkozásában csak mérlegszámlákra könyvel (T 464 K 384)? Ha nem, milyen jogszabály alapján és mit kellene még könyvelnünk? Nagyon köszönöm a segítséget!

Rokkantnyugdíjas Kérdés

T. Szakértő! A nyugdíjasok kijelentésével kapcsolatban írt válaszát köszönöm. Az viszont még nem egyértelmű, hogy vonatkozik-e ez a jogszabály például egy 40 éves, véglegesen rokkantnyugdíjban részesülő munkavállalóra. A téma a rehabilitációs hozzájárulás miatt érdekes? Köszönettel: Jeszenszky Lászlóné

Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés

Kinek kell fizetni rehabilitációs hozzájárulást, és azt milyen nyomtatványon kell benyújtani? Köszönöm a választ.

Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A rehabilitációs hozzájárulás statisztikai állományi létszámának kiszámításánál figyelembe kell-e vennem a közérdekű nyugdíjas szövetkezettől kölcsönvett létszámot? Számít az, hogy közérdekű nyugdíjas szövetkezet a kölcsönbe adó, vagy ugyanúgy kell eljárnom, mint ha egyéb kölcsönbe adó cég lenne?

Rokkantsági ellátás visszamenőleges megszüntetése Kérdés

Egyik munkavállalónk rokkantsági ellátását visszamenőleg megszüntette 2016 februárjától a Rehabilitációs Ellátási és Szakértői Főosztály etc. egy 2018 nyarán hozott végzésével. Az ok 2015 és 2016-ban 3 hónapon keresztül a minimálbér 150 százalékát meghaladó jövedelem. A munkavállaló 2017 novembere óta dolgozik társaságunknál. A rehabilitációs hozzájárulás számítása és megfizetése során őt is figyelembe vette társaságunk mint fizetendő adót csökkentő személyt. Önellenőriznie kell-e emiatt társaságunknak az érintett hónapok rehabilitációs hozzájárulás számított adóit? Válaszukat köszönöm

Rehabilitációs hozzájárulás: a NAV álláspontját igazolja a Kúria döntése Cikk

A külföldi vállalkozástól bérbevett munkaerő alkalmazásakor fennálló rehabilitációshozzájárulás-fizetési kötelezettségről jelentetett meg írást honlapján a NAV.

Rehabilitációs hozzájárulás statisztikai létszám meghatározása Kérdés

Tisztelt Adózóna, szeretnék érdeklődni, hogy rehabilitációs hozzájáruláshoz az átlagos statisztikai létszámba a megváltozott munkaképességű dolgozók és a napi 2 órás munkaviszonyos munkavállalók is beletartoznak? Köszönöm

Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Rehabilitációs hozzájárulással kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy éves szinten arányosítva kell-e kiszámolni a hozzájárulást? Tehát például, ha egy megváltozott munkaképességű személy nem dolgozott egész évben, akkor az év azon napjaira, amelyeken nem dolgozott még, arányosan kell-e rehabilitációs hozzájárulást fizetni? Ha például év közben lépett be, 06.01-én, akkor az azt megelőző időszakra kell-e számolni rehabilitációs hozzájárulást?

Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltató átlagos statisztikai létszáma: – első negyedévben 64,3 fő, ennek 5%-a kötelező szint megváltozott munkaképességű 3,2 fő. Ebből alkalmazott 4 főt 2018. 01. 01-2018. 03. 31 időszakban végig. Tehát nem kell fizetni rehabilitációs hozzájárulás előleget. – második negyedévben: 67,1 fő, kötelező szint, 3,4 fő. Alkalmazott 4 főt 2018. 01. 01 - 2018. 05. 31. időszakban végig. Egy fő kilépett 2018. 05. 31-én, marad a 06 hóban csak 3 fő. Hogyan kell kiszámítani pontosan? – harmadik negyedév átlaglétszám 67,1 fő, 5% a kötelező szint 3,4 fő. Alkalmaz 3 fő 2018. 07. 01 - 2018. 09. 30., tehát a rehabilitációs hozzájárulás előlege: 3,4 fő-3 fő=0,4 fő*1 242 000 Ft=496 800 Ft/4=124 200 Ft lenne. Ha például szeptember hónapban belép egy új megváltozott munkaképességű, akkor nem kell fizetni előleget? Vagy végig a 3 hónapban megszakítás nélkül 4 főnek meg kell lennie? Az éves átlag 67,1 fő, ennek 5% 3,4 fő kötelező szint. Alkalmazott megváltozott munkaképességű volt 4 fő 2018. 01. 01 - 2018. 05. 31-ig és 2018. 06. 01-től 3 fő. Melyik a helyes számítás: a) 4 fő kötelező szint-3 fő alkalmazott=1 fő *1 242 000=1 242 000 Ft/év-124 200 (harmadik negyedév előleg)= 1 117 800 Ft b) 4 fő kötelező szint-4 fő alkalmazott=0 fő *1 242 000= 0-124 200 (harmadik negyedév előleg)= visszajár 124 000 Ft. Lényegében az a kérdés, hogy ha a kötelező szint 4 fő, akkor a 4 fő végig megszakítás nélkül alkalmazásban kell, hogy legyen, ahhoz, hogy 0 Ft legyen a fizetendő rehabilitációs hozzájárulás? Köszönöm szépen!

Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2011. évi CXCI. törvény 22. § a) pontja alapján megváltozott munkaképességű személynek kell tekinteni azt a személyt, akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60 százalékos vagy kisebb mértékű. E törvényi rendelkezés alkalmazásához elegendő-e annak igazolása, hogy a foglalkoztatott magánszemély rehabilitációs ellátásban részesül (B1, C1 kategória), rokkantsági ellátásban részesül (B2, C2 kategória), vagy rehabilitációs kártyával rendelkezik (B1, C1 kategória)? Ezen ellátások folyósításának ugyanis minden esetben ugyanaz a feltétele, hogy az egészségi állapot 60 százalékos vagy annál kisebb, és a minősítést szakbizottság végzi el. Amennyiben az ellátások folyósításának igazolása nem elegendő a rehabilitációs hozzájárulás fizetési kötelezettség csökkentéséhez, akkor milyen hivatalos dokumentum beszerzése az elvárt a munkáltató részéről? Válaszát köszönöm!

Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mivel nálunk a következő hónaptól további egy fő alkalmazott felvételével éppen 25 fő lesz a statisztikai létszám, így utána kellett néznem a rehabilitációshozzájárulás-kötelezettség témakörének. Tudtam, hogy ez a bűvös szám és azt is, hogy lényeges az a megfogalmazás, hogy "eléri" vagy "meghaladja". Először a NAV 94. információs füzetét olvastam el, amiben az eléri kifejezés található, ami szerint már a 25 fő esetében is belép a kötelezettség. Viszont más írások, cikkek a meghaladja szót használják, így megkerestem magát a törvényt is, ahol valóban a meghaladja kifejezés található. Ha az információs füzetre hagyatkoznék, akkor valószínű már számolnám is, hogy mennyit kell fizetnünk. Mivel hiteles forrásnak eddig a NAV tájékoztatóit tartottam, nem tudom, hogy hol lehetne felhívni az illetékesek figyelmét arra, hogy ezt a részt javítani kellene a kiadványukban? Eddigi munkájuk is már sokat segített az ilyen félreértések tisztázásában.

Rehalbilitációs hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! "A" Kft.-nél a foglalkoztatottak létszáma jelenleg 23 fő, 25 fő alatt van, tehát nem kell még megfizetnie a rehabilitációs hozzájárulást. Viszont "B" Kft.-nél, amelynek "A" Kft. 100 százalékos tulajdonosa, 5 fő a foglalkoztatotti létszám, tehát a két cégben összesen 23+5=28 fő. A kérdésem, hogy kapcsolt vállalkozásoknál foglalkoztatotti létszám hogyan számít a rehabilitációs hozzájárulásnál? Azokat összevontan kell kezelni, vagy sem? Tehát a fenti példában, mivel összevontan átlépték a 25 főt, kell-e valamelyik cégben fizetni rehabilitációs hozzájárulást?

Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik munkatárunkat – régi felülvizsgálat alapján – beszámítottuk a rehabos létszámba, de most elérte az öregségi nyugdíjkorhatárt, és nyugdíjba ment. Kiléptettük, de nyugdíjasként foglalkoztatjuk tovább. Annak eldöntésében szeretnénk a segítségüket kérni, hogy a nyugdíjas foglalkoztatott beszámítható-e a rehabos létszámba, ha az egyéb feltételeknek megfelel?

Így dolgozhatnak ellátás mellett a megváltozott munkaképességűek Cikk

A rehabilitációs, illetve a rokkantsági ellátásra – beleértve az újonnan bevezetett kivételes rokkantsági ellátást is – jogosult személy az ellátása mellett folytathat keresőtevékenységet. A munka törvénykönyvének változására tekintettel, cikkünkben bemutatjuk, milyen új szabályokra kell figyelemmel lenni a megváltozott munkaképességű személyek munkaviszonyban foglalkoztatásakor, milyen korlátozással, mekkora közterherfizetés mellett dolgozhatnak munkaviszonyban, továbbá kitérünk a foglalkoztató által igénybe vehető kedvezményekre is.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfamentes szolgáltatásnyújtás EU-ba

Bunna Erika

adótanácsadó

Német adóügyi illetőségű egyéni vállalkozó

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink