295 találat a(z) napidíj cimkére

Ennyit kell fizetni az állásidőre, a napidíjra, külföldi munkára Cikk

A cég átmenetileg nem tud munkát adni dolgozóinak, mennyi bért köteles fizetni? Külföldi munkánál mennyi a napidíj, figyelembe kell-e venni az adott ország előírásait? Olvasói kérdésekre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd munkajogászunk válaszolt.

Külföldi napidíj meghatározása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nemzetközi fuvarozással foglalkozunk. A sofőröknek adómentesen adható max. napi 40 euró napidíj. 1) A munkaszerződés megkötésekor kötelező-e írásba foglalni a napidíj összegét is, mint például a munkabért? 2) A munkavállalóknak egységesen kell-e juttatni napidíjat, vagy munkavállalónként eltérő lehet az összege? 3) Jogszabályba ütközik-e, ha a munkáltató ugyanazon munkavállalónak minden hónapban más összegű napidíjat ad? Például az adott hónap fuvarjainak számából és összegéből kiindulva számolná ki, hogy melyik hónapban melyik munkavállalónak mennyi napidíjat ad.

Rendelkezésre állás, készenlét, napidíj Kérdés

Tisztelt Adózóna.hu! Építőipari vállalkozásunk túlnyomórészt külföldön végez munkát. Mivel van olyan hónap, amikor nem kell dolgozniuk, mert nincs megrendelésünk, ezért a dolgozókkal úgy szeretnénk megállapodni, hogy arra az időszakra, amikor otthon lehetnek és dolgozniuk sem kell, kevesebb bért kapnának, mint azokban a hónapokban, amikor külföldön dolgoznak. Kérdéseink: 1. Van-e minimális előírás a készenléti idő bérezésére vonatkozóan? Egyáltalán ezt lehet-e készenléti időnek nevezni? 2. Külföldi munkavégzés esetén, ha jól tudjuk, nincs minimális előírás napidíj fizetésére, viszont 30 százalék, max. 15 EUR adható adómentesen? 3. Figyelembe kell-e vennünk külföldi munkavégzés esetén, hogy az adott országban mekkora a helyi minimálbér? Köszönettel, Szentesi Péter

Belföldi napidíj Kérdés

Kormányrendelet alapján adni kell belföldi kiküldetés esetén a dolgozónak 6 órát elérő távollét esetén 500 forint nettó napidíjat. Érdeklődni szeretnék, hogy ilyenkor a távollétbe beletartozik-e az utazás időtartama, vagy ez a kérdés egy belső szabályzatban alakítható? Belföldi kiküldetésnek számít-e, és jár-e a nettó 500 forint, ha a dolgozó a cég által fizetett OKJ-s oktatáson, továbbképzésen, vagy iskolarendszerű oktatásban vesz részt? Köszönöm válaszukat!

Külföldi napidíj Kérdés

Külföldi kiküldetésbe küldött dolgozónak kötelező-e napidíjat adni a bérén kívül? Köszönöm. Mikro

Árfolyam használata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Külföldi kiküldetés utáni napidíjat a megelőző hónap 15. napján érvényes MNB-árfolyamon forintosítom. Ha ezen a napon nincs árfolyam (például szombatra – nem munkanap –, vasárnapra, ünnepnapra esik), melyik árfolyamot kell használnom? Köszönve válaszukat!

Külföldi üzleti út Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég kettő munkavállalója kétnapos üzleti úton volt Olaszországban saját gépkocsijukkal. Hogyan lehet ennek a költségét részükre elszámolni? Milyen dokumentálási kötelezettsége van a munkavállalónak és a cégnek? Napidíj fizethető? Az egyik munkavállaló hozta a tankolási és az autópályadíj-számlákat, a másik sajnos nem. Melyik esetben miként járjunk el? Köszönöm!

Külföldön történő foglalkoztatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk szeptembertől egy másik magyar cégen keresztül alvállalkozóként Ausztriában fog foglalkoztatni embereket. A dolgozók tőlünk forintban kapják a fizetésüket. Egy hónapban egyszer jönnek hétvégére haza. Az ott töltött hétvégéken nem dolgoznak. Ebben az esetben a kint töltött hétvégékre jár-e nekik valamilyen juttatás (napidij, stb.)? Ha igen, mi és mennyi?

Külföldi játékvezetők napidíja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy országos sportszövetség egy hazai rendezésű tornán résztvevő külföldi játékvezetők részére napidíjat fizet. A sportszövetséget a külföldi játékvezetők részére fizetett napidíj miatt milyen mértékű adó- és járulék-fizetési kötelezettség, illetve bevallási kötelezettség terheli? Válaszát várva tisztelettel.

Külföldi napidíj: ennyi az elismert költség és ennyi az adóköteles rész Cikk

Hogyan számolható el a kft. ügyvezetőjének külföldi napidíja? – tudakolta Olvasónk. Kérdéseire Surányi Imréné szakértőnk válaszolt.

Napidíj elszámolása külföldi állampolgár esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalatunk két új sales-es kollégát alkalmaz a cseh és a szlovák vevői kör szélesítése céljából. Cseh illetve szlovák állampolgárok, a munkahelyük a komáromi irodánk, valamint Csehország, illetve Szovákia. Kérdésünk: mikor jár részükre napidíj, amikor harmadik országba (Magyarországon, illetve Csehországon vagy Szlovákián kívül) utaznak? Köszönettel: Andrea

Napidíj kötelező összege belföldön Kérdés

Tisztelt Hölgyem/Uram! Kell-e napidíjat fizetnem annak a dolgozónak, akinek belföldön telephelyen kívül kell munkába állnia például 8 órát, esetenként 10 órát, de ha elhúzódik a munka az adott napon, ott is kell aludni egy szálláshelyen? Üdvözlettel: Kertész Ibolya

Külföldi kiküldetés Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Sok civil szervezet számára "mumus" a külföldi kiküldetés és nálam is felmerül, mint probléma. Szeretném jól csinálni, amennyire csak lehetséges! Kettő eset van, ami foglalkoztat: I.) Napidíj kifizetése, elszámolása, bizonylatolása, adóvonzata és bevallása? II.) Saját gépkocsival megy a munkavállaló külföldre, vagy tiszteletdíjas? Az I.) esetről bővebben: általában tiszteletdíjas tisztségviselőket küldenek külföldi konferenciára, de volt, hogy önkéntes tagot küldtek Svédországba egy kiállításról fotóanyagot készíteni (olyan eset is van, hogy munkavállaló megy Varsóba kiállítás-szervezés kapcsán).Tehát a kérdésem a következő lenne: adott a magánszemély, aki napi 15 euró külföldi kiküldetési díjat kap – a szervezet előre lefoglalja és bankon keresztül megvásárolja a repülőjegyet –, a kiküldött magánszemély külföldön autót bérel, tankol, és kártyával szállást fizet, a számlák a kiküldő szervezet nevére szólnak. Fgyelnem kell-e, hogy az adott magánszemély a szervezetnek munkavállalója, tisztségviselője (tiszteletdíjat kap) vagy önkéntese (fogadó szervezetként szerződéssel)? És itt kezdődik a problémám: a repülőjegyet kifizették decemberben, az út időpontja 2014.01.17-01.20-ig. Megkapom a számlákat és elkezdem feldolgozni időrendi sorrendben. A kiküldetési rendelvényen feltüntetem a fontosabb adatokat, majd indulás-érkezés és a napidíj összegét, melyet az eseményt megelőző hónap 15-ei árfolyamon számolok át forintra. Mivel a számlák a szervezet nevére szólnak, a szállás és a dologi kiadások között feltüntetem. De nem tudom eldönteni, hogy az adott 15 Eur/nap napidíjat hogyan bérszámfejtsem? Adóköteles? Adómentes? Összevont jövedelem? Hogyan kell bérszámfejteni? Hogyan helyes a kiküldetési rendelvény kitöltése? A 1408-on vallanom kell? A II.) kérdés a problémával: felmerül még az a kérdés is, hogy Romániába, Szlovákiába saját gépkocsival megy át az elnök vagy valamelyik tisztségviselő, akkor jól csináltam-e? Ebben az esetben én lefénymásoltatom a forgalmi engedélyét az autónak+kötelező felelősségbiztosítási csekket, és a leadott útnyilvántartás alapján íratok kiküldetési rendelvényt a megtett kilométerekre, útleírással. Ezt a gazdasági vezetővel és elnökkel, mint kiküldetést elrendelőkkel aláíratom. A 1408-as bevallásban a magánszemély 1408M lapján a 365. sorban "Nem önálló tevékenységgel kapcsolatos költségtérítés" sorban tüntetem fel "3" kóddal (magánszemély tételes költségelszámolásról nyilatkozott) b.) oszlop bevételébe is beleírom és a c.) elszámolható költség oszlopba is, így a d.) oszlop üres marad. Kérdésem ezt jól csinálom-e? Előre is köszönöm a segítségét! Munkájukat megköszönve, tisztelettel várom válaszukat! Szabó Anita

Mi számít bele a munkaidőbe vidéki kiküldetés esetén? Kérdés

Cégünk dolgozója évente több alkalommal az ország különböző területein dolgozik, napi szinten utazik a lakása, a cég székhelye és a vidéki munkavégzési hely között. Kérdésünk, hogy a cég székhelye és a vidéki munkahelyre érkezés közötti időtartam munkaidőnek számít-e, és kell-e napidíjat elszámolni, hogy számoljuk, milyen összeggel?

Szabadnapon kiküldetés Kérdés

Cégünk egyik tagja, és egy alkalmazott külföldre utazott két napra üzleti útra. Mindkét személyt munkaviszony keretében, napi 8 órában foglalkoztatjuk, pihenőnapjuk szombat, vasárnap. Az üzleti út vasárnapra, illetve hétfőre esett. Milyen díjazás jár ilyenkor a munkaviszonyban álló tagnak, illetve az alkalmazottnak?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Öregségi nyugdíj

Winkler Róbert

nyugdíjszakértő

Nyíltvégű lizing

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

A traszferár és az áfa kapcsolata

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink