295 találat a(z) napidíj cimkére

Kiküldetés III. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Igazából a magyarországi járulékfizetés oldaláról nekem nem derült ki, hogy a napidíjat a napi 15 eurón felül vagy egészében kell a járulékalapba beleszámítani, vagy esetleg egyáltalán nem számít bele, mert nem a munkaszerződés szerinti bére. Viszont a Tbj. végrehajtási rendeletében olvasottak szerint: lehet nem is számít, mennyi a szerződés szerinti bére, hanem a kiküldetést megelőző év átlagjövedelme a járulékalap? (kivéve az első tört hónapot). Ezt nem befolyásolja, ha a kiküldetés idejére magasabb alapbér illette meg, mint a kiküldetést megelőző évben? 195/1997. (XI. 5.) Korm. rendelet 1 § (1)-(2)

Gépkocsivezetőnek adott napidíj munkáltatói közterhei Kérdés

T. Adózóna! Gépkocsivezetőinknek szeretnénk juttatni napi 500 Ft-ot. Véleményünk szerint ez a munkavállaló részéről adómentes, viszont a munkáltató részéről milyen közterheket kell utána fizetnünk? Gépkocsivezetőink munkaviszonyban látják el tevékenységüket, és több mint 6 órát dolgoznak. Köszönettel: Horváth Ferencné

Kiküldetés II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jól értelmezem, hogy a munkaszerződésben rögzített munkajövedelmen felül, külön belső szabályzatban megállapítottak szerint kifizetett napidíj Magyarországon szja- és járulékmentes jövedelem lesz, és csakis Azerbajdzsánban adózik? Míg, ha a napidíj a munkaszerződésben rögzítve van, akkor az Magyarországon szja-mentes, és járulékokat a napidíjon (30% max napi 15 €) felül kifizetett összeg után kell megfizetni? (Természetesen a gondolatmenet szerint ebben az esetben is adózik a napidíj az Azerbajdzsáni szabályok szerint is.)

Gépkocsivezető kiküldetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozás fuvarozással is foglalkozik. Jellemzően útépítéseknél és építkezéseknél. Követ, homokot stb. szállít a megrendelő kérése szerint. Az egyéni vállalkozónak van egy alkalmazottja, aki a tevékenységet végzi. A munkavállaló általában nem megy el az egyéni vállalkozó székhelyére naponta, a lakhelyéről a munkaterületre megy saját gépjárművével. Kérdésem az lenne, hogy amikor a munkavállaló a lakhelyéről közvetlenül a munkaterületre megy, lehet kiküldetési rendelvénnyel költséget elszámolni? Második kérdés: adható-e adómentesen napi 3 000 forint költségtérítés a sofőrnek? Köszönöm.

Kiküldetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyarországi cég dolgozója kiküldetésben volt Azerbajdzsánban. Illetősége személyi jövedelemadó szempontjából Azerbajdzsánba esik. Magyarországi munkaviszonyból származó jövedelme ezáltal mentes az szja alól (a járulékokat vonják tőle, 10% nyugdíj- és 8,5% egészségbiztosítási járulékot). Mi a helyzet a napidíjjal? Szintén adómentes a napidíj 30 százaléka naponta, maximum 15 euró, és csak az e feletti rész után kell Magyarországon a járulékokat megfizetni, és szja-t nem?

Kiküldetés, napidíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! A KIKÜLDETÉS: - napi díjának belföldre és külföldre minimum összege van-e, - napi díjának maximum összege adómentesen van-e, felette milyen adó érvényes, - mire használható fel a napidíj, arról is kell-e számla, - nem cégnévre hanem alkalmazott vagy megbízási jogviszonyos nevére szóló számla (pl. repjegy) elszámolható-e, - magánszemélygépkocsira NAV-os üzemanyagáron számolt üzemanyag, plusz idén még 9 forint (jövőre 15 forint) amortizáció számla nékül elszámolható, ugye? - milyen költségek számolhatók még el kiküldetés keretében (pl. kiállítás belépő, amiről csak nyugta vagy magánszemély nevére szóló számla van)? - a napidíjat hogyan kell könyvelni? - számvitelileg a kiküldetést lehet-e egyetlen vegyesben könyvelni, és a számlákat mellékelni, vagy számlánként/nyugtánként kell, és akkor a kiküldetésit külön nem kell? Köszönöm!

Belföldi fuvarozók napidíja Kérdés

Tisztel Szakértő! Adott egy belföldi szállítással foglalkozó cég, ahol a munkavállalók nap 8 órában dolgoznak. 2 órában állandó címről állandó címre szállítják a megrendelő áruját. A maradék 6 órában egy áruház vásárlói részére végeznek házhozszállítást (itt mindig változó helyekre mennek). Kérdésem, hogy kifizethető-e nekik a 3000 forintos napidíj? Milyen nyilvántartás vezetésére van kötelezve a munkáltató? Munkaszerződésbe vagy a tájékoztatóba kell-e szerepelni a kifizetés feltételeinek, vagy bárminek? Válaszát köszönöm!

Egyszerűsített foglalkoztatással alkalmazott munkavállaló külföldön végzett munkája Kérdés

Tisztelt Adózóna! 2016. 01. 24-ei frissítéssel megjelent a következő címmel egy cikkük: Egyszerűsített foglalkoztatott bére és elszámolható költségei A cikkel kapcsolatban lenne kérdésem. Magyarországi székhellyel rendelkező munkáltatónak szerződése van egy külföldi céggel áruházak takarítására, leltározási munkára. (5-7 napos munkákról lenne szó.) Ezt a munkát a cég egyszerűsített foglalkoztatottakkal szeretné megoldani. Külföldi kiküldetésben tudtommal olyan munkavállalókat lehet foglalkoztatni, akikre megkérték az A1-es igazolást. Ezt az egyszerűsített munkavállalókra nem tudja megkérni a cég, mert nem állandó munkavállalói a cégnek, és nem is számítanak biztosítottnak (ezt az információt kaptam az OEP-től). Hogyan foglalkoztathatja a cég szabályosan egyszerűsített munkaviszonyban külföldön a munkavállalókat? Milyen engedély, igazolás szükséges ahhoz, hogy külföldön egy ellenőrzésnél ne büntessék meg a céget az A1-es hiánya miatt? A munka jellegénél fogva megbízási szerződést nem lehet alkalmazni, mert ezeket a munkaköröket nem lehet megbízásban ellátni, munkaügyi vizsgálatnál visszaminősítenék munkaviszonnyá a foglalkoztatás. Valamint kötelező-e napidíjat adni, ha egyébként a munkáltató gondoskodik a munkahelyre történő szállításról, szállásról, napi étkezésről? Előre is köszönöm válaszukat! Üdvözlettel!

Belföldi kiküldetés napidíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 278/2005. kormányrendelet és az szja-törvény 16. 08. 01. változása alapján kérdezzük, hogy amennyiben építőipari vállalkozás kiküldi munkavállalóját a kivitelezés helyére (ahol lakást bérel számára), akkor a munkajogi szabályok alapján fizetni kell-e minden távolléti napra legalább 500 forint napidíjat. Mivel az szja-törvényben csak a "hivatalos sofőrökre" találtunk bizonylat nélkül elszámolható költséget, a napi 500 forintot mint bruttó munkabért kell számfejtenünk (szja levonás, szocho, szakképzési hozzájárulás teherrel)? Válaszukat köszönöm.

Személyesen közreműködő nyugdíjas napidíja Kérdés

Nyugdíjas társas vállalkozónak – aki nem alkalmazott – jár-e egyáltalán napidíj? (Nem közúti fuvarozóról van szó.)

Kiegészítő tevékenységű társas vállalkozó napidíja Kérdés

Szeretném megkérdezni, hogy kiegészítő tevékenységű társas vállalkozó – nyugdíjas – részére kifizetett külföldi napidíjat milyen adó és tb-fizetési kötelezettség terhel a nyugdíjas, illetve a társaság részéről? Válaszukat előre is köszönöm.

Belföldi kiküldetés vállalatcsoporton belül Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben kérném segítségét: Olvastam az szja-módosítást, és pár itteni cikket. Eszerint – ha jól értem – kiküldetés már csak a munkáltató érdekében történő utazás és nem a tényleges munkavégzés időtartama. Egy cég különböző telephelyeinél ezt értem is. Azt szeretném kérdezni, hogy milyen kötelezettsége keletkezik a munkáltatónak adózási, térítési és munkajogi szempontból, ha egy vállalatcsoport tagjának munkavállalója a csoport másik tagjához utazik, majd ott dolgozik x órát (jogilag külön munkáltatók)? Itt is csak az utazás időtartama számít, de az ott töltött idő nem? A 2015-ös kormányrendelet szerint nem adható napidíj, ha a távollét időtartama nem éri el a 6 órát. Ez nem egyértelmű, hiszen ő távol van, de a munkáltató érdekében történő utazás nem biztos, hogy eléri a 6 órát, a munkavégzéssel együtt viszont már igen. Ebben az esetben jogosult lesz napidíjra? Ha a másik munkavégzési helyről egyenesen a lakhelyére utazik vissza, az beleszámít ebbe a fajta utazási időbe? Mikor és hogyan kell elrendelni a kiküldetést a fenti esetben? Költségek (napidíj) tekintetében van jelentősége annak, hogy a munkavégzés helye konkrétan meg van határozva, vagy csak nagyobb földrajzi terület van megadva? Segítségét köszönöm!

Külföldi delegáción résztvevő nem hivatali alkalmazott részére fizethető-e napidíj? Kérdés

A vállalatok és az állami, a kormányzati területen is érzékeltem, hogy a szervezettel jogviszonyban nem álló személyek (biztonsági szakember, szakmai tanácsadó, feleség) vesznek részt a kíséret tagjaként a kiküldetésen és a kiküldő fél tevékenységével összefüggő tevékenységet végeznek (rendezvényen előadó, rendezvény védnök, fogadó félként protokoll feladat). Milyen feltétel szükséges a részükre napidíj adásához, hogyan kell adóztatni, illetve járulékot fizetni, ha napidíj lett részükre megállapítva? Kötelesek-e nyilatkozni arról, hogy a kiküldetés alatt kaptak-e ellátást (vendégfogadás során ebéd, vacsora stb.), ami napidíj csökkentő tényező?

Kiküldetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kiküldetés fogalmának változásával kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy ezentúl az a munkavállaló is jogosult lesz belföldön kiküldetési napidíjra, akinek a munkaszerződésében az van, hogy a munkavégzés helye az üzleti partnerek telephelyeit is magában foglalja? Mi számít bele, hogyan kell számolni, hogy a távollét eléri-e a 6 órát? Köszönöm válaszát.

Kiküldetés fuvarosok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Olvasva az augusztusi változást, erősítsen meg, hogy jól értelmezem a jogszabályt. A fuvarozási tevékenységet folytató vállalkozás alkalmazottainak – akik belföldön nyújtanak szállítási szolgáltatást – a munkáltató megbízása alapján napidíjként, adómentesen 3000 forintot, illetve a telephelyre történő bejárásra idén még a 9 forintot elszámolhat kilométerenként?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Öregségi nyugdíj

Winkler Róbert

nyugdíjszakértő

Nyíltvégű lizing

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

A traszferár és az áfa kapcsolata

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink