298 találat a(z) ingatlaneladás cimkére

Ingatlanértékesítés áfájának arányosítása Kérdés

Társaságunk egy 2014-ben, saját vállalkozásban megvalósuló beruházás keretében felépített raktárépületét szeretne értékesíteni egy másik vállalkozásnak. A két cég kapcsolt vállalkozás. Az ingatlan 2014-ben épült, így már nem számít új ingatlannak. Az ingatlanértékesítésre adókötelezettséget választottunk. 2014-ben a költségek után az áfát visszaigényeltük. A vállalkozás teljes egészében adóköteles tevékenységet folytat. Jól gondoljuk, hogy így fordított áfásan számlázhatjuk ki az ingatlanértékesítést? Illetve a 2014-ben levont áfát kell-e ilyenkor arányosítani, lesz-e az értékesítés miatt visszafizetendő áfánk, mivel nem telt le a 20 év?

Vége a drágulásnak az ingatlanpiacon? Cikk

Visszaesett a kereslet az ingatlanpiacon, a vevők kivárnak, ha mégis a vásárlás mellett döntenek, akkor is nehezen. Egyre többen veszik igénybe ingatlanközvetítő segítségét, ugyanis szakmai segítség nélkül nem tudják reálisan felbecsülni ingatlanuk értékét.

Állami balatoni üdülőkre lehet licitálni Cikk

Árverésen értékesíti balatoni üdülőit a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. Az első ütemben értékesítésre szánt üdülők összértéke meghaladja a 2,5 milliárd forintot – közölte ma az állami vagyonkezelő.

Ingatlanértékesítés áfája Kérdés

Társaságunk ingatlanforgalmazással foglalkozó gazdasági társaság, lakóingatlan és nem lakóingatlan értékesítésére is adókötelezettséget választott. Amennyiben 2018. november 1. előtt jogerős építési engedéllyel rendelkező, 5 százalékos áfakulcsú lakóingatlant vásárolunk, és azt 2023. december 31-e előtt továbbértékesítjük, hány százalékos áfa terheli az értékesítést?

Ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértó! Egy kft. (általános szabályok szerinti áfaalany) vásárolt egy "kivett beépítetlen területet", magánszemélytől. Még ebben az évben változott az elképzelés a telekkel kapcsolatban, és a kft. eladta azt az egyik tagnak, aki ügyvezető is. Hogyan kell kiszámlázni, áfásan vagy 0 százalék áfával? A kft. nincs bejelentkezve ingatlanértékesítés esetében az áfa hatálya alá.

Véget ért az aranykor a fővárosi ingatlanpiacon? Cikk

Ma már szakértőre és megfelelő árazásra van szükség, ha sikeresen értékesíteni akarjuk ingatlanunkat a belvárosi ingatlanpiacon. Óriásira nőtt ugyanis a kínálat, és a vevők nagyon megnézik, mit vásárolnak – állapítja meg a Balla Ingatlan.

Ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! X Kft. 4 éve vásárolt egy telket (ipari, építési telek), melynek áfáját teljes egészében visszaigényelte, lévén, hogy a telket telephelyként, adóköteles tevékenységéhez használja. Néhány hónapja a telek egy pici részét bérbeadta, de sajnos nem tette áfakötelessé az ingatlan-bérbeadást. A jövő évben értékesíteni szeretné a telket. Kérdésem: eladáskor hogyan kezelem a beszerzéskor levont áfát, s hogyan alakulna a helyzet, ha az ingatlan-bérbeadásra áfakötelezettséget választott volna? Válaszát előre is köszönöm!

Ingatlaneladás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Idén eladtam a lakóingatlanomat, és most veszek egy telket, amire szintén lakóingatlant fogok építeni, még ebben az évben. Az a kérdésem, hogy vonatkozik-e rám az illetékmentesség ebben az esetben is? Ha igen, a telekvásárlást be kell jelenteni?

Ingatlaneladás, szja-alap? Kérdés

Elnézést, pontosítani szeretném a korábbi kérdésemet: Egy lakóház, udvar teljes eladási ára 2019-ben 8 000 000 forint. Az ingatlant két testvér örökölte a szülőktől. 2/4-ed rész apai örökségként 1998-ban (tehát nem adóalap). A második 2/4-ed részt anyai örökségként 2018 novemberében örökölték. A 2018. évi hagyatéki végzés alapján a 2/4-ed rész adó és értékbizonyitvány szerinti értéke 2 650 000 forint, a temetési és közjegyzői költség 433 700 forint. Jól gondolom-e, hogy egy-egy testvér nettó adóalapja 916 300 forint lesz?

Ideiglenes jellegű iparűzési tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. saját tulajdonú ingatlan adásvétellel foglalkozik. Különböző városokban vásárol ingatlant, amire beruházást valósit meg és eladja az ingatlant, vagy plusz beruházás nélkül továbbértékesíti az ingatlant. A kérdésem az, hogy iparűzési adó tekintetében minden városba be kell jelentkezni ahol ingatlanhasznosítás lesz? Vagy ideiglenes jelleggel kell bejelentkezni az ipa alá?

Ingatlaneladás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély fiának ajándékozta az ingatlanát 2016-ban, aki (a fia) rá egy hónapra a feleségének ajándékozta az ingatlan 1/2-ed részét. Az ajándékozási szerződésben 23 millió forint szerepel a teljes ingatlanra. A házaspár értékesítette az ingatlant 48 millió forint értékben 2018-ban. A pár Amerikában él, nem tervezik se más ingatlan, se egyéb felhasználását a pénznek. Kérdésem az lenne, hogy az ajándékozásnál hogyan alakul a jövedelem kiszámítása? Kell-e adót fizetnie a házaspárnak?

Ingatlaneladás Kérdés

Kérem segítségüket az alábbiakra vonatkozóan: ügyfelem építtetett egy ingatlant, amit használatba vételi engedély kiadását megelőzően értékesített 2018 júliusában tulajdonjog-fenntartással. Ezen időponttól tovább folyik az építkezés, a felmerülő költségek a nevére szóló számlák alapján kerülnek kifizetésre. A használatba vételi engedély jogerőre emelkedett 2018 decemberében. Az építés lezárása, az utolsó vételárrészlet kifizetése és a végleges tulajdonba adás ez év júniusában várható. Kérdésem: mikor kell bevallania az értékesítésből származó jövedelmet. Köszönettel: Tóth Éva

Ingatlaneladás, szja-fizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018-ban 10,4 millió forintért eladásra került a 2015-ben 6,8 millió forintért vásárolt lakás. Keletkezett-e szja-köteles jövedelem, ha az eladó 2018-ban az ingatlan vételárából házat vásárolt?

Kiva adózás 2019 Kérdés

– A 2019-es évben egy kivás cégnek ingatlaneladásból nyeresége képződik. Ha jövő évben (2020-ra) visszajelentkezik társasági adó hatálya alá, akkor az idei évben keletkezett nyereség, amit osztalékba kíván helyezni, hogyan adózik, 9% társasági adót fizetünk vagy 13% kivát? És ez a fizetési kötelezettség mikor és milyen formában merül fel a cégnek? – Ha a kivás cég ebből a nyereségből véglegesen szeretne átadni pénzeszközt egy társasági adó hatálya alá tartozó cégnek, akkor hogyan adózik ezután a kivás, illetve a társasági adó hatálya alá tartozó cég? Kérem mielőbbi szíves segítségüket!

Ingatlaneladás Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária! 2017-ben tartási-életjáradéki szerződést kötött egy magánszemély két eltartóval, 50-50 százalékban. Az eltartók havonta fizettek az eltartottnak egy összeget, és vállalták, hogy halála esetén kívánságának megfelelően eltemetik. Az eltartottnak élethosszig tartó haszonélvezete volt. 2018-ban elhunyt, az eltartók értékesítették az ingatlant. A tartási szerződésben 24 millió forintban jelölték meg az ingatlan értékét. A NAV az illeték alapjául az egy főre jutó összeget – 12 millió forintot – csökkentette a haszonélvezeti jog értékével, azaz 9 millió 600 ezer forint után kérte az illetéket. Kérdésem, hogy az eladási árból (32 millió forint) a 12 millió forintot vagy a csökkentett összeget vonhatom le, a befizetett illetékkel együtt? Másik kérdésem, hogy a temetési költség levonható-e? A számla az egyik eltartó nevére szól csak, így ő veheti figyelembe (nem egyenesági rokonok) a teljes összeget vagy megoszthatják? Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyiadó-számítás komplex megosztással

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó és a könyvkiadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink