Kérdések és válaszok

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
Szakértőnktől csak előfizetőink és egy alkalommal 14 napos próba felhasználóink kérdezhetnek!

Mielőtt kérdez...

Felhívjuk figyelmét, hogy a szolgáltatás keretében általános jellegű – a jogszabályi előírásokhoz, követelményekhez kapcsolódó – kérdések megválaszolására van lehetőségünk.

  • egy beküldött kérdésben lehetőség szerint csak egy kérdést fogalmazzon meg;
  • a kérdése mindig legyen konkrét, jól körülhatárolható;
  • a kérdésében próbáljon meg minél több információt megadni;
  • a kérdését lehetőség szerint egy témakörről és szakterületről (pl. áfa, szja, tao, tb) tegye fel;
  • ha név nélkül szeretne kérdést feltenni, ne írja alá a kérdését, és pipálja be az "anonim kérdésfeltevés" szöveg előtti négyzetet.

Részletes információt a Kérdések és válaszok szolgáltatásról ITT talál.

Megválaszolva

0 komment

Láncértékesítés?

Áfa

Üdvözlöm Tisztelt Válaszadó! Kérdésem: cégünk holland cégtől árut vesz, holland cégnek adja el. Az áru nem hagyja el Hollandiát. A szállító nekünk hogyan számlázzon, esetleg holland áfásan (ELEKÁFÁ-n visszakérhetjük?) Mi hogyan számlázhatjuk holland vevő felé? Köszönöm előre is válaszukat!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Egyéni vállalkozó – rezsiköltség elszámolása

Szja / Ekho / Különadó

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó a szülei tulajdonában lévő ingatlanban végzi a tevékenységét, vállalkozásának ez a székhelye. Bérleti szerződés nincs. Általános szabályok szerint adózik. A terület arányában elszámolhatja-e a rezsiköltségének rá eső részét? Ha igen, milyen dokumentáció szükséges? Válaszukat előre is köszönöm! M. Zsuzsa

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Rehabilitációs hozzájárulás

Tb / Járulékok / Nyugdíj

Tisztelt Szakértő! Elakadtam a rehabilitációs létszám kalkulációban. Eddig úgy számoltam, hogy ha egy megváltozott munkaképességű például május 20-án lépett be, akkor ő 0,5 főnek számított (42 nap / 91 nap) a II. negyedévre, de most egy olyan infót kaptam, hogy rájuk is le kell húzni egy átlagos létszámot, de úgy más számot kapunk, mint ezzel a napra pontos arányosítással. Azért sem gondolom jónak az átlagos létszámmal való kalkulálást, mert lehet, hogy belép például március 1-jén a dolgozó, de csak 06. 20-ától lesz megváltozott munkaképességű, tehát az első esetben 3 hónapban is jár rá a kedvezmény, a második esetben viszont csak 11 napig. Néztem a törvényt, de nem egyértelmű számomra. Válaszát köszönöm!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Pótbefizetés végelszámolásnál

Társasági jog

Tisztelt Szakértő! A gazdasági társaság tagjai elhatározták a cég egyszerűsített végelszámolását. Korábban a tagok a társasági szerződésben foglaltaknak megfelelően a veszteségek fedezetére és a saját tőke miatt pótbefizetést eszközöltek. Időközben a tagok végelszámolást határoztak el. A kérdésem, hogy a végelszámolás során a pótbefizetést vissza kell-e fizetni a tagok részére? A vállalkozás vagyona nem nyújt fedezetet a pótbefizetés teljes összegének visszafizetésére, így ebben az esetben, mint elengedett kötelezettséget kell figyelembe venni, és meg kell fizetni a társasági adót és illetéket? Vagy csak azon összeget kell figyelembe venni a visszafizetésnél vagy az elengedésnél, amely a jegyzett tőkén felüli összeg? Válaszát előre is köszönöm!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Piaci ár alatti szerzés jövedelmének adózása

Szja / Ekho / Különadó

Tisztelt Szakértő! A cégünk nyugdíjas ügyvezető tulajdonosa, aki egyéb tevékenységet nem végez a cégnél, beszerzési áron megvásárol a cégtől egy rúd befektetési aranyat. Az arany beszerzési ára alacsonyabb, mint a piaci ár. A kettő különbözete a vevő jövedelme lesz, ami után véleményünk szerint csak szja-t kell fizetnie a vevőnek. Kérdés, hogy a cégnek milyen teendője van a vevőnél keletkező jövedelem adózásával kapcsolatosan. Szja-t nem tudunk levonni, hiszen mi nem fizetünk neki semmit, a vételárat ő fizeti. Kell-e bármit szerepeltetnünk az ügylettel kapcsolatosan a bevallásban, illetve van-e bármilyen fizetési kötelezettségünk az állam felé, vagy ezt a vevőnek kell intéznie és megfizetnie? Ha a vevőnek kell az adót megfizetnie, akkor neki mikor keletkezik a kötelezettsége, amikor a cégtől megveszi alacsonyabb áron, vagy amikor majd a jövőben eladja az aranyat a szerzési értéknél drágábban? Köszönöm válaszát!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Elektromos autótöltő telepítése és áfatartalma

Áfa

Tisztelt Szakértő! Egy magyarországi szálloda, amely az áfa hatálya alá tartozik, és kft.-ként üzemel, a parkolójában elektromos autótöltő telepítését végzi (a szálloda vendégei részére). A töltésből származó bevétel kizárólag a töltő forgalmazóját érinti, a szálloda csak az áramot közvetíti a töltő forgalmazójának. A telepítés költségei azonban szerződés szerint a szállodát terhelik. Kérdésem az lenne, hogy a töltő telepítésével kapcsolatos költségek áfatartalma levonásba helyezhető-e, vagy vonatkozik ez esetben is rá a személygépjárműhöz kapcsolódó költségek áfalevonási korlátozása? A másik kérdés pedig, hogy a közvetített áram áfatartalma levonásba helyezhető-e? Válaszát előre is köszönöm.

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Bírság a kivaalapban

Kata, kiva

Tisztelt Szakértő! A Kiva tv. 20. § (3) bekezdés e) pontja alapján az adóalap megállapításakor növelő tételként kell figyelembe venni „az adóalanyiság időszakában bármely időszakra megállapított és megfizetett bírság, pótlék összegét”. Mely bírságok képeznek fizetési kötelezettséget? (lenti példákban minden esetben fennáll a „megfizetettségi” kritérium is). Egy nemzetközi fuvarozással foglalkozó társaságnál felmerül(het)nek például az alábbi bírságok: útdíjhasználat fizetési kötelezettségének elmulasztása; autópálya, híd, alagút ... használati díj fizetési kötelezettségének elmulasztása; gyorshajtás, parkolási díj … meg nem fizetéséből fakadó bírság, pótdíj fizetése … A társaság vezetése úgy gondolja, hogy ezek egy része a tevékenység végzése során elkerülhető (tehát a munkavállaló hibájából fakad), ezért ezt a részt az okozó dolgozóval megtérítteti, másik része azonban a tevékenység végzése érdekében (amiatt) keletkezik. A példák szerint mely esetekre igaz a kivaalap-növelési kötelezettség? Válaszát köszönöm!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

EU-s adózás, munkáltató adójogi kötelezettsege

Általános

Tisztelt Adózóna! Amennyiben egy EU-s tagállamban (Svédország) bejelentett munkavállaló Magyarországról dolgozik távmunkában 183 napot (per év) meghaladó mértékben, keletkezhet-e a munkaadónak bármilyen adókötelezettsége Magyarország fele? A munkáltató magyar telephellyel, vagy bármilyen magyar kötődéssel NEM rendelkezik. A munkavállaló svéd-magyar kettős állampolgár, aki mindkét országban rendelkezik lakcímmel.

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Napelemrendszer

Helyi adó

Tisztelt Szakértő! Magyarországi társaságunknál napelemrendszer kivitelezése zajlik. A napelemek telepítése tulajdonunkban lévő, eddig füves területként használt telekrészre történik. Kérdésem, hogy a helyi önkormányzathoz be kell-e ezt a napelemrendszert jelenteni. Illetve változtatja-e a telek-, építményadónkat? Válaszát köszönöm!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Lakásszövetkezet – végrehajtási bevétel besorolása társasági adó szempontjából (2)

Számvitel

Tisztelt Szakértő! Kiegészítés az eredeti kérdéshez (Link: https://adozona.hu/kerdesek/2025_6_30_Lakasszovetkezet__vegrehajtasi_be_dgc) A lakásszövetkezetünk egyszeres könyvvitelt alkalmaz, nem kettős könyvvitelt. A 479/2016. kormányrendelet is említi az egyszeres könyvvitelt alkalmazó lakásszövetkezeteket. Nincs tudomásunk arról, ami minden lakásszövetkezetet köteles a kettős könyvvitel alkalmazására, csak a kivaalanyok esetében. Szövetkezetünk nem jelentkezett be a kiva hatálya alá. Idézet: (A 479/2016. (XII. 28.) Korm. rendelet 30. § (2) Kettős könyvvitelt köteles vezetni – figyelemmel a 33. § (1)–(4) bekezdésében foglaltakra – a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló törvény hatálya alá bejelentkezett lakásszövetkezet.) Másik, korábban a Lsz. TAO köteles bevételeihez kapcs. kérdés/válasz az alábbi linken van: https://adozona.hu/kerdesek/2024_11_25_Lakasszovetkezet_Tao_adokoteles_b_uex, ebben megemlítésre kerül, hogy a perben megállapított végrehajtás útján beszedett összegekből elért bevétel, feltételezve, hogy az az építési és fenntartási tevékenységhez kapcsolódik, az a lakásszövetkezet alaptevékenységhez kapcsolódó bevételnek számít. Elnézést, ha nem volt egyértelmű a feltett kérdés célja. Nem a bevétel időbeni elszámolásra vonatkozott, hanem arra, hogy vajon vállalkozási, vagy alaptevékenység alá kell-e besorolni a végrehajtás bevételét, amennyiben az alap gazdasági esemény/szerződés a vállalkozási tev. körébe tartozott. Köszönettel

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Amerikai illetőségű magánszemélynek osztalék

Szja / Ekho / Különadó

Tisztelt Szakértő! Egy X projekt kft. tulajdonosa amerikai illetőségű magánszemély. A kft. 23.10 alakult akkor tagi és banki kölcsönből vásárolt egy belvárosi ingatlant, majd felújította és 2025. 02. hóban értékesítette a kft. Az ebből származó nyereség terhére a kft. most osztalékelőleget fizetne a magyar és amerikai magánszemélynek. Kérdésem, hogy az amerikai illetőségű magánszemélytől 15% szja levonását kell eszközölni? Hogy jár el a kft. jogkövetően milyen adókat és járulékokat kell levonni most 2025. júliusban az amerikai illetőségű magánszemélynek fizetett osztalékelőlegből? Később az osztalékelőleg osztalékká válásakor van-e egyéb teendő? A válaszát előre is köszönöm!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Kiva áttérési különbözet

Kata, kiva

Tisztelt Szakértő! Egy cég 2023-tól 2024. 12. 31-éig volt kivás vállalkozó, a 2024. évi eredmény csak 2025. év elején került az eredménytartalékba, emiatt változott 2021-től a törvény. A kérdésem az, hogy melyik évben könyvelem az áttérési különbözetet a fejlesztési tartalékra. Én úgy gondolom, hogy mivel a 2024. évi eredmény csak 2025-ben lesz eredménytartalék, akkor kell könyvelnem az áttérési különbözetet is. Még egy kérdés, hogy a 2025. évben jóváhagyott kivás osztalék után mikor kell befizetni a 10% kivát, és milyen nyomtatványon kell bevallani. Válaszát köszönöm!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Átalányadós egyéni vállalkozó

Általános

Tisztelt Szakértő! Újonnan indult egyéni vállalkozóval kapcsolatban felmerült kérdések: 1. Főállás mellett átalányadós egyéni vállalkozónak be kell-e jelentkeznie a T1041 nyomtatványon? 2. Az átalányadóban a szépségipar egyes tevékenységei 80%-os költséghányadot vehetnek figyelembe. Hol lehet megtudni, hogy a 962203 sminkelés, műszempilla építés 40 vagy 80%-os költséghányad alá tartozik-e? 3. Az egyéni vállalkozó 2025. 06. 04-én tévesen áfafizetési kötelezettség alá jelentette be magát. A bevétele messze el fog maradni az éves 18 millió Ft-os értékhatártól. Mikor léphet ki legkorábban az áfakörből? Köszönöm a választ!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Kettős adóztatás – Szlovénia

Szja / Ekho / Különadó

Tisztelt Szakértő! Jelenleg Magyarországon török állampolgár korlátozottan vállalhat munkát. Ügyfelem baklavagyártással foglalkozik, kifejezetten török cukrászra lenne szüksége, de jelenleg ez kivitelezhetetlen. Megoldásnak az jutott eszébe ügyfelemnek, hogy Szlovéniába megy a török cukrász, és a szlovén cég 6 hónapra kiközvetíti a magyar cégnek a cukrászt (persze ez csak átmeneti megoldás). Ez megoldható? A szlovén és a magyar cég nem kapcsolt vállalkozások. További kérdés, hogy mivel a cukrász magyar tartózkodása nem éri el a 183 napot, teljes egészében Szlovéniában adózik? Köszönöm!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Egyéni vállalkozó, kriptotoken

Általános

Egyéni vállalkozó szerződéses kapcsolatban áll egy amerikai céggel, havonta számláz szoftverfejlesztést dollárban. 2025. évtől negyedévente bónuszként kap bizonyos mennyiségű kriptotokent a szerződéses cég saját tokenjéből. Kérdésem, ezt hogyan kell számlázni, át kell váltani dollárra és dollár számlát kell kibocsátani, majd a nyilvántartásban át kell számolni forintra? Másik kérdés, mikor kell adót fizetni utána, amikor kivonja az egyéni vállalkozó a kriptovilágból, vagy ettől függetlenül, amikor leszámlázza? Kettős könyvvitel esetében olvastam a javaslatukat, hogy követelésként kell nyilvántartani a kivonásig, de mi a helyzet egyéni vállalkozás esetében, amikor pénzügyi szemléletben könyvelünk? Köszönettel, várom válaszukat, Szűcs Istvánné

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Külföldi partner magyar adószámmal

Áfa

Tisztelt Szakértő! Egy osztrák cégnek Magyarországon raktárt adunk bérbe és a mozdonyaikat karbantartjuk, javítjuk. Rendelkezik magyar adószámmal, de nincs telephelye Magyarországon (erről nyilatkozott). Azzal a kéréssel fordult vállalatunkhoz, hogy a Magyarországon lévő raktár bérleti díját a magyar adószámára, a mozdonyok karbantartására vonatkozó számlát az osztrák közösségi adószámára állítsuk ki. A mozdonyok Magyarországon mozognak, nem hagyják el az országot, a javítás, karbantartás is itt történik. Mindkét szolgáltatás teljesítési helye Magyarországon van. Kérdésem az lenne, hogy szolgáltatásonként (raktárbérleti díj, karbantartási díj) melyik adószámmal, milyen áfakulccsal állíthatom ki helyesen a számlákat? Válaszát köszönöm!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Gyed, gyes bölcsibe íratás esetén

Tb / Járulékok / Nyugdíj

Tisztelt Szakértő! Kislányom másfél éves, ősztől szeretném bölcsibe adni. De nem tervezek visszamenni dolgozni, mert felszámolás alatt áll a cégem és nem vennének vissza, valamint egyelőre csak fél napra adnám be a kislányomat, fél napot még vele lennék, viszont tudtommal már így is elesnék a gyermekgondozási díjtól (11. 12-én tölti a kettő évet). Kérdésem, hogy van-e olyan lehetőség, hogy bár eddig én kaptam a gyermekgondozási díjat kislányom után, ősztől a férjem igényelje, és én majd csak november 13-ától a gyermekgondozási segélyt? Mindkettőnknek a saját munkáltatónknál kell kérvényezni a lemondást/igénylést? Ilyen esetben nekem megszűnne a biztosítotti jogviszonyom erre a két és fél hónapra, amíg apa kapja a gyermekgondozási díjat? Ez abból a szempontból fontos, hogy tervezünk kistestvért, de még nincs úton, nem tudjuk, mikor érkezik, viszont a majd vele járó csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj miatt figyelnem kell rá, hogy legyen biztosítotti jogviszonyom (2 év alatt 365 nap, ha jól tudom). Ha viszont nem kivitelezhető az, hogy apa igényelje a gyermekgondozási díj utolsó két és fél hónapját, utána újra én a gyermekgondozást segítő ellátást, akkor csak a 2. születésnapjától adnánk be bölcsibe, hogy ne legyen probléma a biztosítotti jogviszonyommal. A bölcsibe íratás a gyermekgondozást segítő ellátás folyósítását nem befolyásolja, ugye? Előre is hálásan köszönöm a segítségét!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Egyszerűsített foglalkoztatás

Munkajog

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági tevékenységet folytató vállalkozás egyszerűsített foglalkoztatás keretein belül alkalmaz munkavállalókat. A munkavállalókat egész évben foglalkoztatják. A mezőgazdasági termelés során a betakarítási munkák szezonhoz igazodva történnek, míg a karbantartási és javítási munkákat az idényen kívüli időszakban végzik. Ez esetben rész- vagy esetleg teljes időszakban mezőgazdasági idénymunkásoknak számítanak? Az előbb említett munkavállalókat a munkáltató egy évben hány napig foglalkoztathatja, valamint hogyan alakul a munkáltató egy évben maximálisan, egyszerűsített foglalkoztatás keretein belül foglalkoztatható munkavállalóinak a száma? Köszönettel: Szombati Imréné

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Lakásszövetkezet – végrehajtási bevétel besorolása társasági adó szempontjából

Társasági adó / Innovációs járulék

Tisztelt Szakértő! Lakásszövetkezetünk végrehajtás eredményeként, rendszeres jövedelemből letiltás útján havi bevételt realizál (az egy összegű végrehajtás nem volt lehetséges). A perben megállapított végrehajtás útján beszedett összegekből elért bevétel, feltételezve, hogy az az építési és fenntartási tevékenységhez kapcsolódik, az alaptevékenységhez kapcsolódó bevételnek számít. A behajtás elmaradt bérleti díjból és annak késedelmi kamataiból származik. Az adós a lakásszövetkezettől – a hozzá tartozó albetéteket tekintve nem tulajdonos – egy üzlethelyiséget bérelt és üzemeltetett korábban, és ez a bérleti szerződés az elmaradás eredményeként felmondásra került. A behajtás összege még évekig rendszeres jövedelmet eredményez. Amennyiben a végrehajtási bevétel ehhez a korábbi szerződéshez kötődik, úgy azt vállalkozási bevételként kell-e kezelnünk a Tao 10% küszöb megállapítása során? Köszönettel.

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Tevékenységek számviteli szétválasztása egyszerűsített éves beszámolót készítőnél

Számvitel

Tisztelt Szakértő! A 235/2023. kormányrendelet az állami hulladékgazdálkodási közfeladat ellátásához kapcsolódó tevékenységek számviteli szétválasztására vonatkozó részletes szabályokról szóló kormányrendelet az egyszerűsített éves beszámolót készítő autóbontóra is vonatkozik-e, vagy csak az éves beszámolót készítőkre?

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Figyelem! Bezárás

Kedves Előfizetőnk! A Kérdések és válaszok menüpont alatt egyszerre 100 db kérdés megfigyelésére van lehetőség. Ön elérte ezt a határt, így újabb kérdés követését úgy tudja beállítani, ha a korábbiakból töröl. A törléssel csak a saját megfigyelését törli, a kérdéseket természetesen továbbra is megtalálja az oldalon.

Kérjük, várjon! Kérjük, várjon!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
VIDEÓ
2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3