Kérdések és válaszok
A folytatáshoz előfizetés szükséges!
Szakértőnktől csak előfizetőink és egy alkalommal 14 napos próba felhasználóink kérdezhetnek!
Mielőtt kérdez...
Felhívjuk figyelmét, hogy a szolgáltatás keretében általános jellegű – a jogszabályi előírásokhoz, követelményekhez kapcsolódó – kérdések megválaszolására van lehetőségünk.
- egy beküldött kérdésben lehetőség szerint csak egy kérdést fogalmazzon meg;
- a kérdése mindig legyen konkrét, jól körülhatárolható;
- a kérdésében próbáljon meg minél több információt megadni;
- a kérdését lehetőség szerint egy témakörről és szakterületről (pl. áfa, szja, tao, tb) tegye fel;
- ha név nélkül szeretne kérdést feltenni, ne írja alá a kérdését, és pipálja be az "anonim kérdésfeltevés" szöveg előtti négyzetet.
Részletes információt a Kérdések és válaszok szolgáltatásról ITT talál.
Megválaszolva
0 komment
Munkáltató személyében bekövetkező változás
MunkajogTisztelt Szakértő! Adott két gazdasági társaság. "A" társaság átadja "B" társaságnak a munkavállalóit jogutódlás formájában. "A" társaságnál igényelt munkabérelőleget a munkavállaló, ezt, ha jól gondolom a munkavállaló "B" társaságnak fogja tovább törleszteni. A két társaságnak milyen módon kell elszámolnia egymás között ilyen esetben? Válaszát előre is köszönöm!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Felmondási idő felének ledolgoztatása
MunkajogTisztelt Szakértő! Ha a munkáltató felmond a munkavállalónak, és az Mt. 70. § (1) alapján a felmondási idő fele alól menti fel munkavégzés alól a munkavállalót, akkor ebben az esetben a másik felére (amikor munkát végez a munkavállaló) munkabért vagy felmentési díjat, amely távolléti díj vagy esetleg mindkettőt kell számfejteni? Köszönöm a válaszát!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Sajátrezsis beruházás értelmezése
ÁltalánosTisztelt Szakértő! Egy vállalkozás saját előállítású eszközként elkészített egy szoftvert, amely a belső működést fogja szolgálni. Ebbe bizonyos munkavállalók bérköltsége kerül bele, valamint egy külső cég tesztelte, ami a teljes összeg 53 százalékát tette ki. Ezzel kapcsolatban két kérdés merült fel. Mivel a teljes eszköz értékének több mint a felét külső cég végezte, így lehet-e sajátrezsisként kezelni ezt a gazdasági eseményt, valamint mivel ez nem tárgyi eszköz, hanem immateriális jószág, ebben az esetben az áfát be kell-e fizetni utána (és levonni)? Előre is köszönöm a választ!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Harmadik országból igénybe vett szolgáltatás
ÁfaTisztelt Szakértő! Alanyi adómentes cég harmadik országból vett igénybe szolgáltatást. Jelezve lett, hogy cég nevében szeretne számlát kapni. A számlát MOSS rendszeren keresztül állították ki. Az adótartalma 0 értékű. Ebben az esetben az áfabevallás 27. során szerepeltetni kell-e a számlát, és ez alapján fizetendő adó keletkezik-e? Köszönöm a választ!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Özvegyi nyugdíjas munkaviszonyban fizetett bér járulékai
Tb / Járulékok / NyugdíjTisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni a következőben! 2024.06. hóban meghalt a férjem. 53 évesen özvegyi nyugdíjat kapok egy éven keresztül. Munkaviszonyban dolgozom. Az elmúlt lassan egy évben a munkahelyemen én nyugdíjasnak számítok, nyugdíj melletti munkavégzés? Az özvegyi nyugdíj befolyásolja-e a munkaviszonyban elért jövedelem levonásait, azaz ugyanúgy az szja-t és tb-járulékot le kell vonni a bérből vagy nem? Válaszát előre is köszönöm!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Bérbeadás bevételének csökkentése más településen bérelt ingatlan esetén
Szja / Ekho / KülönadóTisztelt Szakértő! Az szja-bevallásban érvényesíthető-e a címben jelölt kedvezmény az szja-törvény 17. paragrafus (5) bekezdése alapján, ha Budapesten két különböző kerületben található a bérbe adott és a bérbe vett ingatlan? A „más településen” fogalmat hogyan kell értelmezni? Köszönöm a választ!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Ingatlanvagyonnal rendelkező társaság
IlletékTisztelt Szakértő! Átvettem egy cég könyvelését, amely jelentős ingatlanvagyonnal rendelkezik. Az ingatlanokat évtizedekkel korábban szerezte. A cégben nem volt üzletrész-átruházás, kivéve örökléssel. Kérdésem az, hogy be kell-e jelenteni a NAV-nak, hogy a kft. ingatlanvagyonnal rendelkezik? Megtehető-e ez így utólag? Ha igen, akkor milyen úton? Vagy csak azt kell jelenteni a VBBA nyomtatványon, ha üzletrész-átruházás történik? Köszönettel!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Bejelentkezés és adóelőlegek (tao, hipa, innovációs járulék)
Általános
Tisztelt Szakértő!
Külföldi társaság belföldön – 18 hónapos – építési-szerelési tevékenységére tekintettel a hipa, innovációs járulék és tao hatálya alá kerül (telephelye keletkezik). Kérdésem az adóelőlegekkel és a telephely-bejelentésekkel kapcsolatos. Kérem szíveskedjen megerősíteni – vagy kijavítani – a következőket!
1. Társasági adó
- Adókötelezettség bejelentése: a ‘T201-es nyomtatványon (A-lap 23. rovat => GFO 932) bejelentjük, amint a releváns nemzetközi egyezményben rögzített időszak (12 hónap) eltelt, és bizonyossá válik, hogy a releváns egyezmény és a Tao. tv. alapján is telephely keletkezik (kb. 2026 májusában). Ezt követően, a következő év május 31-gyel (2027. május) beadunk egy 2629-es nyomtatványt [Tao. tv. 5. § (3a)].
- Adóelőleg: nem kell előleget fizetni, amikor a ‘T201-es nyomtatvánnyal bejelentkezünk a Tao. tv. hatálya alá. Helyette majd csak a 2629-es bevallásban kell előleget vallani.
2. Hipa
- Adókötelezettség bejelentése: ‘T201-es nyomtatvánnyal szintén.
- Adóelőleg: Az e-önkormányzat.hu-n keresztül tudok előleget bevallani, ami a telephely-regisztrálással együtt esedékes [Htv. 41. § (3) és (6) bek.].
3. Innovációs járulék
- Adókötelezettség bejelentése: nem kell külön bejelenteni sehol [először majd a 2529-es bevallásban vallok innovot: NY-02. lap 58. sor bejelölt lesz!]
- Adóelőleg: ezt alapvetően a ’49-es nyomtatványon szokás, de ebben az esetben nem kell beadni: először majd a 2529-esen vallok előleget.
Köszönettel: Márta
Megválaszolva
0 komment
Rövid távú (home office) munkavégzés külföldről
Szja / Ekho / KülönadóTisztelt Szakértő! Egy munkavállaló nyáron maximum 3-4 hónapra Portugáliából dolgozna be. Magyar állandó lakcíme megmaradna, kint nem keletkezne lakcíme. A kinti lakhelye saját bérlemény, a munkáltatónak nincs köze hozzá, telephelyet ezért nem keletkeztet. Kint a magyar vállalat nem rendelkezik leányvállalattal, nem beszélünk kiküldetésről sem. Egyszerűen a nyári szabadságait meghosszabbítva kintről dolgozna be a munkavállaló, munkaköre ezt lehetővé teszi. Magyarországon is távmunkaszerződéssel rendelkezik. Értelmezésünkben, mivel az évben a 183 napot nem haladja meg a kint tartózkodás, a magyar munkavállaló a magyar állandó lakcímét megtartja, kint lakcíme nem keletkezik, ezért a belföldi adóügyi illetősége megmarad. Csak munkabére van, más jövedelemmel nem rendelkezik. Munkáltató szeretné engedélyezni ezt. Milyen kötelezettsége van a munkáltatónak és a munkavállalónak? Mire kell figyelni akár az adó szempontjából, akár a tb. oldaláról? Köszönöm válaszát!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Közüzemi költség elszámolása
ÁltalánosTisztelt Szakértő! Adott egy gazdasági társaság, a közüzemi költség az ügyvezető nevére szól, a felhasználási hely a cég székhelye, ahol gyorsétterem üzemel A kérdésem az lenne, hogy költségként el lehet-e számolni, az áfát visszatudja-e a társaság igényelni?
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Elévült követelés
ÁltalánosTisztelt Adószakértő! A számviteli törvény (2000. évi C. törvény, rövidítve: Szt.) szerint a beszámoló mérlegében behajthatatlan követelést nem lehet kimutatni. 2019.09.15-én lejárt követelés után érékvesztés lett elszámolva 2021-től de 2024.-09.15-ével elévültnek tekintendő a követelés (a Ptk. szerint 5 év elteltével). A követelésre kaptunk az adóstól egy tartozáselismervényt, hogy a fennálló tartozás 2025.12.31-éig rendezni fogja.(Folyamatosan utalt kisebb összegeket is az évek alatt.) 1. Ez alapján az értékvesztés visszaírható és követelésként kimutatható? 2. Mindenképp ki kell vezetni a könyvekből elévült követelésként?
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Csapatépítő tréning
ÁltalánosTisztelt Szakértő! Cégünk 2 napos csapatépítő tréninget szervez. A tréning keretében lesz közös főzés, kirándulás, játékos feladatok, melyet a cég fizet. A cég fizeti továbbá a szállás, terembérlet és ebéd költségeket, a tréningre az anyavállalat munkavállalói is meghívásra kerülnek. A fenti költségek a tao-törvény szerint elszámolható költségnek minősülnek? A szállás, terembérlet áfája visszaigényelhető? Az étkezés után kell csak szja-t és a szochót fizetni? Az anyavállalat munkavállalói után megfizetett költségek is elszámolhatók fentiek szerint? Köszönettel: Mónika
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Egyéb jövedelem, kiva
Kata, kivaTisztelt Adózóna! Kivás cég esetében a magánszemélynek fizetett kölcsön után járó kamat kivaalapot képez-e? A magánszemélynek a kifizetőnél nincs biztosítási jogviszonya, így nem jogviszonyos jövedelemként, hanem egyéb jövedelemként kerül számfejtésre a fizetett kamat, amely nem kivás cég esetében 15 százalék szja-levonást és 13 százalék kifizetői szocho fizetést eredményezne. Köszönettel:
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Nyugdíjas vállalkozó orvos munkavisznyba lép át
Tb / Járulékok / NyugdíjTisztelt Szakértő! Átalányadózó nyugdíjas egyéni vállalkozó orvos egy állami kórházzal szolgálati jogviszonyt (munkaszerződéssel) létesít, ennek feltétele, hogy szüneteltesse a nyugdíjának folyósítását az Államkincstárnál. Kérdéseim : 1. A szolgálati jogviszonyban a nyugdíj szüneteltetése után is megmarad mint nyugdíjas járulék alóli mentessége a kórházi munkabér után? 2. Működhet-e tovább a vállalkozása, vagyis más egészségügyi intézménnyel köthet-e vállalkozási szerződést. Válaszát köszönöm!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Egyéni vállalkozás szüneteltetése
Tb / Járulékok / NyugdíjTisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó 04. 08-tól szünetelteti vállalkozását. Heti 40 órás munkaviszonya volt 04. 12-ig. Kell-e neki járulékot fizetnie 04. 13-tól 04. 30-ig, amikor már főállású a jogviszonya az egyéni vállalkozásban? Köszönöm válaszát!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Alapítványi bevétel
ÁltalánosTisztelt Szakértő! Általános iskolai alapítvány alapító okirata alapján az iskola pedagógia arculat fejlesztése, tehetséggondozás, az iskolai felszereltség többek között élsportolók támogatása, német kisebbségi hagyományőrzés ápolása a célja. Alapítványunk segít a tanulók sport,- iskolai,- városi rendezvényeken való megjelenésen használt iskolai emblémával ellátott egyen-pólók, és egyen-nyakkendők beszerzésben. Ezt a tevékenységet a tanulók alapítványi befizetéséből méret és darabszám igény szerint rendeli meg, ebből fizeti ki és osztja szét az iskola tanulói élsportolói, diákjai között. Segít az egyenruhák beszerzésében. Mindezt természetesen bekerülési áron az iskolai hagyományok megőrzése céljából. Az alapítvány részéről visszatérő kérdés, hogy a diákok egyenruhájának alapítványunkon keresztül történő beszerzése és szétosztása (haszon nélkül) társasági adóalap alá tartozó tevékenység-e. Olvasatomban és véleményem szerint a tevékenység nem nyereség céljából történik, hanem kizárólag a diákok szükségleteinek ellátása céljából. Segítkezünk az iskolai úszóprogramhoz diákok uszodába történő szállításában. Alapítványunk fizeti ki a busszal történő szállítás díját, melyet a diákok szintén alapítványi befizetéséből tudjuk megoldani (haszon természetesen ezen sem keletkezik alapítványunk részére). Megfelel-e a leírt tevékenység a nonprofit feltételeknek. Kell-e gazdasági tevékenységnek tekinteni? Válaszukat köszönöm!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Pénzforgalmi áfa
ÁfaTisztelt Szakértő! A kft., aki pénzforgalmi áfa alanya, és több éve nem fizette ki a számláját, ezt az összeget mikor tegye be az áfabevallásba, illetve mikor fizesse meg a ki nem fizetett számlájában felszámított áfát? Válaszát köszönöm!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Közhasznú egyesület reprezentációs adója
Szja / Ekho / KülönadóTisztelt Szakértő! Korábbi kérdésünkre https://adozona.hu/kerdesek/2024_11_12_Kozhasznu_egyesulet_reprezentacio_wdp adott válaszukkal kapcsolatban szeretnénk még kérdezni. 1.) Amennyiben a tagok tagdíjat fizetnek, és az egyesület ezt is felhasználva adja a juttatást, akkor a válasz szerint a magánszemély oldalán nem keletkezik bevétel, azaz nem terheli adófizetési kötelezettség. Jól értelmezzük, hogy ebben az esetben az egyesület oldalán sem keletkezik semmilyen adófizetési kötelezettség? 2.) A második eset, amikor nem csak tagok részesülnek a juttatásban, és így az egyesületnél az Szja tv. 70. §-a alapján keletkezik adófizetési kötelezettség. Az így fizetendő adót mikor és melyik bevallásban kell bevallani és megfizetni? Köszönöm válaszát!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Területalapú támogatás elszámolása
Szja / Ekho / KülönadóTisztelt Szakértő! Családi gazdálkodó vagy családi gazdálkodó egyéni vállalkozási formában a kapott területalapú támogatást az adóalapjába beszámító bevételek vagy az egyéb, adóalapjába be nem számító bevételek közé kell sorolnia? Válaszát köszönöm!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Teljesítési időpont
ÁfaTisztelt Szakértő! Cégünktől webáruházon keresztül rendelik meg az árut. A következő munkanapon feldolgozzuk a rendelést, kiállítjuk a számlát is, és becsomagoljuk a terméket. A csomagba bekerül a számla is. 1.) Utánvétes csomagnál mi legyen a teljesítés dátuma? 2.) Mi történik, ha a számla kiállításának napján nem viszi el a futárszolgálat a csomagot, hanem csak 2 nappal később? 3.) Milyen teljesítési dátumot írjunk rá a számlára? Válaszát köszönöm!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »