hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nők 40: évekig magas, majd nagyon alacsony jövedelem – így befolyásolja a nyugdíjat

  • adozona.hu

Olvasónk felsővezető volt éveken át átlag feletti fizetéssel, most részmunkaidőben dolgozik a korábbi fizetésének töredékéért. Hogy befolyásolja ez a nők 40 kedvezményes nyugdíjához számítható jogosító időt, illetve a majdani nyugdíj mértékét? Olvasói kérdésre Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: a nyugdíjbiztosító adategyeztető határozata szerint 2018. december 31-éig 41 év 86 nap nyugdíjjogosultsághoz figyelembe vehető idő, a nők 40 kedvezményes öregségi nyugdíjhoz 37 év 178 nap jogosító idővel rendelkezem. 2005. március 1-jétől 2019. június 30-áig egy nagy multi felsővezetője voltam, ahol minden évben, amíg volt nyugdíjjárulék-fizetési felső határ (2013) addig vonták a nyugdíjjárulékot, majd 2014-től is jóval az átlagbér felett kerestem. Az élet úgy hozta, hogy eljöttem a multitól, de nem is bánom, mert megszületett az unokám, a külföldön élő gyermekemnél. „Elhelyezkedtem” 2019. július 1-jétől az egyik ismerősöm cégénél heti 30 órás részmunkaidős munkaviszonyba, ahol a minimálbért sem éri el a keresetem.

1. Mikor nyílik meg előttem a nők 40 kedvezményes öregségi nyugdíjának lehetősége?
2. Mennyire befolyásolja a jelenlegi státuszom a jogosultságomat?
3. Mennyire rontja le az eddig megszerzett átlagkeresetemet a jelenlegi jogviszonyom?
4. Egy ügyfélszolgálaton dolgozó azt tanácsolata, hogy menjek el nyesre, és mellette napi bejelentéssel gyűjtsem a jogosultsági időt. De ahogy fentebb is írtam, nagyon sokat vagyok külföldön, az unokámat felügyelem, és főleg a jelenlegi helyzetben nem tudnék hazajönni a Munkaügyi Központ előírt találkozóira. Mit javasol? Legyek magas keresettel bejelentve? De mennyivel? Megéri azt a sok közterhet kifizetni?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Amennyiben 2018. december 31-ét követően folyamatosan munkaviszonyban áll, úgy a nők kedvezményes öregségi nyugdíjához szükséges 40 év jogosultsági időt legkorábban 2021. július 5-én szerezheti meg. A minimálbér alatti részmunkaidős foglalkoztatás a kedvezményes nyugdíjra való jogosultságát nem befolyásolja, mivel a nyugdíjra való jogosultság tekintetében a biztosítási jogviszony teljes időtartamát szolgálati időnek és jogosultsági időnek is el kell ismerni. A minimálbér alatti részmunkaidős foglalkoztatás miatti arányos szolgálati idő a nyugdíj mértéke szempontjából lesz fontos, mivel e tekintetben csupán a biztosítási idő arányos része kerül majd szolgálati időként figyelembevételre.

A nyugellátás alapjául szolgáló havi átlagkeresetet az 1988. január 1-jétől a nyugdíjazásig szerzett keresetek alapján kell kiszámolni, ami jelenleg több mint 30 év keresetéből adódik össze. Tételezzük fel, hogy a 2019-ig eltelt időszak kereseteivel 360 hónap átlaga 500 egység volt és a 2019-től a nyugdíjazásig még hátralévő 30 hónapban a korábbi keresetének csupán az ötödét keresi, azaz havi 100 egységet. Ennek alapján a kereseti átlaga az alábbiak szerint alakulna: (360 × 500 + 30 × 100) : 390 = 469 egység lesz. Mint látható a 2 és fél éves bércsökkenés is jócskán lerontja az átlagkereset mértékét. Természetesen a számítások pontos adatok hiányában csupán irányadóak.

A nyes melletti keresőtevékenységből származó alacsony összegű keresetek kizárólag abban az esetben kerülnek figyelembe vételre a nyugellátás alapjául szolgáló havi átlagkereset összegében, ha azok nem rontják le az átlagot, azonban mivel a nyes időtartama nem vehető jogosultsági időként figyelembe a kedvezményes nyugdíj tekintetében, ezért annak teljes időtartama alatt Önnek folyamatosan rendelkeznie kellene egy bejelentett keresőtevékenységgel is, ennek hiányában ugyanis nem növelné a jogosultsági idejét, és a kedvezményes nyugdíjazásra való jogosultsága is időben eltolódna.

Amennyiben a korábbi átlagkereseti szintjét – és ennek alapján magasabb kezdő nyugdíjat – szeretné a nyugdíjazásig megtartani, úgy abban az esetben az annak megfelelő, vagy attól minimálisan eltérő mértékű járulékfizetést kellene vállalnia, ennek hiányában sajnos a fentiekben bemutatott átlagkereset – és kezdő nyugdíj – csökkenésével kell számolni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyiadó-számítás komplex megosztással

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó és a könyvkiadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink