hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Megváltozott munkaképességű munkavállalók és vállalkozók tb-terhei 2024-ben

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

2024. január 1-jétől hatályos szabály alapján, a rehabilitációs-, illetve rokkantsági ellátás igénylésekor már nem kell megszüntetni a fennálló keresőtevékenységet. Nem változott az a szabály, hogy a már megállapított rehabilitációs-, illetve a rokkantsági ellátás folyósítása alatt is végezhető keresőtevékenység. Az alábbiakban ismertetjük, hogy milyen közterherfizetés mellett dolgozhat munkaviszonyban és vállalkozóként a megváltozott munkaképességű személy.

A megváltozott munkaképességűek ellátása, azaz a rehabilitációs ellátás, illetve a rokkantsági ellátás mellett korlátlanul lehet keresőtevékenységet folytatni. Igaz ez akkor is, ha a megváltozott munkaképességű személy munkaviszonyban, vagy vállalkozói jogviszonyban folytatja a keresőtevékenységét. Erre tekintettel először tekintsük át a megváltozott munkaképességű személy munkaviszonyban történő foglalkoztatását!

A megváltozott munkaképességű személy munkaviszonyban történő foglalkoztatása kapcsán kiemelt figyelmet kell fordítani a 2012. évi I. törvény (Mt.) azon szabályára, mely szerint a munkavállalót csak olyan munkára lehet alkalmazni, amely testi alkatára, fejlettségére, egészségi állapotára tekintettel rá hátrányos következményekkel nem járhat. Ha a munkavállaló egészségi állapota megváltozik, akkor a fenti szabályra is tekintettel a munkáltató köteles a munkafeltételeket, a munkaidő-beosztást megfelelően módosítani.

Társadalombiztosítási témában további cikkeket itt olvashat!

Évenként 5 munkanap pótszabadság jár annak a munkavállalónak, aki

♦ fogyatékossági támogatásra jogosult, vagy

♦ vakok személyi járadékára jogosult, vagy

♦ megváltozott munkaképességű*.

*Megjegyzés: Az Mt. alapján megváltozott munkaképességű munkavállaló a rehabilitációs hatóság vagy jogelődjei által végzett hatályos minősítése alapján az,

akiknek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60 százalékos vagy kisebb mértékű,

aki legalább 40 százalékos egészségkárosodással rendelkezik, az erről szóló szakvélemény, szakhatósági állásfoglalás, hatósági bizonyítvány, minősítés időbeli hatálya alatt,

akinek a munkaképesség-csökkenése 50–100 százalékos mértékű, az erről szóló szakvélemény időbeli hatálya alatt, vagy

rokkantsági ellátásban részesül.

Munkaviszonyban foglalkoztatott, megváltozott munkaképességű személy munkabéréből a 15 százalék személyi jövedelemadó-előlegen túl meg kell fizetni 18,5 százalékos mértékű társadalombiztosítási járulékot. Részmunkaidőben történő foglalkoztatáskor figyelemmel kell lenni arra, hogy a társadalombiztosítási járulékot legalább a minimálbér 30 százalékából meg kell fizetni. A munkáltató a munkabér után megfizeti a 13 százalék szociális hozzájárulási adót, amelynél szintén érvényesül az a szabály, hogy részmunkaidőben történő foglalkoztatásnál legalább a minimálbér 30 százaléka után kell megfizetni a szociális hozzájárulási adót.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben ismertetjük a megváltozott munkaképességű munkavállalókra és vállalkozókra vonatkozó további tb-előírásokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyiadó-számítás komplex megosztással

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó és a könyvkiadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink