hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Gyedre jogosultak: nevelőszülőkre vonatkozó speciális szabályok

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Előző cikkeinkben bemutattuk a hallgatói, illetve nagyszülői gyedet, érdemes külön foglalkozni a nevelőszülői gyed részleteivel is, hiszen a hagyományostól eltérő biztosítási jogviszonyról beszélhetünk.

Ki jogosult nevelőszülői gyedre?

A nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony részleteit a 513/2013. kormányrendelet határozza meg, ki lehet nevelőszülő, milyen szabályok vonatkoznak rájuk. A nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony attól az időponttól jön létre, amelytől kezdve a gyámhatóság a határozatában a gyermek gondozási helyeként a nevelőszülő háztartását határozta meg.

A nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban lévő személy a Tbj. 6. paragrafus (1) bekezdésének a) pontja szerint, csak úgy, mint például a munkaviszonyban dolgozó, biztosítottnak minősül. Ennél fogva nem azért jogosult gyedre, mert egy munkáltatónál munkát vállal, hanem nevelőszülőként dolgozik és látja el a feladatait.

KAPCSOLÓDÓ cikkeink:
Nagyszülők gyeden: szigorú jogosultsági szabályok, melyeket mindenképpen be kell tartani

Hallgatói gyed: jogosultsági feltételek, amelyekkel érdemes tisztában lenni

Az 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv. ) 42/F paragrafusa rendelkezik külön a nevelőszülői gyed részleteiről. Az (1) bekezdés szerint gyermekgondozási díjra jogosult a nevelőszülő a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony fennállásának időtartama alatt a nevelésbe vett gyermekre tekintettel, ha a nevelőszülő a nevelt gyermek gondozási helyének nála történő kijelölését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és a gyermeket saját háztartásában neveli.

A nagyszülői, a hallgatói, vagy a "hagyományos" gyed tekintetében a 365 biztosított nap meglétét mindig a gyermek születése előtti két évben vizsgáljuk, a nevelőszülői gyednél azonban a nevelt gyermek gondozási helyének nála történő kijelölését megelőző két éven belül kell meglennie ennek az időszaknak. Ebbe a 365 napba beleszámítják azt az időszakot is, ha az érintett előtte is nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban volt, hiszen az is a Tbj. 6 paragrafus (1) bekezdésének a) pontja szerinti biztosítási jogviszony.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, hogy milyen összegű gyedre számíthatnak a nevelőszülők, több nevelt gyermek esetén mi a szabály, és lehet-e keresőtevékenységet folytatni a nevelőszülői gyed, csed mellett!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlanforgalmazás

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Modulház áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Bírósági ítélet és számlakiállítás

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink