hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adhat-e kamatmentes kölcsönt a munkáltató dolgozójának adófizetési kötelezettség nélkül?

  • adozona.hu
2

Lehet-e adó- és kamatmentes munkáltatói kölcsönt adni a dolgozónak? Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Korábbi években lakáscélú munkáltatói kölcsönt nyújtottunk dolgozóinknak az adómentes munkáltatói lakáscélú támogatás folyósításának szabályairól szóló 15/2014. NGM rendelet alapján ingatlan tulajdonjogának és az ingatlanhoz kapcsolódó földhasználati jogok adásvétele esetén. A dolgozók a kölcsönt hitelintézeten keresztül kapták meg adó- és kamatmentesen. Az NGM rendelet 1. § (1) bekezdése szerint a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) 1. számú melléklet 2. pont 2.7. alpontja a munkáltatói lakáscélú támogatás adómentességét határozza meg, a 9.3. pont pedig a lakáscélú munkáltatói támogatás adómentességével kapcsolatos szabályokat. 2019. január 1-jével viszont megszűnt a lakáscélú munkáltatói támogatás adómentessége. Jelenleg lehet-e adó- és kamatmentesen adni munkáltatói kölcsönt lakásvásárlásra hitelintézet útján? Milyen jogszabályra kell hivatkozni a szabályzatunkban, amely alapján adhatjuk a munkáltatói kölcsönt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A kölcsönt (hitelt) vissza kell fizetni, ezért a magánszemélynek a kölcsönként kapott összeget (bevételt) önmagában a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni [Szja tv. 7. § (10) bekezdés c) pont].

Üzletszerű hitelezést szigorúan szabályozott feltételekkel csak hitelintézetek, pénzügyi vállalkozások folytathatnak, de a magánszemélyeknek lehetnek más személyekkel szemben is tartozásai. Többek között cégek, szervezetek, önkormányzatok is adhatnak munkavállalóknak vagy más magánszemélyeknek kölcsönt, elismerhetnek adósságot, amelynek feltételeit (lejárat, kamat, biztosíték stb.) a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) rendelkezéseinek figyelembe véve a felek között megkötött szerződésben kell meghatározni.

A Ptk. szerint kölcsönszerződés alapján a hitelező meghatározott pénzösszeg fizetésére, az adós a pénzösszeg szerződés szerinti későbbi időpontban a hitelezőnek történő visszafizetésére és kamat fizetésére köteles (Ptk. 6:383. §).

Mivel a Ptk. nem tiltja, a felek a szerződésben megállapodhatnak a kölcsön kamatmentességéről is. A szja tv. ezzel összefüggésben írja elő, hogy ha a kifizető (például a munkáltató) magánszeméllyel szemben fennálló követelésére (kölcsönre, tartozásra) nem számít fel legalább a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt mértékének megfelelő, vagy – ha bizonyítja, hogy a szokásos piaci kamat ennél alacsonyabb – legalább a szokásos piaci kamatot, kamatkedvezményből származó jövedelem keletkezik (Szja tv. 72. §).

A kamatkedvezményből származó jövedelem az előbbi mértékkel kiszámított kamatnak az a része, amely meghaladja az adott követelés után a kifizetőt ténylegesen megillető kamatot. Ezt a kamatkedvezményt a fennálló követelés összegére vetítve kell kiszámítani

A kamatkedvezményből származó jövedelem után a magánszemélynek nincs adókötelezettsége, viszont a kifizetőnek a kamatkedvezmény 1,18-szorosa után 15 százalék szja-t és 13 százalék szocho-t kell fizetnie. Az adót és a szocho-t adóévenként, az adóév utolsó napjára – ha a követelés az adóévben megszűnt, akkor a megszűnés napjára – kell megállapítani és a kötelezettség hónapját követő hónap 12-éig kell megfizetni, illetve eddig kell a 08-as nyomtatványon bevallani.

Fontos kivétel azonban, hogy nem kell kamatkedvezmény miatt adókötelezettséget megállapítani a folyósítás évét megelőző négy évben lakáscélú hitelként folyósított összegekkel együtt a 10 millió forint összeget meg nem haladó összegű, ugyanazon magánszemélynek nyújtott hitel esetében, akkor, ha azt a munkáltató munkavállalójának vagy helyi önkormányzat a magánszemélynek hitelintézet vagy a Magyar Államkincstár útján, annak igazolása alapján saját lakás építéséhez, építtetéséhez, vásárlásához, bővítéséhez, korszerűsítéséhez, akadálymentesítéséhez, vagy bármely említett célra hitelintézettől vagy korábbi munkáltatótól felvett hitel visszafizetéséhez, törlesztéséhez nyújtotta [Szja tv. 72. § (4) bekezdés f) pont].

Mindez azt jelenti, hogy a munkáltató a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt mértékének megfelelő, vagy – ha bizonyítja, hogy a szokásos piaci kamat ennél alacsonyabb – legalább a szokásos piaci kamattal bármilyen összegben bármire adhat kölcsönt a munkavállalónak adófizetési kötelezettség nélkül. Ha pedig hitelintézet vagy a Magyar Államkincstár útján, annak igazolása alapján saját lakás építéséhez, építtetéséhez, vásárlásához, bővítéséhez, korszerűsítéséhez, akadálymentesítéséhez a Szja tv. 72. § (4) bekezdés f) pont szerinti lakáscélú hitelt nyújt, akkor sem keletkezik adókötelezettég, ha a hitel kamatmentes.

E rendelkezés alkalmazásában az egyes fogalmak értelmezése a következő [Szja tv.72. § (5) bekezdés]:

  • lakás vásárlása: a belföldön fekvő lakás tulajdonjogának és a lakáshoz kapcsolódó földhasználati jognak adásvétel vagy más visszterhes szerződés keretében történő megszerzése (ideértve a lakás zártvégű lízingbe vételét is);
  • lakás bővítése: a lakás alapterületének legalább egy lakószobával történő bővítését eredményező növelése;
  • korszerűsítés: a lakás komfortfokozatának növelése céljából víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közmű bevezetése, belső hálózatának kiépítése, fürdőszoba létesítése olyan lakásban, ahol még ilyen helyiség nincs, megfelelő beltéri légállapoti és használati meleg vizet biztosító épülettechnikai rendszer kialakítása vagy cseréje, beleértve a megújuló energiaforrások (például napenergia) alkalmazását is, az épület szigetelése, beleértve a hő-, hang-, vízszigetelési munkálatokat, a külső nyílászárók energiatakarékos cseréje, tető cseréje, felújítása, szigetelése, a korszerűsítés része az ehhez közvetlenül kapcsolódó helyreállítási munka, a korszerűsítés közvetlen költségeinek 20 százalékáig;
  • akadálymentesítés: a mozgáskorlátozott személy fogyatékossága jellegéből fakadó, a lakáshasználattal összefüggő életvitel nehézségeit csökkentő, a rendeltetésszerű használatot biztosító műszaki akadálymentesítési munkák elvégzése új lakóépületen vagy új lakáson, meglévő lakóépületen vagy használt lakáson;
  • lakószoba: legalább egy 2 méter széles – ajtó és ablak nélküli – falfelülettel is rendelkező lakóhelyiség (e rendelkezés alkalmazásában nem minősül lakószobának az a lakóhelyiség, amelynek hasznos alapterülete nem haladja meg a 8 négyzetmétert; a 8 négyzetméternél nagyobb, de 12 négyzetmétert meg nem haladó lakóhelyiségek esetében két ilyen lakóhelyiség egy lakószobaként vehető figyelembe).

A belső szabályzathoz szükséges további részletes tudnivalókról a bankok vagy a kincstér ügyfélszolgálatánál célszerű tájékozódni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
Adózóna

Tisztelt Olvasónk, köszönettel vettük észrevételét, a figyelmetlenségért utólagos elnézését kérjük, javítottuk a cikket. Üdvözlettel, az Adózóna csapata

Palásti Zoltán

Ez lehet egy régebbi cikk újraközlése?
A szocho valamikor 2019-ben volt 19,5%. Jó lett volna, ha valaki elolvassa közlés előtt.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi gazdaság kilépő tagja

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Munkabért terhelő párhuzamosan több letiltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink