hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Távmunkában külföldön: mire figyeljen a munkáltató, mielőtt engedélyezi?

  • Horváthné Szabó Beáta adószakértő

Egyre gyakrabban fordul elő, hogy a munkavállaló kérésére a munkáltató engedélyezi a külföldön történő munkavégzést, különösen aktuális ez a nyári időszakban. A munkáltatónak körültekintően kell eljárnia, mivel külföldi munkavégzésnél előfordulhat, hogy megváltozik az adókötelezettség, mely hatással bír a járulékkötelezettségre is.

Számolni kell azzal az eshetőséggel is, hogy a munkavállaló olyannyira megkedveli a tengerpart közelségét, hogy lakóhelyet változtat és hosszú távon képzeli el a külföldről történő munkavégzést. A magánszemély adókötelezettségének teljesítésében a munkáltató fontos szerepet tölt be, és a munkáltatót terheli a kötelezettségek megállapítása, teljesítése és szükség esetén annak módosítása is.

Változik-e a magánszemély adóügyi illetősége?

Ha a munkavállaló magyar állampolgár, és Magyarországon rendelkezik lakóhellyel, akkor magyar illetőségűnek minősül. Ez a magyar illetőség mindaddig fennmarad, amíg a munkavégzés országában nem tekintik őt illetőséggel bírónak. Ez általában akkor következik be, ha a magánszemély külföldön állandó bejelentett lakóhelyet létesít, vagy a külföldi tartózkodás napjai adóéven belül meghaladják a 183 napot. Ilyen esetben, amikor mindkét ország belföldi illetőségűnek tekinti a magánszemélyt, akkor az illetőséget a két ország közötti kettős adózás elkerülésére vonatkozó egyezmény alapján kell eldönteni, az állandó lakóhely, a létérdekek központja, a szokásos tartózkodási hely, az állampolgárság vizsgálata alapján.

Kapcsolódó cikkünk: Home office, távmunka – lehetőségek és kötelezettségek

Például, ha a munkavállaló megszünteti a magyar lakóhelyét és külföldön bejelentkezik, akkor attól az időponttól az illetősége is megváltozik. Persze ez nem minden ország tekintetében van így, mivel ha a munkavállaló olyan országba költözik, amellyel nincs kettős adózás elkerülésére vonatkozó egyezményünk, akkor a magyar illetősége fennmarad.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, miért fontos az illetőség, mi történik, ha utólag kiderül, hogy a munkavállaló külföldi munkavégzése meghaladta a 183 naptári napot, kinek kell az adót külföldön megfizetnie, s maradhat-e Magyarországon a biztosítás!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Devizában kapott kölcsön kamata

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Pótbefizetéssel terhelt kft. üzletrészének eladása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Duális képzés

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink