hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mire kell(ene) figyelnie a munkáltatónak a kismama munkába való visszatérésekor?

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

A munkáltatónak számos kötelezettsége van, amikor a kismama visszatér a munka világába szülési szabadság, vagy gyermekgondozás céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság után. Ezek sokszor többletköltséggel járnak, így előfordul, hogy a munkáltatók igyekeznek ezen feladatok alól kibújni. Cikkünkben bemutatjuk, hogy melyek azok a kötelezettségek, amelyekre figyelnie kell a munkáltatónak a kismama munkába való visszatérésekor.

Fizetés nélküli szabadság megszüntetése és újraindítása

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.)
133. § (2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg.

Olvassa el az Adózóna „Gyedre jogosultak: nevelőszülőkre vonatkozó speciális szabályok”, „A járulékalap minimumáról és a szochoalap maximumáról” és a „Hallgatói gyed: jogosultsági feltételek, amelyekkel érdemes tisztában lenni” című írását!

A munkavállalónak joga van fizetés nélküli szabadságot kérnie gyermekgondozás céljából a gyermek hároméves koráig, és ezt joga van megszüntetnie is. A munkáltató ilyenkor nem mérlegelhet. Találkozunk olyan esetekkel nem egyszer, hogy a munkáltató nem reagál ezekre a megkeresésekre, kérelmekre, vagy jelzi a munkavállalónak, hogy most nem tudja visszavenni, nem tud munkalehetőséget adni, és nem is tesz lépéseket a fizetés nélküli szabadság megszüntetésére – egyszerűen ignorálja ez a kérését a munkavállalónak. Ezt azonban nem teheti meg.

Amennyiben a munkavállaló eldöntötte, és írásban beadja a fizetés nélküli szabadság megszüntetésére irányuló kérelmét, a munkáltatónak ennek eleget kell tennie. Az más kérdés, hogy a munkáltató vissza tudja-e venni, létezik-e a munkavállaló munkaköre, vagy tud-e másik munkakört felajánlani. Mindentől függetlenül a fizetés nélküli szabadságot a munkavállaló kérésének időpontjában, de legkorábban 30 nappal a bejelentést követően meg kell szüntetni.

133. § (1) A munkavállaló a fizetés nélküli szabadság igénybevételét legalább tizenöt nappal korábban írásban köteles bejelenteni.

Előfordulhat olyat eset is, amikor bár a munkavállaló szeretett volna visszamenni, akár el is kezdte a munkát, de időközben meggondolta magát, például mert a gyermeke nem szereti a bölcsődét. Bármi is az oka, a munkavállalónak joga van újra fizetés nélküli szabadságot kérni, és maradhat azon a gyermek hároméves koráig. Itt sem mérlegelhet a munkáltató, a munkavállalónak arra kell figyelnie, hogy 15 nappal ezt az igényét előre jelezze.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja munkába visszatérő kismama esetében milyen szabályok vonatkoznak a szabadságok kivételére és kiadására, a munkabér fejlesztésére, illetve részmunkaidő biztosítására!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őcsg-tagok szocho

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Kiegészítő kérdés őstermelő iparűzési adójának megosztása korábbi kérdéshez

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink