hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Amit mindig tudni akart a határozott idejű munkaviszonyról

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

Mire kell ügyelni a határozott idejű munkaviszony esetén? Várandós munkavállaló munkaviszonya is megszűnik a határozott idő lejártával? Jogszerű lehet, ha egy munkavállaló munkaviszonyát sorozatosan meghosszabbítják? Átalakulhat a határozott időtartamú munkaviszony határozatlanná? Ismertetjük a szabályokat.

A felek megállapodása

Amennyiben a munkáltató és a munkavállaló határozott időtartamú munkaviszonyban állapodnak meg egymással, rögzíteniük kell a munkaszerződésben. Ha ezt elmulasztják, abban az esetben a munkaviszony határozatlan időre jön létre.

Azt, hogy meddig tart a munkaviszony, naptárilag vagy más alkalmas módon kell meghatározni azzal, hogy amennyiben erre nem naptári napban kerül sor, a munkaviszony megszűnésének időpontja nem függhet kizárólag egyik fél akaratától sem. Például „majd ha a munkáltató úgy határoz, megszűnik a munkaviszony”.

Ha a felek a megszűnés időpontját nem naptárilag határozták meg, a munkáltatónak tájékoztatnia kell a munkavállalót a munkaviszony várható tartamáról, sőt, ha ez időközben módosul, a munkáltató erről is köteles tájékoztatást adni. Például: „a munkaviszony Ádám Éva fizetés nélküli szabadságának tartamáig, előreláthatóan 2016. szeptember 5. napjáig tart”.

A megszűnés időpontja tehát objektív alapú, például meghatározott időpont elérése (2016. december 31.), meghatározott munka elvégzése (például adott projekt) vagy meghatározott esemény (például adott személy fizetés nélküli szabadságának tartamára) bekövetkezése.

E körben lényeges, hogy ha a munkaviszony más munkavállaló helyettesítésére létesül, a helyettesített munkavállaló újbóli munkába állásakor az megszűnik, abban az esetben is, ha a visszatérés időpontja a vártnál korábbi.

A Kúria egy eseti döntésében kimondta, hogy kifejezetten helyettes munkakörre alkalmazott személy foglalkoztatása nem tekinthető helyettesítésnek, ha a munkáltató azért alkalmaz határozott időre egy munkavállalót, hogy a jövőben egyes személyek valamilyen oknál fogva nem fognak munkát végezni, ezáltal helyettesítésre lesz szükség. Ebből következően a munkáltató akkor jár el jogszerűen, ha a munkaszerződésben rögzíti a helyettesített munkavállaló nevét, és azt, hogy előreláthatólag milyen időtartamra szól a helyettesítés.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mit jelent az 5 éves szabály, mi a baj a láncszerződésekkel, milyen előnyei és hátrányai vannak a határozott idejű munkaszerződésnek!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Munkajogról szóló cikkeket itt olvashat még!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink