hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A munkavédelmi törvényt módosító javaslatot is tárgyalta az Országgyűlés

  • MTI/Adózóna

A jövőben rendeleti szinten lenne szabályozható a munkavédelmi végzettségek besorolása, csökkenne az egészségügyi szolgáltatók adminisztratív terhe, módosulnának a munkavédelmi bírság szabályai, annak összegét pedig kormányrendelettel lehetne meghatározni – ecsetelte a munkavédelmi törvény módosításáról szóló törvényjavaslat mai általános vitájának expozéjában Fónagy János, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára.

A kormány kiemelt célja a munkakörülmények javítása, a veszélyek csökkentése. Több ponton módosítanák a hatályos jogszabályt a jogalkalmazás segítése és egységesítése, az egyes jogszabályok közötti koherencia megteremtése érdekében. A törvénymódosítás a munkavállalók érdekeit, egészségük megőrzését szolgálja, márpedig alapvető társadalmi érdek, hogy mindenki egészséges, biztonságos körülmények között dolgozzon – mondta felszólalásában az államtitkár.

A Fidesz-frakció támogatja a javaslatot

Szabó Zsolt, a Fidesz vezérszónoka a módosítás szükségességéről szólva arra mutatott rá, hogy az elmúlt időszakban új, nagyobb fokban automatizált, gyorsabb eljárások jelentek meg a hazai iparban, s a javaslat kiterjed olyan ágazatokra, mint az építőipar, az élelmiszeripar vagy a mezőgazdaság, vagyis azokra a területekre, ahol a legtöbb munkahelyi baleset történik.

A képviselő kiemelte, hogy a módosítással pontosítják az építőiparon belül a bejelentési kötelezettek körét, egyben olyan technológiai és munkaeszközbeli szabályozásokat vezetnek be, amelyekkel az aktuális, modern rendszerek követhetők.

Hozzátette: a munkaegészségügyi és munkabiztonsági szakértők körének meghatározását a balesetek jobb kivizsgálhatóságának érdekében kívánják módosítani.

OLVASSA EL szakértőnk cikkét a törvényjavaslatról! Megszűnne a kötelező alkalmassági vizsgálat. Változna a munkavédelmi törvény és az Mt.

MSZP: alapvetően támogatható a javaslat

Komjáthi Imre szocialista képviselő úgy nyilatkozott: alapvetően elfogadható számukra a javaslat, de az "akkor lesz igazán támogatható", ha belekerülnek a pártja által korábban javasolt további elemek is. Hangsúlyozta: az MSZP célja, hogy érdemben csökkenjenek a munkavállalókra leselkedő veszélyek, márpedig ezek közül a daganatos betegségek jelentenek kiemelkedő kockázatot.

Megemlítette, hogy a rákkeltő anyagok csaknem minden ágazatban előfordulnak, az egészségre különösen veszélyes anyagokkal dolgozó üzemek és technológiák pedig megkövetelik a kiemelt odafigyelést.

A képviselő azt javasolta, a parlament kötelezze a kormányt, hogy haladéktalanul vizsgálja felül azon beruházásokat, kiemelten az akkumulátorgyárakat, ahol különösen veszélyes, rákkeltő anyagokkal folyik a termelés, függetlenül attól, hogy már működnek vagy csak épülnek ezek az üzemek.

Komjáthi Imre annak a véleményének adott hangot, hogy a gyakori törvénymódosítások csökkentik a jogbiztonságot, növelik a dolgozók kiszolgáltatottságát, ugyanakkor azt mutatják, hogy a kormányzat képtelen összeszedett, átgondolt, hosszú távú stratégiát kidolgozni és megvalósítani.

Hangsúlyozta: a javaslat tartalmaz a munkavállalók szempontjából kedvező változásokat, ugyanakkor más elemek csökkentik a parlament vagy az Országos Munkavédelmi Bizottság ellenőrzési lehetőségeit; ezek között említette, hogy a bírság összegének törlése a törvényből csökkenti a parlament szerepét, erősíti a rendeleti kormányzást.

KDNP: a versenyképességet javítja a módosítás

Nacsa Lőrinc (KDNP) szerint a törvényjavaslat fontos erénye az adminisztrációs terhek csökkentése és a koherenciateremtés. Hangsúlyozta: a kormányzat nem enged a szigorú munkavédelmi előírásokból, ugyanakkor törekszik a felesleges bürokratikus terhek csökkentésére, a szükségtelen adminisztráció visszaszorítására.

Minden ez irányba tett lépés javítja hazánk versenyképességét – jegyezte meg a képviselő. A kereszténydemokrata képviselőcsoport támogatja a törvényjavaslat elfogadását.

Jobbik: kérdéses a munkavállalók megbecsültsége

A javaslat tartalmaz pozitív elemeket, amelyeket a Jobbik képes támogatni – közölte Ander Balázs, a párt vezérszónoka. Azt a kérdést azonban fel kell tenni, hogy a munka és a munkavállalók mennyire vannak megbecsülve Magyarországon, mert az unión belül gyakorlatilag csak a bolgár dolgozók tudnak kevesebbet költeni a fizetésükből. Egy átlagos magyar munkavállaló évente harminc nappal "kénytelen többet robotolni", mint egy francia vagy egy dán – hangsúlyozta.

A politikus egyetértett azzal a korábbi felvetéssel, hogy sűríteni kellene a munkavédelmi ellenőrzéseket. A kormány a szakszervezeteket nehéz helyzetbe hozta a tagdíjak levonásának ügyében – szögezte le Ander Balázs. A megváltozott munkaképességű dolgozókat pedig sokszor úgy kezelik, mintha valamiféle "eldobható biorobotok lennének" – fogalmazott. A politikus hajmeresztőnek nevezte, ha kivezetik a munkavédelmi oktatást. Szavai szerint a kötelező orvosi vizsgálat eltörlését az "ázsiai migránsmunkásokra szabták".

LMP: kizsákmányolják az erőforrásokat

Kanász-Nagy Máté (LMP) egyetértett azzal, hogy a javaslatnak vannak apróbb pozitív pontjai. A módosításokat azonban érdemes kontextusában kezelni, mert a Fidesz-féle iparpolitika gyakorlatilag egy az egyben kiszervezi Magyarország termelő-gyártó tevékenységét a külföldi multinacionális vállalatoknak – mondta. Az "akkumulátorgyarmatosításról" beszélő képviselő kijelentette, hogy ebből következik a munkavállalók védelmi szintjének tudatos és szisztematikus leépítése.

Egy munkahely létrehozására a multik 80-100 millió forintos támogatást is kaphatnak, miközben a magyar kkv-szektorban létrejövő munkahelyekre nem lehet lehívni ezeket az összegeket – hívta fel a figyelmet Kanász-Nagy Máté.

Eközben a társasági adó mértéke rekordalacsony, a nagy cégek alig fizetnek be valamit az államkasszába. Ezeknek a gyáraknak építik az utakat, vasutakat, nekik hozzák létre a közműveket és még a természeti erőforrásokat is megkapják. Ennek a gazdasági működésnek az a logikája, hogy mind a természeti, mind az emberi erőforrásokat a végletekig ki lehet zsákmányolni  – mutatott rá az ellenzéki politikus. Egyértelműen negatív pontnak nevezte, hogy kiveszik a törvényből a büntetés meghatározását.

Varga Ferenc független képviselő kijelentette, hogy a kormány szövetséget kötött a nagyvállalatokkal és a nagytőkével, miközben feláldozta a dolgozók biztonságát. Nem egyeztettek a szakszervezetekkel a javaslatról – hívta fel a figyelmet a politikus.

Kiemelte, hogy az indítvány levenné a munkáltatók válláról a munkavédelmi tájékoztatási kötelezettséget, miközben megszüntetné a kötelező foglalkozás-egészségügyi vizsgálatokat is.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi gazdaság kilépő tagja

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Munkabért terhelő párhuzamosan több letiltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink