hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A munkajogász válaszol: felmondás, végkielégítés, közös megegyezés

  • adozona.hu

Milyen jogai vannak a munkavállalónak, ha elküldik, ha felmond, illetve ha a közös megegyezést választja? Azonnal vagy gondolkodási idő után kell a közös megegyezésről szóló felmondást aláírnia? Olvasónk kérdésére az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.

Közel 6 éve dolgozom egy cégnél. Sajnos az elmúlt időszakban nagyon megváltoztak a munkakörülmények és a vezetőség. Szeretnék tisztán látni: milyen jogaim vannak abban az esetben, ha Ők küldenek el rendes felmondással, közös megegyezéssel, illetve ha én mondok fel. Mikor és mennyi végkielégítés jár nekem, illetve jár-e végkielégítés abban az esetben, ha azért a munkámért amit eddig is csináltam, jóval kevesebb fizetést ajánlanak fel a jelenleginél és én azt nem fogadom el, s ezért válnak meg tőlem? Illetve mi abban az esetben a helyzet, ha a jelenlegi pozíciómnál alacsonyabbat kínálnak fel, szintén kevesebb fizetésért és én azt nem akarom elfogadni? Kényszeríthet-e arra a munkáltató, hogy egy általuk megírt közös megegyezésről szóló felmondásról, felmondási konstrukcióról azonnal, ott helyben döntést hozzak?

Önnek 6 éves munkaviszony után 2 havi átlagkereset jár végkielégítésként, ha a munkáltató rendes felmondással szünteti meg a munkaviszonyát.

Amennyiben Ön mond fel, akkor végkielégítésre nem lesz jogosult.

A közös megegyezés tartalmát a felek szabadon határozzák meg. Általánosságban elmondható, hogy a közös megegyezésben a munkavállalónak legalább annyi pénzt ajánlanak fel, mint ami munkáltatói rendes felmondás esetén járna Önnek.

A munkabér és a munkakör (pozíció) olyan kötelező tartalmi eleme a munkaszerződésnek, amelyet a felek csak közös megegyezéssel módosíthatnak. Ön nem köteles sem a kevesebb bért, sem egy másik pozíciót elfogadni, de azt ennyi információ birtokában nem tudom megmondani, hogy van-e a munkáltatónál olyan felmondási indok, amelyre alapított felmondás jogszerű lenne.

A munkáltató nem kötelezheti arra, hogy a közös megegyezést ott helyben aláírja. A felmondást ilyenkor át szokták adni, de a közös megegyezés tervezetét általában átgondolás céljából hazaviheti a munkavállaló.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kisüzemi bortermelés

Laczi Ferenc

igazságügyi jövedéki szakértő

Kölcsön kamat

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink