36 találat a(z) utazásszervezés cimkére

Új illetékszabályok utazásszervezésre, szállásszolgáltatásra, idegenvezetésre Cikk

Új rendeletet adott ki a nemzetgazdasági miniszter néhány tevékenység bejelentésével, nyilvántartásba vételével és adatváltozás bejegyzésével kapcsolatos illetékkötelezettségéről.

Utazásszervezés áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségüket kérni. Horvát utazási iroda Horvátországban igénybevett szállásról plusz teljes ellátásról állított ki számlát magyar cégnek. A számlán semmilyen áfát nem tüntetett fel, annyi megjegyzés szerepel, hogy "sajátos adózási folyamat - utazási iroda". Véleményünk szerint az áfatörvény 208. §-a alkalmazandó, amely alapján kellett volna adót felszámolniuk. Helyesen járt el az utazási iroda? Ha igen, az áfatörvény melyik paragrafusa vonatkozik ide? Ha nem, mi a helyes eljárási mód? Segítségüket előre is köszönöm.

Utazásszervezési szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Utazásszervezési szolgáltatásnak minősül-e az áfatörvény szempontjából az, ha egy betéti társaság beltagja külföldi helyszínen (EU-s tagország) egyhetes jógatanfolyamot tart, és a tanfolyamon résztvevők odautazását, szállását is megszervezi? Tehát felkér más vállalkozókat, hogy végezzék el a személyszállítást (magyar cég), és külföldi céget bíz meg, hogy szállásolja el a résztvevőket, és azok étkeztetéséről is gondoskodjon. A beltag tartaná a jógafoglalkozásokat. Esetleg más a megítélése a szolgáltatásnak, amennyiben a résztvevők közvetlenül a szolgáltatóknak fizetik ki a szolgáltatás díját (személyszállító vállalkozó, szállásadó vállalkozó), vagy amennyiben egy komplett csomagdíjat fizetnek a jógatanfolyamot szervezőnek? Ebben az esetben a bt.-nek kötelező bejelentkezni az utazásszervezési különös adózási mód hatálya alá? Amennyiben már régebben alakult cég 2015. év közben kezdi el végezni az előbbiekben leírt tevékenységet, év közben is bejelentkezhet-e az utazásszervezés hatálya alá, ha szükséges? Mely tevékenységi kört vagy köröket kell felvennie a bt.-nek az előbbiekben leírt tevékenységek végzéséhez? Előre is köszönöm válaszukat! Üdvözlettel: Földházi Szilvia

Utazásszervező társaság áfafizetés Kérdés

Kell-e áfát fizetni az utazásszervezéssel foglalkozó társaságnak a külföldön igénybe vett szállás, egyéb szolgáltatás után? Utazásszervezés: 1./ Magánszemély utas a Maldív-szigetekre utazik. – Számlázunk felé 5 800 000 forintot áfamentesen. Ez az összeg tartalmazza a repülőjegy, a reptéri illeték, a szállás és a biztosítás összegét. – Kapunk számlát a IATA-tól repülőjegyről, ami áfamentes, összege 400 000 forint – Reptéri illeték: 190 000 forint – Biztosítás: 20 000 forint – Szállás, ellátás: 4 500 000 forint, ami tartalmaz 12 százalék áfát. (Olyan számlát is kapunk például Mauritiusról, amelyen nincs áfa felszámítva.) Összes költség: 5 110 000 forint. Árrés: 690 000 forint a./ Kérdésem, hogy csak az árrés adózik, vagy a szállás 4,5 millió forintos számlája után is be kell állítani fordított adózásban csak a fizetendő áfát? Mert, ha a 3. országban igénybevett szolgáltatás után is be kell fizetni az áfát (1 215 ezer forintot), akkor nagyon veszteséges az egész. b./ Kérdésem, ha ugyanez a helyzet, csak unión belülre utazik az utas, akkor hogyan adózunk? Az utasnak kiállított számlában kell-e áfát felszámítani? Az unióban igénybevett szolgáltatás után van-e fizetendő áfa, ami csökkenti az árrést, és még az árrés után is adózunk, vagy a szolgáltatás után nincs adó, csak az árrés után? Köszönettel várom válaszukat.

Utazásszervezési tevékenység áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk utazásszervezéssel foglalkozik. Az áfa megfizetésével kapcsolatban szeretnénk állásfoglalást kérni, az alábbi eseteket figyelembe véve: 1./ Magánszemély utasnak számláztunk szállást Mauritiusra, a mauritiusi számla összege áfát nem tartalmaz. 2./ Magánszemély utasnak számlázunk áfamentesen tengeren túlra (szállás, repülőjegy, illeték, biztosítás). A szállásról kapott számla (Intour Maldives Pvt Ltd) 12 százalékos áfát tartalmaz. Kérdésünk: a.) Kell-e áfát fizetni a szállásról szóló számla után? b.) Vagy csak az árrés után? c.) Vagy a szolgáltatásról szóló számla után meg kell fizetni a 27 százalékos áfát (fordított adózással, és a levonható adóba nem tesszük), ezzel az áfával is csökkentjük a bevételt, és az így maradt árrés után is megfizetjük a 27 százalékos áfát?

Utazásszervezés? Kérdés

Egy nonprofit kft. egyszeri megbízást kapott a tulajdonos egyetemétől, hogy az egyetemen előadást tartó külföldi professzorokat Magyarországra utaztassa, és a szállásukat is biztosítsa. Ebbe a feladatba beletartozik a professzorok repülőjegye, belföldi utazási költsége, a szállásköltségük, valamint a komplett szervezési folyamatnak a lebonyolítása, például telefonálások külföldre, faxok levelek küldése, valamint az ezzel foglalkozó dolgozó bére és járulékai. Első kérdésünk, hogy ez a tevékenység beletartozik-e az utazásszervezés tevékenységi körbe? Ez a tevékenységi kör nem szerepel jelenleg a kft. adóhatósághoz bejelentett tekékenységi körei között. Második kérdés, hogy hogyan kell leszámlázni ezt a munkát az egyetem felé, mivel a repülőjegy 0 százalékos, a szállás pedig 18 százalékos áfás, maga a munka elvégzése (szervezés) az általános szabályok szerint adózna. Válaszukat köszönettel várjuk.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Versenybírói elszámolás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Ingatlanértékesítés szja-kötelezettségének kezdete

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Üzletrész-tulajdonlás

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink