36 találat a(z) utazásszervezés cimkére

Utazásszervezés számlázása Cikk

Hogyan számláz az utazásszervező cég belföldi, közösségen belüli, illetve közösségen kívüli célállomások esetén? – kérdezte az Adózóna olvasója. Kelemen László adószakértő, jogász válaszolt.

Utazásszervezés számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Utazásszervezéssel foglalkozó cég, amennyiben belföldi utakat szervez és "utasnak " értékesít, kötelezően árrés szerinti adózást kell alkalmaznia, így a kiállított számlán áfát nem szerepeltet és feltünteti az áfatörvény 169. §-a szerinti "különbözet szerinti szabályozás -utazási irodák" kifejezést? Tudomásom szerint az árrés számítása egy előzetes kalkuláció alapján történik, amelynek dokumentumai az árajánlatok, szerződések. Ez eleve szükséges ahhoz hogy egy-egy utazás árát meghatározzák. Ezt a cég kalkulálja és adja meg a könyvelő részére. Az utazás lezártával kell a ténylegesen felmerült költségek alapján egy végleges árrést számolni, és amennyiben szükséges korrigálni az áfát. Utazásszervezéshez kapcsolódó bejövő számlák áfája nem vonható le, de az általános működéshez kapcsolódó számlák áfája igen. Ha közösségen belülre szervezi az utat, úgy az árrés szerinti adózás vonatkozik erre is, és a számlát is fent leírtak alapján állítja ki? Ha közösségen kívülre, akkor az mentes az adó alól, tehát nem kerül rá feltüntetésre az áfatörvény 169. § p) pontja szerinti kifejezés, hanem áfa területi hatályán kívüli szolgáltatásnak minősül. Ebben az esetben a bejövő számlák áfája, amennyiben van ilyen, teljes egészében levonható? Ha az út tartalmaz közösségi és közösségen kívüli célállomásokat, ebben az esetben arányosítani kell az adózás megállapítása végett? Hogyan történik ennek megállapítása?

Utazásszervezés áfája: új előírások jönnek Cikk

Módosulnak a jövő év elejétől az áfatörvény utazásszervezésre vonatkozó előírásai – hívja fel a figyelmet a NAV.

5 százalékos kulcs, autóbérlés, utalvány – változások az áfában Cikk

Zömmel a jogharmonizációt szolgáló módosítások szerepelnek az Országgyűlésnek T/2931 számon benyújtott őszi adócsomag áfaváltoztatásokat tartalmazó fejezetében. Emellett az adózók számára előnyös módosításokat (például alanyi adómentesség értékhatárának emelése, személygépjármű-bérletre vonatkozó adminisztrációs könnyítés) is tartalmaz a csomag.

Utazásszervezés áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cégünk egyik tevékenysége az utazászervezés, melynek keretében diákokat utaztat ki külföldre (jellemzően uniós országokba) intenzív nyelvi tanfolyamokra. Az áfa elszámolásánál az egyedi nyilvántartáson alapuló adóalap megállapítást alkalmazza, minden egyes magánszemélyhez külön állítunk ki előlegszámlát, amikor megrendeli az utat és befizeti a díját, a hazaérkezésnél elkészül a végszámla. Ezzel szemben áll a külföldi szervező cég számlája (számlák), aki leszámlázza cégünknek a tanfolyamot, szállást, étkezést, reptéri transzfert stb. külföldi pénznemben. A kérdésem az árrés pontos meghatározása lenne: Az előleg számlából milyen módon tudom levonni a költségeket? Jellemzően egy összegben befizetik a teljes út értékét, ha még nincs számlám a költségekről a kalkuláció alapján levonhatók a költségek? Ha igen, akkor a kalkulációban milyen árfolyamot kell alkalmaznom? Vannak olyan esetek is, amikor már hónapokkal korábban kiállítják a költség számlát (ezt lekönyvelem a számla keltére saját bank deviza eladási árfolyamán, nem választottunk MNB árfolyamot), de az előleg csak később folyik be, ekkor mi az árrés pontos kiszámításának a menete? Jelenleg az árrés meghatározásánál a kapott előlegből levonjuk a külföldi költség számlák értékét és a különbözet alapján kijött árrés alapján valljuk be az áfát (árrés=nettó+áfa). Helyes eljárás ez így? Köszönöm

Utazásszervezők csődje: pótlólagos védelem júliustól Cikk

Pótlólagos védelmet kapnak az utasok az utazásszervezők csődje esetén: aki most fizeti be nyári utazása előlegét, júliustól nagyobb biztonsággal számíthat arra, hogy az utazásszervező fizetésképtelensége esetén is viszontlátja a pénzét – hívja fel a figyelmet közleményében a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz).

Áfa utazásszervezési tevékenység esetén Kérdés

Egy társaság utazásszervezéssel foglalkozik, ahol első körben egy mobilapplikáción keresztül közvetít, illetve tájékoztat turistákat az ország nevezetességeiről, majd később szeretne konkrét utazások szervezésével foglalkozni. Szeretném megkérdezni, hogy a cégalapításnál az áfafizetési kötelezettséget 1. az utazásszervezési szolgáltatásra vonatkozó egyedi nyilvántartáson alapuló módszer alapján állapítjuk meg, vagy 2. utazásszervezési tevékenységünkre az adó megállapítása érdekében az önálló pozíciószámként történő nyilvántartáson alapuló módszert alkalmazom? Szeretném megkérdezni, mi a különbség a kettő között? Várom sürgős válaszát, köszönöm a segítségét.

Utazásszervezés számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Elsődlegesen a külföldi cégeknek/utazási irodai partnereknek értékesített általunk szervezett komplex ajánlatok esetében érdekelne az áfa és a számlázás. Cégünk külföldi csoport számára ad ajánlatot céges programra Magyarországon. Mi foglaljuk le a szállást, mi szervezzük a programot. Vannak olyan programelemek, amelyeket teljesen mi szervezük (pl. városi kincskereső túra) és van, hogy bizonyos felárral továbbadunk egy másik szolgáltató által összeállított és lebonyolított programot (pl. koktélkészítés, borkóstolás). Az ajánlatban mindig vegyesen szoktak lenni a saját szervezésű és a tovább értékesített program lemek, valamint szokott benne lenni szállás (mi foglaljuk, mi fizetjük a szálloda felé, ügyfél nekünk fizeti felárral) és étkezés is (étel is és ital is, vacsorához/ebédhez alkohol tartalmú ital pl. bor vagy sör is szokott járni). Az árak az ajánlatban tételenként szerepelnek általában, az ügyfél dönti el, hogy mit kér bele. 1. eset) Közvetlenül a külföldi céges partnernek, akinek a dolgozói jönnek, küldjük az ajánlatot, vele vagyunk kapcsolatban, ő fizet felénk. Kérdésem: ilyenkor hogyan kell kezelnünk az áfát? A partner nem értékesíti tovább a kapott szolgáltatást. 2. eset) Egy külföldi irodával vagyunk mi kapcsolatban és ő van kapcsolatban a külföldi ügyféllel (akinek a dolgozói jönnek). Az iroda az ügyfélnek tovább értékesíti a programot. Kérdésem: ilyenkor hogyan kell kezelnünk az áfát? Illetve mindkét esetben érdekelne a számla kiállítása.

Utazásszervező Kérdés

Tisztelt Szakértő! Utazásszervezőként magyar magánszemélytől bérelnénk apartmant Horvátországban. Ha mi Magyarországon értékesítjük, magyar személyeknek az apartmant, akkor milyen adózási vonzata van ennek? Jól tudom, hogy ilyenkor mi áfás számlát állítunk ki a bérlőknek? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Szemző Beáta

Utazásszervezés árrése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Külföldi síutakat értékesítő (szállás+síbérlet együtt) utazási iroda ősszel szedi be a következő év eleji utak előlegét, amelyeket tárgyévben előlegként és csak a következő évben könyvelünk árbevételként. Helyesen járunk-e el akkor, hogyha a számlán feltüntetett jutalékot is csak az utazás évében könyveljük bevételnek, vagy azt már a számlázással egyidőben - az előző évben - kellene közvetlenül árbevételnek könyvelni? Válaszát előre is köszönjük!

Utazásszervezés-közvetítés jutalék számla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi probléma megoldásában kérem a segítségét! Utazásszervező iroda milyen teljesítési dátummal fogadhat be jutalék számlát a közvetítő irodától? A teljesítési dátum az utas visszaérkezésének, vagy a hátralék kifizetésének a dátuma? Mi lehet a kiállítás dátuma? Problémás-e az áfa-bevallás kapcsán, ha például a számlát januárban állítja ki és júliusi teljesítést ír rá? Ebben az esetben a részvételi díj hátraléka júniusban kerül átutalásra az utazásszervező felé, csak a jutalék összege marad a közvetítőnél. A közvetítő a júliusi bevallásába fogja beállítani a fizetendő áfát. Helyes így, vagy a számlát júniusban, a hátralék kifizetésekor kell kiállítani júniusi teljesítéssel? Mi a helyzet, ha a közöttük lévő szerződésben az alábbiakról állapodtak meg: Szerződés kivonat: 3.2. …….Utazásközvetítő a pénzügyi elszámoláson feltüntetett jutalékról a foglalás visszaigazolását követő 3 napon belül jutalékszámlát állít ki, melyet eljuttat Utazásszervezőnek……. 4.1. Utazásközvetítőt az Utazásszervező számára közvetített, megvalósult utazási szolgáltatások után ügynöki jutalék illeti meg. ……… A jutalék akkor és olyan mértékben esedékes, amikor és amilyen mértékben az utazási szerződés létrejött és az utazásszervező teljesítette azt, vagy teljesítenie kellett volna. Segítségét köszönöm!

Utazásszervezés – nyilatkozat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy utazási irodánál egy cég utat rendel. A személy, aki utazik, megbízási jogviszonyban áll a céggel. Milyen nyilatkozatot kell kapnia a szervezőnek a cégtől? Utas, vagy nem utas? Árrés áfa, vagy normál áfa? Köszönöm a segítséget!

Utazásszervezés – nyilatkozat – áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy utazásszervező irodát egy cég azzal keresett meg, hogy nyereményjátékához ajánljon utakat. A cég nem értékesíti tovább az utakat, de nem is a saját dolgozói részére veszi, viszont a nyereményjátéktól több megrendelőt remél. Ebben az esetben az utazásszervezőnek kell-e alapszabály szerinti 27%-os áfát felszámítania? Megfelelő, ha a megrendelő "utasként" nyilatkozik? Köszönöm!

Árrés áfa adóalap kivonandó tag (vásárolt szolgáltatás áfaelszámolás) Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az utazásszervezési szolgáltatások árrés áfájának az adóalap megállapítás kivonandó tagjának áfa-meghatározásával kapcsolatos. Adott egy magyar székhelyű kft., ami utazásszervezéssel foglalkozik. Albániába szervez körutazást magyar utasoknak (nem adóalany magánszemélyek). A körutazás több szolgáltatás tartalmaz. A szállást és az ellátást albániai szolgáltatótól veszik, az út többi részét magyar szolgáltatótól vásárolják. Az áfamegállapítás szempontjából konkrétan az érdekelne, hogy az árrés áfa adóalap megállapításánál a kivonandó tag milyen áfaelszámolás alá esik a következő esetekben: a) Mivel a szállás-ellátás harmadik országból származó szolgáltatás, a számla import áfa köteles lesz-e? Ha igen, akkor az utazásszervezőnek (számlabefogadónak) ez fizetendő áfakötelezettséget képez-e, mivel az árrés áfánál a jellegadó miatt a vásárolt szolgáltatás áfája nem helyezhető levonásba? b) Amennyiben a szállást vagy az ellátást egyedileg közvetíti az utazásszervező az albán irodától (nem utazásszervezés keretében), akkor a bejövő albán számla import áfa köteles lesz-e? c) Ha a körutazás az EU-n belüli országba történik és az EU területén bejegyzett szolgáltatótól vásárolja a magyar utazásszervező a szállást-ellátást, akkor a szolgáltatás közösségi szolgáltatásként fizetendő áfát eredményez-e (fordított áfa)? Tehát az árrés áfa szempontjából nem a kimenő számla viszonylatából érdekelne az áfa elszámolás, hanem a kivonandó tag áfa szempontjából.

Utazásszervezés számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2017-re lenne egy 7 éjszakás program EU-n belül (Litvánia, Lettország, Észtország). A programot (szárazföldi rész, transzferek, szállás, ellátás) egy EU-n kívüli, török székhelyű irodától vennénk (ITC Tourism). A repülőjegyet és biztosítást mi tesszük hozzá. A programcsomag elé, kvázi pre-tour jelleggel mi tennénk egy városnézést Minszke, ami Fehérorszország fővárosa, tehát EU-n kívüli úticél. Az EU-n belüli utazási csomag elvileg árrésadózással megy, az EU-n kívüli viszont áfamentes. Ha ez ilyen egyszerű, akkor meg tudom oldani, mert az EU-n kívülre eső részt nullásan számlázom, és külön sorba tüntetném fel az áfás árrést... DE! Befolyásol-e bármit, hogy a csomagajánlat egyik részét EU-n kívülről vennénk, ráadásul úgy, hogy az már önmagában csomag, hiszen: szállás, transzfer, ellátás, guide és a belépők egy része is az ár tartalma....ami, mivel EU-n kívülről veszem, elvileg importáfa köteles lenne...? Remélem, elég érthető a kérdésem. Tisztelettel várom válaszát: Gné Krisztina

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Versenybírói elszámolás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Ingatlanértékesítés szja-kötelezettségének kezdete

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Üzletrész-tulajdonlás

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink