13 találat a(z) szerződésszegés cimkére

Sérelemdíj, bánatpénz, kötbér Cikk

Milyen késedelem, mulasztás, illetve szerződésszegés idézhet elő sérelemdíjat, bánatpénzt, kötbért? Ismertetjük a jogi személyek közötti egyes károkozások kártalanítási lehetőségeit.

Titoktartás a dolgozó saját munkabérére vonatkozóan Kérdés

Döntött a Kúria: szerződést szegett, kárt okozott Cikk

Megbízó és megbízott lesz alperes és felperes. Felszámolói tevékenységre kötöttek együttműködést, de pereskedés lett a vége. A Kúria határozatával egy 2009-ben kötött szerződésből eredő, 2014-ben indult összetett jogvitában döntött véglegesen.

Tanulmányi támogatás visszafizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tanulmányi szerződés munkavállaló részéről történő felmondása szerződésszegésnek minősül, és ilyen esetben a támogatás összege visszakövetelhető. Kérdésem az lenne, hogy visszakérhetjük-e tőle a munkáltató teljes költségét, tandíj+szocho+eho, 2019-ben kifizetett összegnél bruttó+szocho?

Munkavállalói szerződésszegés? Kérdés

Munkáltató és munkavállaló megállapodást kötött (2016.12.28.) arra vonatkozóan, hogy a munkavállaló kétéves távolléte alatt (csed, gyes) a munkaadó a munkakörét nem tölti be azonos képesítésű szakdolgozóval, a jelenlegivel azonos munkakörben foglalkoztatja, továbbá a munkabérét havi nettó 30 ezer forinttal emeli a visszatértét követően. A munkáltató betartotta a vállalt kötelezettségét, a munkavállaló pedig visszatért a munkahelyre 2019. 02. 01-én, mad két hónap múlva benyújtotta a felmondását. A megállapodás szerint "a munkavállaló elkötelezettséget vállal a munkáltatónál – a munkába történő visszatérése után – további 5 év munkavégzésre, a fentebb jelzett munkabéremelés ellenében. Munkavállaló kötelezettséget vállal arra, hogy ha a fentieket megszegi, úgy köteles a munkaadó által vállalt havi nettó 30 ezer forint kétszeresét megfizetni a megállapodott időtartamra". A munkavállalónak a megállapodás alapján fennáll-e a kötelezettsége?

Tanulmányi támogatás más devizában Kérdés

Tisztelt Szakértő! A tanulmányi szerződésben szereplő támogatást dollárban fizettük meg munkavállalónk helyett (a cégnek van dolláralapú számlája). Kérdésem, ha szerződést szeg, akkor követelhetjük-e az összeget forintban, és ha igen, akkor mely nap alapján. A szerződésszegés napján vagy az utalásunk napján érvényes deviza középárfolyam (esetleg valamilyen banki átváltás szerinti összeg) szerint? Köszönettel.

Hallgatói munkaszerződés és Mt. szerinti tanulmányi Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ön szerint - mivel az Mt.-t háttérszabályul adta meg a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény és a 230/2012 kormányrendelet - egy egyetemi hallgatóval lehet a hallgatói munkaszerződés mellett az Mt.-ben szereplő tanulmányi szerződést is kötni, mely szerint rendszeresen kap (a munkabéren kívül) "x" összeget, meghatározott feltételek mellett (például hogy később az adott cégnél helyezkedik el, és "y" ideig nem szünteti meg munkaviszonyát, ha mégis, az pedig szerződésszegés és visszafizetési kötelezettséget keletkeztet)? Ha igen, ez milyen juttatás (adózás szempontjából)? Vagy tartós foglalkoztatás (fél évet meghaladó) eleve csak "normál" munkaszerződés alapján lehetséges? Illetve a heti bérnek el kell érnie a havi minimálbér 15 százalékát (gondolom havonta a minimálbér 60 százaléka), az arányosan csökken, ha részmunkaidőről van szó? A cél hallgatók támogatása (kvázi ösztöndíj), viszont ez befektetés is a cégnek, és nem a szerencsére szeretnénk bízni, megtérül-e az összeg. Köszönettel: Kérdező

Munkabérből való levonás hozzájárulásának esetei Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben kérem tanácsát: A munkavállaló hozzájárulhat-e a béréből történő levonáshoz előre is, és ha igen, milyen módon? Vagy a munkáltatótól jogszerű-e, ha ilyeneket köt ki, akár szerződésben, akár ha ilyet tüntet fel átvételi elismervényen, vagy hasonlón (lásd lejjebb)? Elsősorban konkrét esetre gondolok, például: - tanulmányi szerződésben kikötik, hogy szerződésszegés esetén munkavállaló hozzájárul a munkabérből történő levonáshoz, vagy - átvesz számítógépet, telefont, munkaruhát a munkáltatótól, és mikor ennek tényét aláírja, a papíron szerepel az, hogy hozzájárul ahhoz, hogy ha az eszköz tönkremegy vagy eltűnik, akkor a megállapított összeget levonja a munkáltató a munkabérből. Vagy szerződésben szerepel ugyanez. A munkáltató és a munkavállaló szemszögeiből: jogszerű-e ilyen kikötés, és a munkavállaló hivatkozhat-e a kikötés semmisségére, ha egyszer aláírt ilyet és a munkáltató érvényt szerezne a papíron írtaknak? Segítségét köszönöm. Tisztelettel.

Képzési költség megtérítése felmondáskor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Dolgozónk felmondott, de a tanulmányi szerződése alapján meg kell térítenie a cégnek az oktatása ellenértékét. A dolgozó leszámolása előtt ezt cégünk felé rendezte. Később jelezte, hogy ahová megy, az a cég átvállalná ezt a költséget. Mi a bizonylata (ha a dolgozó, ha a cég fizet) ennek a szerződés megszegéséből fakadó követelésünknek? Szükséges számlát kiállítani a dolgozó vagy az átvállaló cég felé? Köszönöm válaszukat előre is! Üdv: Zsuzsa

Vezetői felelősség: új szabály jön, új problémákat generálva Cikk

Az új Ptk. két évvel ezelőtti bevezetésekor a legnagyobb vihart a vezető tisztségviselők felelősségének újraszabályozása kavarta. A Ptk.-t idén júliusban megint módosítják, és ez érinti a felelősségi szabályokat is. Könnyen előfordulhat viszont, hogy ez több problémát generál majd, mint amennyit megold: a törvénytervezet szerint a vezető tisztségviselő felelőssége akkor is megállapítható lesz majd, ha a kár a társaság szerződésének szándékos megszegéséből ered. Feltehetően új gyakorlati problémákat vet fel a módosított szabály alkalmazása − véli a Jalsovszky Ügyvédi Iroda.

Kötbér szerződésszegés esetén Cikk

A szerződő felek bármilyen szerződésszegés esetére kiköthetnek kötbért, írja a Kúria elvi jelentőségi ügy alapján készült tájékoztatója.

Kit, mire kötelez a tanulmányi szerződés? Cikk

Milyen kikötések szerepelhetnek a tanulmányi szerződésben? Mi minősül szerződésszegésnek, és mik a következményei? Összefoglaltuk, mire kötelesek a szerződő felek.

Könyvelői szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egyéni vállalkozóként végzem egy cég könyvelését. A szerződésben kikötötték, hogy be kell járnom, és az ő programjukon kell elvégeznem a munkát, mivel már olyan mennyiségű számla van a cégben. Kivéve a bérszámfejtést, azt a sajátomon. Hat hónapja vagyok ott, és többszöri írásbeli kérésre sem hajlandók a programot betanítani. Így gyakorlatilag az éves mérlegbeszámoló elkészítése is nehézségekbe ütközik. A programozó cég segít telefonon, de ez kevés. Ezen felül minden anyagot rendszeresen késve kapok meg, a tavalyi utolsó negyedéves tételek berögzítésével is el vannak maradva. Írásban többször kértem őket, de halogatnak. Egy hete felmondtam, a szerződésben rögzített 3 hónapos felmondási idővel. Úgy érzem, hogy a fent leírtak kimerítik a súlyos szerződésszegés fogalmát. Nincs részletesen szabályozva a szerződésben, hogy milyen esetben mi a szankció, ezért sem mondtam fel azonnali felmondással. Kérdésem,hogy kötelezhető vagyok-e a mérlegbeszámoló elkészítésére a fenti hiányosságok mellett? Köszönöm válaszukat!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Pótbefizetéssel terhelt kft. üzletrészének eladása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Duális képzés

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Mobiltelefon készülékvásárlási keret

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink