105 találat a(z) pihenőnap cimkére

Pihenőnapon kell dolgozni: mit fizet a munkáltató? Cikk

Pihenőnapján hívja be dolgozni a munkáltató a munkavállalót, milyen extra költségeket (utazás, lemondott program) kell számára megtéríteni? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Munkavégzés pihenőnapon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főnököm a pihenőnapon telefonon megkért, hogy menjek be a céghez dolgozni. Eleget is tettem a kérésnek. Ezek kapcsán kérem segítségét: 1. Több órát kellett utaznom, mert nem otthonról érkeztem. Úgy tudom, szabadság megszakítása esetén meg kell téríteni a költségeket. Ez viszont pihenőnap lett volna. Ez esetben milyen költségtérítési kötelezettsége van a munkáltatónak, ha van? Amellett, hogy nem otthonról mentem dolgozni, egy rendezvényen vettem volna részt, amire a jegyet előre megvettem. Ezt meg kell térítenie a munkáltatónak? Az Mt. 51. §-a ír költségtérítésről, de szűkszavúan és a 2010-es rendelet sem ír sokat erről a részről. 2. Az utazási idő ez esetben sem számít munkaidőnek vagy az a többlete, ami abból ered, hogy hosszabb volt az út, mint ha nem pihenőnap mentem volna be? 3. (A jövőre nézve): milyen esetekben lehet megtagadni a pihenőnapon történő munkavégzést? (Nem az első eset, hogy teljesen váratlanul, aznap hívnak be, és fel szeretnék erre készülni.) Segítségét köszönöm.

Mezőgazdasági idénymunka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk spárgatermesztéssel foglalkozik. A spárga szedésére 120 napra idénymunkásokat alkalmaz. Abban szeretném a segítségét kérni, hogy idénymunka esetén is ki kell adni a hétvégi pihenőidőt? Vonatkozik rájuk az 5 munkanap+2 szabadnap? Ha igen, ezeknek feltétlenül hétvégére kell esnie? Szabadság jár nekik erre az időre? Van-e valami különleges esete a munkában töltött idő után járó munkaközi szünetnek? Vagy 6 órát meghaladja a munkaidő, akkor elég a 20 perc munkaközi szünet? Köszönöm: Jakus Tünde

Munkaidőkeret áthelyezett munkanap esetén Kérdés

Tisztelt Adózóna! Havi munkaidőkeretben foglalkoztatott munkavállalóink 2018.04.21. helyett 2018.04.14-én dolgoznának. (Így a 04.21-ét megkapnák pihenőnapnak.) Kell nekik bérpótlékot fizetnünk? Köszönettel:

Kötetlen munkarend, rendkívüli munka díjazása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyik dolgozó kötetlen munkarendben dolgozik, viszont felmerült egy projekt munka, amibe szeretnénk bevonni őt is. Megállapodásunk alapján a következő hónapokban havi egy hétvégét dolgozna ezen a feladaton, szombaton és vasárnap 8 és 4 órában. Ezt a munkát külön díjaznánk természetesen. Megállapodhatunk erről a dolgozóval vagy elég egy túlóra elrendelő? Ez esetben a kötetlen munkarendje ellenére értelmezhető a rendkívüli munkavégzés, és fizethetek túlórát ezen napokra? Elvileg nem értelmezhető a kötetlen munkarendnél a pihenőnap. De ebben az esetben pihenőnapnak kell tekintenem a szombatot és vasárnapot nála, és 100 százalék pótlékot kell adnom, vagy mehet 50 százalékkal? Illetve kell vasárnapi pótlékot fizetnem? Köszönöm a segítségét!

Munkaidőkeret Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni: Egyhavi munkaidőkeretben, megszakítás nélküli [(4+1; 4+1; 4+2), (heti 40 óra), A,B,C,D műszak)] munkarendben, foglalkoztatott munkavállalók esetén a leírtak alapján mi a helyes bérszámfejtés. A munkáltatónál nincs kollektív szerződés, irányadók az Mt. rendelkezései. Bérezés / havibéres: Alapbér + mindenórára vetített 30 százalékos fix műszakpótlék = havi bruttóbér. Gyakorlati példa: Általános munkarend szerint 2018. február hónap 20 munkanapból és 8 pihenőnapból áll. A munkarendből adódóan van olyan műszak, ahol a példánál maradva a 8 pihenőnap helyett 7 pihenőnap van kiadva, így 21 munkanapot, munkaidőkeret alapján 160 óra helyett 168 órát dolgozott a munkavállaló. Helyesen járok-e el ebben az esetben, ha a munkaidőkeret és a ténylegesen ledolgozott idő közötti különbséget (8 óra – túlóra) a heti pihenőnapra vonatkozó 100 százalékos pótlékkal számolom el a munkavállalónak? A további kérdésem, hogy a munkáltató jogszabályszerűen jár-e el, hogy csak 7 pihenőnap kerül kiadásra a 8 helyett? Az Mt.-t tanulmányozva, jól értelmezem-e, hogy az általános munkarend szerinti pihenőnapot ki kell adni, de a fent leírt munkarend szerint is a 8 pihenőnapot a tárgy hónapban ki kell adni és abból 1–nek kell vasárnapra esni? Várom gyors válaszát. Üdvözlettel: VM

24 órás portaszolgálat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egy ipari parkban irodákat, kisebb üzemcsarnokokat ad bérbe. Igény merült fel a bérlők részéről a 24 órás portaszolgálat biztosítására hétköznap és hétvégén is. Számításunk szerint 4 fő portás alkalmazásával tudjuk ezt megoldani. Kollektív szerződésünk nincs. Kérdésem, hogy milyen munkarendben foglalkoztathatjuk a portásokat, milyen pótlékokat kell fizetnünk nekik, illetve milyen pihenőnap biztosítási kötelezettségünk van. Köszönöm: Mikro

Munkaidő-beosztás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alkalmazott heti 10 órában bejelentve, kedden és csütörtökön dolgozik 9-14-ig. Munkaidőkeretként kell kezelni? Vagy jó az a megoldás, hogy a tájékoztatóban a heti munkaidő úgy van lefektetve: heti 10 óra és kedd, csütörtök 9-14 óráig. Ha ez jó így akkor a jelenlétin mit írok a hét többi napjára? Ha munkaidőkeretként kell kezelni, akkor szombatra és vasárnapra pihenőnapot írok és a többi napra mit írok a jelenlétin? A szabadságot keddre és csütörtökre adom ki és órában tartom nyilván? Válaszukat előre is köszönöm. Tisztelettel: Pánti Etelka

Pihenőnap kiadása (vasárnapra) Kérdés

Tisztelt Szakértő! Labdarúgó sportegyesületünk a csapatok edzőit részmunkaidő keretében foglalkoztatja (havi 40, ill. 48 óra, napi 4 óra, így 10, ill. 12 nap). A munkaidő-beosztásuk hétköznapra (edzések) és hétvégére (vasárnapra, bajnoki fordulók ezen a napon vannak)) is esik. Éppen ezért gondoljuk – és ebben az önöktől kapott korábbi kérdéseinkre feltett válaszok meg is erősítenek –, hogy a munkakör jellege alapján rendeltetésünk folytán vasárnap is működő munkáltató vagyunk. Az a kérdésem, hogy ebben az esetben is vonatkozik-e ránk a zMt. 105. § (4) pontja, azaz "munkavállaló számára – a 101. § (1) bekezdés f) pont kivételével – havonta legalább egy heti pihenőnapot vasárnapra kell beosztani." Hisz az idézett 101. § (1) f) pontja csak a kizárólag szombaton és vasárnap részmunkaidőben foglalkoztatott munkavállalókra vonatkozik – ez ránk nem igaz, mert nem csak szombaton és vasárnap foglalkoztatjuk az edzőket, hanem ahogy fent említettem, hétköznap is. Vagyis annak ellenére, hogy minden vasárnap van bajnoki forduló (nyilván a nyári és téli bajnoki szüneten kívül), az edzőknek ettől függetlenül legalább egy vasárnapot mégis pihenőnapként kell kiosztani? Előre is köszönöm a választ.

Munkaidőkeret: így kell munkabért és bérpótlékot fizetni Cikk

Munkaidőkeret, azaz egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a munkabér havi összege a munkaidő-beosztás függvényében ingadozhat, bizonyos bérpótlékok fizetése pedig a munkaidőkeret lejárta utáni időszakra tolódhat.

Új szabályok a kiskereskedelemre: egyeztetni akar a tárca Cikk

Egyelőre nincs tervben a kiskereskedelmet érintő jogszabályok módosítása – jelentette ki a nemzetgazdasági miniszter csütörtökön.

Hosszabbodna a munkaidőkeret: módosítanák az Mt.-t Cikk

A mostani triplájára nőne a munkaidőkeret az Országgyűlés gazdasági bizottsága T/15035 szám alatt a munka törvénykönyvét módosító javaslata szerint. Az előterjesztés általános vitája ma kezdődik, a javaslat elfogadás esetén 2017. július 1. napján lépne hatályba.

Hosszú hétvégékkel lesz tele 2018! Itt a lista a plusz pihenő- és az áthelyezett munkanapokról Cikk

A nemzetgazdasági miniszter rendelettervezete szerint négy négynapos hosszú hétvége lesz 2018-ban a munkanapok átrendezése révén, és pihenőnap lesz december 24. és december 31. is, miután mindkét nap hétfőre esik jövőre. Karácsonykor így öt, szilveszter, újév táján pedig négy egymást követő napon pihenhetnek az általános munkarend szerint dolgozók.

Külföldi kiküldetés – köztisztviselő II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az atonos című kérdésre adott válaszában hivatkozott a 172/2012. (VII. 26.) kormányrendeletre, ami az Ön tájékoztatása alapján a polgármesteri hivatalokban dolgozó köztisztviselőkre nem terjed ki, így az abban meghatározott összeg sem alkalmazható a napidíjak vonatkozásában. Ebben az esetben a munkáltató szabadon állapíthatja meg a napidíj mértékét? A kérdésben megjelölt időszakban (csütörtöktől vasárnapig) a köztisztviselő ténylegesen munkát végez külföldön, mivel hivatalos rendezvényeken vesz részt. Ilyen esetben még az elutazás előtt ki kellene adni a pihenőidőt annak érdekében, hogy a heti 48 órát ne haladja meg a munkavégzés? Lehetséges lenne esetleg egy hétre munkaidőkeretet meghatározni úgy, hogy hétfő, kedd lesz a pihenőnap, és szerdától vasárnapig kerül osztják be a munkaidejét?

Munkaidőkereten felüli munkavégzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Háromhavi munkaidőkeret (hétfő-péntek munkanap, szombat-vasárnap pihenőnap) esetére kérdezem a következőket. 1. Ha hétköznap keletkezik 5 óra túlmunka, akkor azt a munkaidőkeret végén kell elszámolni alapbér plusz 50 százalékos pótlékkal? 2. Ha szombaton van 6 óra ledolgozott órája a munkavállalónak, akkor hogyan kell elszámolni? Túlóraként alapbér plusz 50 vagy 100 százalékos pótlékkal és/vagy pihenőnapi munkavégzésként is alapbér plusz 50 vagy 100 százalékos pótlékkal? 3. Ha vasárnap is dolgozott 7 órát, akkor ennek az elszámolása hogyan történik? Pihenőnapi munkavégzésként alapbér plusz 100 százalék és/vagy túlóraként a munkaidőkeret végén alapbér plusz 50 vagy 100 százalékos pótlékkal? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldön biztosított ügyvezető

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szervizdíj kiosztása éven beül

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Innovációs járulék kétéves szabály

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink